Svým prvním celovečerním filmem se Věra Plívová-Šimková v roce 1965 přihlásila k žánru rodinného příběhu o dětech a pro děti, kterému zůstala věrná celý svůj profesionální život. Tehdy jednatřicetiletá autorka se spojila se zkušeným scenáristou Otou Hofmanem, který dětskou knížku sovětského spisovatele Grigorije B. Jagfelda pojal jako prázdninový příběh odehrávající se jednoho letního dne v Praze. Vyprávění začíná tím, že si malý Míša Horák vezme o prázdninách na starost zvířata ze školního koutku živé přírody. Nepřejícní rodiče však synovu iniciativu překazí a zvířat se narychlo ujme podnikavá Káťa. Z dívčina dětského pokoje se však zvířata dostanou na svobodu. Největší potíže jsou se ztraceným krokodýlem… Jednoduchá dějová linka umožňuje naplnit kratší metráž množstvím zábavných scének, které v poetické rovině evokují představu hravého, snového dětského světa. Pro Plívovou-Šimkovou je příznačný i humorný nadhled, s jakým dává dohromady děti a staré lidi, kteří si na rozdíl od „rozumných“ dospělých už zase umějí hrát a snít… Na zdařilém výsledku měl podíl i kameraman František Valert, který se v šedesátých letech podílel například na satiře Bílá paní (1965) nebo na muzikálu Šíleně smutná princezna (1968). Plívová-Šimková už ve své prvotině dokázala, že si dokáže vybrat zajímavé dětské herce a dovést je před kamerou k autentickému výkonu. Jako Káťa se ve své jediné filmové roli představila Yvetta Hollauerová. Také představitel Míši, Antonín Nedvídek, se už ke hraní nikdy nevrátil. V menších dětských partech se však ve filmu objevuje řada příštích populárních herců (mj. Jan Kraus, Andrea Čunderlíková, Marek Vašut, Miroslav Vladyka). Plívová-Šimková oslovila i řadu prvorepublikových hereckých legend (Oldřich Nový, Věra Ferbasová, scenárista Václav Wasserman). Unikátní je herecká účast Jana Zrzavého v roličce malíře.
Míša Horák si vzal o prázdninách na starost několik zvířat ze školního koutku živé přírody. Když však přinesl domů dva angorské králíky, špačka, opičku, želvu a malého krokodýla, rodiče mu nařídili odnést je z domu. Z nesnází mu pomůže Káťa, která je umístí v dětském pokoji jejich bytu. Míša odejde za svým kamarádem, u kterého snad budou zvířata moci zůstat. Káťa se vypraví na nákup. Mezitím se probudí Kátina mladší sestřička Minka, začne si se zvířátky hrát a ta se postupně rozprchnou. Krokodýla najde ve vaně Kátin dědeček. Zděšeně uprchne a nechá téci vodu z kohoutku. Stoupající voda umožní útěk i krokodýlovi. Sousedka Laubová málem omdlí, když ho spatří ve svém bytě. Ve chvíli kdy se Káťa vrátí domů se zástupem dětí, které jsou zvědavé na zvířátka, je však byt prázdný. Při hledání a chytání zvířat pomáhají všechny děti; krokodýla najde dědeček v okapové rouře. Večer se Míša shledá se všemi svými svěřenci.
Grigorij B. Jagdfeld a Nina V. Gernet napsali scénář k sovětskému dětskému filmu Děvočka i krokodil, natočenému v roce 1957. Přepracovaný scénář vyšel jako dětská kniha. V češtině byla vydána pod názvem Káťa a krokodýl.
Káťa
kluk s makaróny
Minka, Kátina sestra
Míša Horák
Jana zvaná Brejška
Alena Karlíková
Tomáš
Kátin dědeček Alois
elegán s deštníkem
velitel hasičů
děda se sekyrou
muž s balóny
sousedka Laubová
starý muzikant
starý muzikant
chodec smekající slamák
Pepík Novák
on sám, malíř
Barborka
Ládík
hasič Franta
hasič
hasič
hasič
přísný otec s dortem
kluk v pruhovaném tričku
špunt
vyčouhlá holka
biletářka
žena věšící prádlo
starý muzikant
žena v prodejně
muž v davu u krokodýla
kluk s želvou
holka s míčem
Lenka
malá holka
Eva
kluk Bambula
Nina V. Gernet (Káťa a krokodýl /Děvočka i krokodil/ – kniha), Grigorij B. Jagdfeld (Káťa a krokodýl /Děvočka i krokodil/ – kniha)
Ladislav Krbec, Miloš Osvald, Jiří Rulík
Pavla Marková (klapka), Jaroslav Chlasták (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Zdeněk Marat
Text písně Miroslav ZikánJindřich Zpěvák
Zpívá Pavlína FilipovskáJosef Zíma
Káťa a krokodýl
Káťa a krokodýl
Kate and the Crocodile
film
hranýdistribuční
dětský, komedie
Československo
1965
1965
schválení literárního scénáře 23. 11. 1964
schválení technického scénáře 15. 6. 1965
začátek natáčení 30. 6. 1965
konec natáčení 22. 10. 1965
promítání povoleno 28. 12. 1965
vyřazení z distribuce 30. 9. 1976
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 11. 3. 1966 /přístupný mládeži/ (kino Mladých /1 týden/, Praha)
premiéra 11. 4. 1966 /přístupný mládeži/ (celostátní)
obnovená premiéra 2. 4. 1982 /přístupný mládeži/
Veselá dobrodružství zvířátek a dětí. (1966) / Veselá dobrodružství zvířátek a dětí. (1982)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1966 a obnovená 1982)
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
66 min
1 857 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 4. mezinárodní festival filmů pro děti Gijón
1966
Gijón / Španělsko
První cena Zlatý Pelayo