Jedním z nejoceňovanějších titulů československé nové vlny se stalo podobenství, které v roce 1966 natočil režisér Jan Němec. Po ceněné celovečerní prvotině Démanty noci (1964) šlo o druhý projekt svébytného autora. Němec se po existenciálním válečném dramatu, na němž spolupracoval se spisovatelem a scenáristou Arnoštem Lustigem, autorsky spojil s Ester Krumbachovou. Scenáristka, spisovatelka a výtvarnice stála v pozadí nové vlny, které vtiskla neotřelou a originální výtvarnou podobu. Její spolupráce s Věrou Chytilovou přesáhla prostor šedesátých let, kdy Krumbachová s Němcem spolupracovala jednak na vizuální podobě Démantů noci, jednak na scénářích Mučedníků lásky (1966) a na tragikomedii O slavnosti a hostech. Hrdiny nenápadně plynoucího vyprávění je skupinka lidí, která se v idylickém letním dni vypraví na narozeninovou oslavu vysoce postaveného muže. Také žoviální hostitel předstírá slunnou pohodu, noblesní oslavu pod širým nebem však narušují navenek bezvýznamné drobnosti. Odchod jednoho z hostů – mlčenlivého manžela – zahájí štvanici, v jejímž čele je člen hostitelovy ochranky Rudolf a jíž se zúčastní lovecký pes a většina hostů. Uprchlík totiž porušil nepsaná pravidla society, založená na lhostejnosti, blazeované lži a tutlaných pocitech viny. Němcův minimalistický, unikavý snímek lze číst různými způsoby (především jako politickou alegorii o různě maskovaných mocenských mechanismech, jež likvidují všechny, kteří se odmítají účastnit „společné oslavy“ režimu). V době premiéry film pobouřil mocenské struktury a stal se předmětem parlamentní interpelace. Po krátkodobém zákazu následovalo v sedmdesátých a osmdesátých letech umístění do pomyslného cenzorského trezoru. Snímek, v němž si zahrálo množství významných českých intelektuálů své doby, si nicméně díky „kafkovskému“ ladění už tehdy získal pozornost v zahraničí.
Letní den. Na louce v dobrém rozmaru svačí několik lidí. Josef je úzkostlivě zdvořilý, Karel popíjí víno a chválí demokracii, František je dobrý společník, Eva a Marta jsou veselé dívky. Jediný manželský pár tvoří řečná blondýnka a její mlčenlivý a trochu odtažitý muž. Po jídle se všichni upraví a ve společenském oblečení se vydají na narozeninovou oslavu vysoce postaveného muže. Na lesní cestě je obklopí skupina podivných mužů. Rudolf, který je vede, se chová zdánlivě srdečně, ale ve skutečnosti je velmi drzý a agresivní. Rozdělí ženy a muže na dvě skupiny a zahájí jakýsi výslech. Josef začne být podlézavý, Karel trochu protestuje a stane se cílem Rudolfových urážek a drobného násilí. Mezi stromy se objeví hostitel v bílém smokingu, který Rudolfa okřikne, ale zároveň ho nazve svým adoptivním synem. Návštěvníci křečovitě souhlasí s tím, že vše byl žert. Usedají u prostřených stolů. Blondýnka pláče, protože manžel odešel. Nelíbilo se mu ve společnosti, kde nemá nikdo nikoho rád. Hostitel je uražen. Rudolf se rozhodne vše napravit a pošle za manželem své muže v čele s psovodem, a sám se ozbrojí puškou. Nastane štvanice, které se zúčastní většina hostů. Zbylí zhasnou svíčky, zaraženě sedí a poslouchají sílící štěkot psa.
Film byl v roce 2021 digitálně restaurován za spolupráce Národního filmového archivu, Státního fondu kinematografie a Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare v Praze.
hostitel
Rudolf, hostitelův adoptivní syn
Josef
František
Karel
manžel
Marta
žena
ženich
nevěsta Olinka
Antonín
tajemník
host-knecht
host-knecht
host-knecht
host-knecht
host-knecht
host-knecht
host-knecht
host-knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
knecht
svatebčan
svatebčan
svatebčanka
svatebčan
svatebčan
svatebčanka
svatebčan
svatebčanka
svatebčan
svatebčanka
svatebčan
svatebčan
svatebčan
číšník
číšník
číšník
číšník
číšník
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
host
družička
host
Vladimír Mácha, Jaroslav Ciboch, Jiří Široký
Josef Mathauser, Adolf Široký
Vlasta Mathauserová
Jana Cunderlová (klapka), Karel Ješátko (fotograf), Jiří Všetečka (fotograf)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček)
O slavnosti a hostech
O slavnosti a hostech
The Party and the Guests
Zpráva o slavnosti a hostech / Letní karneval
film
hranýdistribuční
podobenství
Československo
1966
1965
schválení literárního scénáře 4. 5. 1965
schválení technického scénáře 4. 6. 1965
začátek natáčení 17. 6. 1965
konec natáčení 30. 7. 1965
schválení první kopie 8. 1. 1966
promítání povoleno 10. 1. 1966
vyřazení z distribuce 6. 4. 1973
vyřazení z distribuce 1. 7. 1993
premiéra 16. 11. 1966 /nepřístupný mládeži/ (kina Praha /½ týdne/ a Klub /4 týdny od 6. 10. 1967/, Praha)
premiéra 30. 12. 1966 /nepřístupný mládeži/ (celostátní)
obnovená premiéra 1. 4. 1990 /nepřístupný mládeži/
obnovená premiéra 9. 9. 2021 /přístupné bez omezení/
Podobenství o podílu hlouposti a sobectví na tragédii člověka. (1966) / Podobenství o podílu hlouposti a sobectví na osobu člověka. Český film z roku 1966. (1990) / Film Jana Němce. Digitálně restaurovaný a zpět v kinech. (2021)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1966 a obnovená 1990), Národní filmový archiv (obnovená 2021)
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
71 min
1 925 metrů
35mm , DCP 2-D, BRD
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Akce: Anketa filmových kritiků o nejlepší česko-slovenský hraný film století
1998
Praha / Česká republika
12. místo
udělené 19. 1. 1998 po hlasování českých a slovenských filmových kritiků se ziskem 53 bodů spolu s filmem Lásky jedné plavovlásky
Festival: 11. Gran Premio – mezinárodní festival uměleckých filmů a filmů o umění Bergamo
1968
Bergamo / Itálie
Cena Mezinárodní federace filmového tisku
Akce: Ceny Trilobit 1966
1967
Praha / Československo
Trilobit za film
Jan Němec
za filmy O slavnosti a hostech a Mučedníci lásky
Akce: Cena československé filmové kritiky za rok 1966
1967
Praha / Československo
Cena československé filmové kritiky
Akce: Anketa časopisu Film a doba
1967
Praha / Československo
První místo mezi filmy roku 1966
Akce: Ceny Trilobit 1966
1967
Praha / Československo
Trilobit za film
Ester Krumbachová
za filmy O slavnosti a hostech a Mučedníci lásky