Zkušený dramatik Oldřich Daněk natočil podle druhé části svého románu Král utíká z boje historické drama Královský omyl (1968). Ze složitého děje knihy (jež je navíc třetím dílem volné románové trilogie) si Daněk jako scenárista a režisér vybral příběh královského podkomořího Jindřicha z Lipé, který je v roce 1315 nespravedlivě uvězněn kvůli vykonstruovanému obvinění ze zrady. Přiznat neexistující vinu nedonutí čestného šlechtice ani samotná královna Eliška Přemyslovna…Podobně jako řada jiných Daňkových textů, i Královský omyl přesahuje rozměr pouhé historické ilustrace směrem k obecnějšímu podobenství souznícímu s dobovým politickým klimatem. Hlavní role v zajímavě rozehraném příběhu se ujal charismatický Miroslav Macháček. Ženskou protivnici jeho morálně neústupného hrdiny si zahrála Jana Hlaváčová.
Rok 1315. V Čechách vládne mladičký král Jan Lucemburský a jeho žena Eliška Přemyslovna. Skutečným pánem v zemi je však podkomoří Jindřich z Lipé. Jeho moc se nelíbí jiným pánům v království a královně, která označí Jindřicha za zrádce. Po jejím obvinění je Jindřich uvězněn i se svým společníkem fráterem Bonaventurou na hradě Týřov. Zde ho má v nevlídném sklepení střežit purkrabí Hýta. Hýta se nechá zlákat příslibem třiceti hřiven stříbra a nechá pánu z Lipé volnost pohybu po celém hradě. Čas plyne a Jindřich čeká na další osud. Jednoho dne přijede na Týřov posel s návrhem královny: Jindřich se má pokořit, přiznat vinu a pak bude volný. Hrdý šlechtic nabídku odmítne. Po nějakém čase se královna sama pokusí zlomit Jindřichův odpor. Ten však odolá jak její kráse, tak slibům i hrozbám. Je v právu a nemůže ustoupit. Ustoupit nemůže ani královna, i když se dopustila hříchu lži a nespravedlnosti. Po jejím odjezdu ví pán z Lipé, že má v dalším životě jen dvě možnosti - propuštění a nebo popravu. Nemýlí se. V roce 1316 je propuštěn, neboť v zemi se rozmohly nepokoje, které král nebyl schopen zmoci.
Jindřich z Lipé, nejvyšší podkomoří
mnich Bonaventura
purkrabí Hýta od Tří stromů
královna česká Eliška Přemyslovna
král český Jan Lucemburský
hluchá kuchařka Kateřina
Pihatec
Tlusťoch
Jednooký
Heidenreich
kanovník Jindřich
Vousáč
Háta
Kedruta
služka
služka
hejtman
hejtman
Mluví Josef Větrovec
Vilém Zajíc z Valdeka
Oldřich Daněk (Král utíká z boje – román)
Vladimír Zajíc
Jiří Cvrček, Jaromír Dědek, Oldřich Halaza
Milan Štěch
dr. Rostislav Nový
Alexandra Haškovcová (klapka), Vladimír Souček (fotograf)
FISYO (Dirigent Milivoj Uzelac), Pražští madrigalisté (Dirigent Miroslav Venhoda)
Královský omyl
Královský omyl
The King’s Blunder
Padací most
film
hranýdistribuční
historický
Československo
1968
1968
schválení literárního scénáře 14. 9. 1967
schválení technického scénáře 26. 2. 1968
začátek natáčení 26. 3. 1968
konec natáčení 16. 6. 1968
schválení první kopie 4. 10. 1968
promítání povoleno 24. 10. 1968
vyřazení z distribuce 31. 12. 1990
premiéra 25. 12. 1968 /přístupný mládeži/ (kino 64 U Hradeb /2 týdny/, Praha)
premiéra 27. 12. 1968 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Český film. Příběh z časů Jana Lucemburského.
Tvůrčí skupina Novotný – Kubala, Bedřich Kubala (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Ladislav Novotný (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
81 min
2 320 metrů
16mm, 35mm
1:1,66, 1:2,35
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české