Na autobusovém nádraží je velký zmatek, na hory z něho odjíždí co chvíli přeplněný vůz. Zdá se, že Emil se svou třídou a nepříliš sportovním panem učitelem se na lyžování nedostanou. Posledního autobusu se zmocní úskokem parta velkých kluků. Místo Emilovy třídy vezmou s sebou půvabné dívky. To se však nelíbí tajemnému pánu v buřince, který jako malá loutka vypadl z Emilova tlumoku. Loutka se však dokáže proměnit v dospělého člověka - pana Tau - a když zatočí buřinkou, dějí se zázraky. Nyní pan Tau pomáhá Emilově partě. Vykouzlí stařičký autobus a chlapci i s učitelem dorazí do horské chaty dříve než drzí výrostci. Ti nelibě nesou úspěch malých a kladou jim všemožné nástrahy. K největšímu střetnutí dojde při závodech. Zásluhou pana Tau malí kluci i jejich nešikovný učitel-tlouštík sjíždějí dráhu elegantním stylem a sklízejí obdiv dívek. Aby velcí získali prvenství, poškodí malým i lyže. A tak musí znovu zasahovat pan Tau. Na závodišti připraví stromy, ověšené cukrovím a dorty, a obě družstva se společně místo závodu vrhnou na sladkosti. Nehoda na trati sblíží i jejich učitele-tlouštíka s elegantním učitelem velkých.
Film byl do distribuce uveden v pásmu Pan Tau na horách spolu s filmem Pan Tau a neděle a animovaným snímkem Ber dej (režie Zdeněk Seydl a Ludvík Kadleček). Jako jediný neobsahuje tento díl žádné dialogy, vše je vyjádřeno pantomimicky.
V letech 1969 až 1972 vznikla I. série třinácti středometrážních filmů o panu Tau, které byly uvedeny nejprve v kinech, vesměs v pásmech, složených ze dvou dílů a doplněných animovaným snímkem (1. Pan Tau přichází, 2. Pan tau naděluje, 3. Pan Tau na horách, 4. Pan Tau a neděle, 5. Pan Tau jde do školy, 6. Pan Tau a samá voda, 7. Pan Tau a Claudie, 8. Pan Tau to zařídí, 9. Pan Tau a cesta kolem světa, 10. Pan Tau v cirkusu, 11. Pan Tau a taxikář, 12. Hledá se pan Tau, 13. Pan Tau a tisíc kouzel). V Československé televizi byl seriál poprvé uveden v prosinci 1972. Pro velký úspěch bylo v letech 1973 až 1975 natočeno dalších třináct dílů, tentokrát určených pouze pro televizní uvedení (1. Pan Tau se vrací, 2. Pan Tau a Robinson, 3. Pan Tau a příliš velký balon, 4. Pan Tau a pes kozopes, 5. Pan Tau a rodinná slavnost, 6. Pan Tau jde do práce, 7. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka, 8. Pan Tau a černý deštník, 9. Pan Tau a velký pes, 10. Pan Tau a rosnička, 11. Pan Tau a Aladinova lampa, 12. Pan Tau a zlatý kufr, 13. Pan Tau odchází). III. a poslední (sedmidílná) série vznikla v letech 1977 a 1978 (1. Poplach v oblacích, 2. Lov na slony, 3. Noc v safari, 4. Pan Tau a kouzelnice, 5. Pan Tau na pionýrském táboře, 6. Pan Tau – a která je ta pravá?, 7. Od zítřka nečaruji). V televizi byla tato série uvedena jako seriál v původní podobě a pro filmovou distribuci sestříhaná do dvou celovečerních filmů Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji. Naposledy se populární hrdina v buřince objevil v celovečerním filmu Pan Tau, který byl natočen v německo-československé koprodukci v roce 1988.
pan Tau
Emil
třídní učitel
učitel-sportovec
grácie
grácie
grácie
vlasatý kluk
kluk-cvalík
pihovatý kluk
kluk
Vilém Kijonka
Jaroslav Tuzar, Vladimír Malík (loutková část)
Stanislav Látal (loutková část)
Jan Petrů, Augustin Valko, Jiří Žůček
Martin Baroch, Karel Prchal, Jan Syrový
Zorka Chrastinová (klapka)
FISYO (Dirigent František Belfín), Orchestr Karla Vlacha (Dirigent Karel Vlach)
Vokální soubor Jiřího Linhy
Pan Tau na horách
Pan Tau na horách
Mr Tau at the Mountains
Pan Tau im Schnee / Pan Tau im Schnee
Pan Tau III
film
hranýdistribuční
dětský, pantomima
Československo, Německá spolková republika, Rakousko
1970
1969—1970
schválení technického scénáře 11. 2. 1969
začátek natáčení 28. 12. 1969
konec natáčení 14. 8. 1970
promítání povoleno 10. 11. 1970
schválení první kopie 10. 11. 1970
premiéra 9. 4. 1971 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 13. 5. 1971 /přístupný mládeži/ (kino Hvězda, Praha)
O kouzelných sněhových prázdninách. Barevný třináctidílný seriál Pan Tau! Sen o vašem dětství. Pan Tau na horách, Pan Tau a neděle.
Tvůrčí skupina Švabík – Hofman (příprava), Ota Hofman (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny a vedoucí dramaturgické skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny a vedoucí výrobní skupiny), Dramaturgická skupina Oty Hofmana, Výrobní skupina Ericha Švabíka
středometrážní
35 min
1 005 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 6. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Teherán
1971
Teherán / Írán
Uznání kanadských členů dětské poroty
film přihlášen na festival za SRN
Přehlídka: 11. celostátní přehlídka československých filmů pro děti Gottwaldov
1971
Zlín / Československo
Cena dětských diváků
povídkám Pan Tau a neděle, Pan Tau naděluje a Pan Tau na horách