Štíhlý usměvavý pán, oblečený v žaketu s květinou v klopě a s buřinkou na hlavě, letí v červené raketě označené Tau-01 nekonečným vesmírem. Dětský pláč ho přiláká na Zemi. Po přistání na dětském hřišti v Praze najde malou holčičku, která dostala nové sáňky, ale nemůže si je užít, protože sníh už skoro roztál. Za pomoci své buřinky navrší pan Tau ze zbylého sněhu hromadu a v ní tunel, do kterého pozve holčičku i další děti z okolí. Na konci tunelu jsou zasněžené hory, kde si všichni bohatě užijí sáňkování. Pak se děti vrátí stejnou cestou domů a s nimi přiběhne z hor i přítulný pes, který našel ztracenou rukavici kluka Emila. Pan Tau zajde ze zvědavosti se psem i dalším hafanem, který se k nim připojil, do psího salonu. Tam ovšem noví návštěvníci způsobí zmatek. Alarm přivolá pána z vězení pro zvířata a ten si oba psy odveze. Pan Tau naskočí ovšem na stupátko jeho auta a poté, co zmate hlídače, osvobodí nejen nové vězně, ale i všechna ostatní zvířátka. Voříška dá pan Tau na balkon bytu, ve kterém bydlí s rodiči, dědečkem a sestrou malý Emil.
Film byl do distribuce uveden v pásmu Pan Tau přichází spolu s filmem Pan Tau naděluje a loutkovým snímkem Co to bouchlo? (1970; režie Břetislav Pojar a Miroslav Štěpánek). Později byl v červenci 1989 znovu nasazen v pásmu Pan Tau se vrací (původně se mělo nazývat Pan Tau jde do školy) spolu s filmy Pan Tau přichází (1970; Jindřich Polák), kanadským titulem Popelka pro tučňáky (1981, The Tender Tale of Cinderella Penguin; režie Janet Perlman) a Pan Tau jde do školy (1969; Jindřich Polák).
V letech 1969 až 1972 vznikla I. série třinácti středometrážních filmů o panu Tau, které byly uvedeny nejprve v kinech, vesměs v pásmech, složených ze dvou dílů a doplněných animovaným snímkem (1. Pan Tau přichází, 2. Pan tau naděluje, 3. Pan Tau na horách, 4. Pan Tau a neděle, 5. Pan Tau jde do školy, 6. Pan Tau a samá voda, 7. Pan Tau a Claudie, 8. Pan Tau to zařídí, 9. Pan Tau a cesta kolem světa, 10. Pan Tau v cirkusu, 11. Pan Tau a taxikář, 12. Hledá se pan Tau, 13. Pan Tau a tisíc kouzel). V Československé televizi byl seriál poprvé uveden v prosinci 1972. Pro velký úspěch bylo v letech 1973 až 1975 natočeno dalších třináct dílů, tentokrát určených pouze pro televizní uvedení (1. Pan Tau se vrací, 2. Pan Tau a Robinson, 3. Pan Tau a příliš velký balon, 4. Pan Tau a pes kozopes, 5. Pan Tau a rodinná slavnost, 6. Pan Tau jde do práce, 7. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka, 8. Pan Tau a černý deštník, 9. Pan Tau a velký pes, 10. Pan Tau a rosnička, 11. Pan Tau a Aladinova lampa, 12. Pan Tau a zlatý kufr, 13. Pan Tau odchází). III. a poslední (sedmidílná) série vznikla v letech 1977 a 1978 (1. Poplach v oblacích, 2. Lov na slony, 3. Noc v safari, 4. Pan Tau a kouzelnice, 5. Pan Tau na pionýrském táboře, 6. Pan Tau – a která je ta pravá?, 7. Od zítřka nečaruji). V televizi byla tato série uvedena jako seriál v původní podobě a pro filmovou distribuci sestříhaná do dvou celovečerních filmů Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji. Naposledy se populární hrdina v buřince objevil v celovečerním filmu Pan Tau, který byl natočen v německo-československé koprodukci v roce 1988.
pan Tau
Emil
tatínek
maminka
dědeček
Renáta, Emilova sestra
vedoucí salonu pro psy
muž chytající psy
vlasatý kluk
kluk
kluk-cvalík
holka s mašlí
holčička
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečnice-zaměstnankyně salonu
tanečník-krejčí
Vilém Kijonka
Jaroslav Tuzar, Vladimír Malík (loutková část)
Stanislav Látal (loutková část)
Václav Pošta, Jan Petrů, Jiří Žůček
Martin Baroch, Karel Prchal, Jan Syrový
Zorka Chrastinová (klapka)
Wolfgang Amadeus Mozart (Figarova svatba)
FISYO (Dirigent František Belfín), Orchestr Karla Vlacha (Dirigent František Belfín)
Zpívá František Filipovskýsbor
Pan Tau přichází
Pan Tau přichází
Mr Tau Arrives
Pan Tau tritt auf / Pan Tau tritt auf
Pan Tau II
film
hranýdistribuční
dětský
Československo, Německá spolková republika, Rakousko
1970
1970
schválení technického scénáře 11. 2. 1969
začátek natáčení 3. 1. 1970
konec natáčení 3. 7. 1970
schválení první kopie 29. 10. 1970
promítání povoleno 7. 12. 1970
vyřazení z distribuce 31. 3. 1982
vyřazení z distribuce 1992
premiéra 19. 3. 1971 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 25. 3. 1971 /přístupný mládeži/ (kino Hvězda, Praha)
obnovená premiéra 1. 7. 1989 /přístupný mládeži/
Kouzelný přítel všech dětí se představuje. (1971) / S kouzelnou pohádkovou postavou do říše snů a fantazie. (1989)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1971 a obnovená 1989)
Tvůrčí skupina Švabík – Hofman (příprava), Ota Hofman (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny a vedoucí dramaturgické skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny a vedoucí výrobní skupiny), Dramaturgická skupina Oty Hofmana, Výrobní skupina Ericha Švabíka
krátkometrážní
26 min
741 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české