Jedním z nejpůsobivějších filmů, které vzešly ze spolupráce scenáristy Jana Procházky a režiséra Karla Kachyni, se stalo mistrovské psychologické drama Ucho. Podobně jako řada dalších filmových titulů připravovaných ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let a otevřeně obžalovávajících totalitní režimní praktiky se snímek dostal k divákům až po roce 1990. Protagonisty komorního dramatu jsou prakticky jen dva lidé – manželé Ludvík a Anna, kteří si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho“ zaznamenávající jejich rozhovory. Náměstek ministra a jeho žena ovšem po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice. Vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje. Ludvík byl místo svého zlikvidovaného šéfa jmenován ministrem… Procházka s Kachyňou zvolili pro evokaci paranoidní atmosféry klasické komorní vyprávění, do jehož celistvého časoprostoru zasáhne jen „nevinná“ návštěva dvou tajných policistů a retrospektivy z vládní žranice. Přestože film může odkazovat k padesátým letům, působí díky nejasným, jakoby rozmlženým reáliím nadčasově. O osudu svých tvůrců nicméně rozhodl zcela jasně: Zatímco Jan Procházka patřil až do předčasné smrti v roce 1971 k zakázaným autorům, Karlu Kachyňovi se povedlo za cenu kompromisů pokračovat v režijní práci. Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová, kteří v hlavních rolích podali fascinující herecké výkony, se už ovšem další podobné příležitosti nedočkali. V roce 1983 natočil Procházkův scénář pro rakouskou televizi ZDF/ORF Pavel Kohout s herci vídeňského Burgtheateru Joachimem Bissmeierem a Gertraud Jessererovou (roli jednoho z estébáků si vychutnal i jejich kolega Pavel Landovský). Další adaptací je snímek Ivo Trajkova Noc bezMoci z roku 2015.
Uprostřed červencové noci roku 1952 se vrací z vládní recepce ministrův náměstek Ludvík a jeho manželka Anna. Opilá žena je dotčená, že muž zapomněl na jejich desáté výročí sňatku, a snaží se špičkováním vyvolat hádku. Nemohou najít klíče od vily. Když Ludvík přeleze branku, Anna zjistí, že je odemčeno. Objeví i další podivné věci. V domě nejde elektrický proud ani telefon, v zahradě se pohybují nějací muži. Ludvík si připomíná rozhovory na recepci, kde se dozvěděl, že jeho nadřízený ministr byl spolu s jinými zatčen. Muže se zmocňuje hrůza, když si uvědomí, že kritickou zprávu o cihelnách, která byla snad důvodem zatčení, sám pomáhal psát. Začne trhat, splachovat do záchodu a pálit všechny listiny. Napjatá situace vyvolá mezi manžely strašnou hádku, kdy Anna Ludvíkovi vyčte jeho bezohledný kariérismus. Pak ale u branky zvoní skupina příslušníků StB. Anna přichystá Ludvíkovi věci do vězení. Tajní ho však nezatknou a Ludvík je z vděčnosti pohostí. Po jejich odchodu manželé poznají, že tajní jen přišli dokončit montáž odposlouchávacího zařízení, kterou jim předčasným příchodem přerušili. Je ráno, manželé uštvaní strachem a vypjatými emocemi, snídají. Telefon oznámí Ludvíkovi, že je jmenován ministrem.
V úvodních titulcích je sice uveden copyright 1970, ale první kopie, která již nebyla schválena do distribuce, byla dokončena 29. 12. 1969. Po neschválení měl film premiéru až v lednu 1990.
Film byl v roce 2022 digitálně restaurován za spolupráce Národního filmového archivu, Státního fondu kinematografie a Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary ve studiích Universal Production Partners a Soundsquare v Praze.
Ludvík, náměstek ministra
Anna, Ludvíkova žena
tajný Standa, Ludvíkův známý z vojny
ruský generál
žena na recepci
funkcionář Vagera
tajný
tajný Pepa
tajný
tajný Rudla
tajný
tajný
funkcionář Cejnar
ministrův tajemník
Soudruh
mladý důstojník StB
Vlasta z Broumova
ministr
pořadatel
básník
mladá Ruska
inženýr
plukovník
žena na recepci
žena na recepci
muž s vázou
major
Mluví Josef Velda
funkcionář Bedřich
Ludvík, syn Anny a Ludvíka
dáma
řidič Vláďa
řidič Jindřich
zaměstnanec ministerstva
mladík
pobočník generála
Karel Brchel
Ladislav Winkelhöfer, Čestmír Diviš, Jiří Žebrakovský
Ladislav Dražan, Rudolf Mos
Antonín Šimral
Jaroslav Trousil (fotograf)
Ferdinand Heller (Česká beseda)
FISYO (Dirigent František Belfín), Kühnův smíšený sbor (Dirigent Pavel Kühn)
Zpívá Ladislav KřiváčekAlois MottlFrantišek NěmecBronislav PoloczekJosef ŠulcJan Teplý
Ucho
Ucho
The Ear
film
hranýdistribuční
drama, psychologický
Československo
1969
1969
schválení literárního scénáře 21. 4. 1969
schválení technického scénáře 22. 7. 1969
začátek natáčení 5. 8. 1969
konec natáčení 17. 10. 1969
promítání povoleno 29. 12. 1969 (neschváleno do distribuce)
schválení první kopie 29. 12. 1969
vyřazení z distribuce 31. 12. 1993
premiéra 1. 1. 1990 /nepřístupný mládeži/
obnovená premiéra 15. 9. 2022 /přístupné bez omezení/
Bezvýchodnost jednoho politického postupu. V hlavních rolích českého filmu z roku 1970 Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. (1990) / Film Karla Kachyni. Světová premiéra digitálně restaurované verze na 79. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Nyní zpět v kinech. (2022)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1990), Národní filmový archiv (obnovená 2022)
Tvůrčí skupina Švabík – Procházka, Jan Procházka (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
95 min
2 553 metrů
16mm, 35mm , DCP 2-D, BRD
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky, rusky
bez titulků
české
Akce: Anketa filmových kritiků o nejlepší česko-slovenský hraný film století
1998
Praha / Česká republika
10. místo
udělené 19. 1. 1998 po hlasování českých a slovenských filmových kritiků se ziskem 68 bodů
Akce: Ceny Trilobit 1991 za umělecká díla v oblasti filmu a filmové teorie
1991
Praha / Československo
Cena Trilobit za scénář filmu
Jan Procházka
předána in memoriam 19. 12. 1991 vedoucím tajemníkem Unie českého filmového a televizního svazu FITES Vlastimilem Venclíkem v Klubu československých spisovatelů
Akce: Ceny Trilobit 1991 za umělecká díla v oblasti filmu a filmové teorie
1991
Praha / Československo
Cena Trilobit za režii filmu
Karel Kachyňa
předána 19. 12. 1991 vedoucím tajemníkem Unie českého filmového a televizního svazu FITES Vlastimilem Venclíkem v Klubu československých spisovatelů
Akce: Ceny Trilobit 1991 za umělecká díla v oblasti filmu a filmové teorie
1991
Praha / Československo
Cena Trilobit za herecký výkon
Jiřina Bohdalová
předána 19. 12. 1991 vedoucím tajemníkem Unie českého filmového a televizního svazu FITES Vlastimilem Venclíkem v Klubu československých spisovatelů
Přehlídka: Dny českého a slovenského filmu Bratislava
1990
Bratislava / Československo
Cena za scénář v kategorii takzvaných trezorových filmů
Jan Procházka
in memoriam
Přehlídka: Dny českého a slovenského filmu Bratislava
1990
Bratislava / Československo
Cena za režii v kategorii takzvaných trezorových filmů
ex aequo s českým filmem Skřivánci na niti
Festival: 4. festival českých a slovenských filmů FINÁLE Plzeň
1990
Plzeň / Československo
Hlavní cena Ledňáček
ex aequo kompletní kolekce předvedených děl v hodnotě 120 000 korun
Přehlídka: Dny českého a slovenského filmu Bratislava
1990
Bratislava / Československo
Cena za ženský herecký výkon v kategorii takzvaných trezorových filmů
Jiřina Bohdalová