Zdeněk Podskalský patřil k těm několika autorům, kteří ani v sedmdesátých letech nepodlehli ideologickým tlakům a nabízeli filmovým divákům kvalitní zábavu. Jako příklady mohou posloužit muzikál Noc na Karlštejně (1973), tragikomedie Kulový blesk (1978) nebo bláznivá hudební komedie Trhák (1980). Dalším důkazem Podskalského zajímavosti je veselohra s kriminálními prvky Drahé tety a já, která vznikla v roce 1974. Jako základ pro nestárnoucí snímek posloužil režisérovi vlastní scénář. To pro Podskalského filmovou práci nebylo typické (v případě Ďábelských líbánek /1970/ či Křtin /1981/ spolupracoval se zkušeným Jaroslavem Dietlem). Drahé tety a já tedy můžeme považovat za autorské dílo svého tvůrce. Jde o rozmarný příběh dvou starých sester – staré panny Fany a vdovy Andělky – sdílejících jak společnou domácnost, tak impulzivní a ztřeštěné nápady. Sestry si jednoho rána vyrazí na nákupy, Fany však omylem označí za pachatele ozbrojené loupeže ve spořitelně snoubence jejich milované neteře Hermínky – Michala. Ten se přijel tetám představit, neočekávaně se ovšem stává obávaným zločincem hledaným policií. Když sestry zjistí svůj omyl, pokračují v pátrání na vlastní pěst a nakonec usvědčí skutečného pachatele… Kriminální komedie, vyšperkovaná písňovými čísly, navazuje především na klasickou divadelní hru Josepha Kesselringa Jezinky a bezinky. Podskalský jako scenárista i režisér ovšem realizoval ryze český snímek využívající ospalé atmosféry jihočeského maloměsta i kolekce zábavných postav a postaviček. Dynamiku vyprávění dodala pohyblivá kamera Miroslava Ondříčka i přesné herecké obsazení, jemuž přesvědčivě dominuje Nataša Gollová v roli Fany. Andělku ztvárnila Eva Svobodová a v partu Michala využil svých komediálních schopností Jiří Hrzán. Iva Janžurová však zůstala v roli Hermínky značně nevyužitá.
V jihočeském městečku ve vilce žijí dvě hodné, ale potřeštěné sestry. Fany se nikdy nevdala a Andělka je vdovou. Obě sestry odejdou ráno do městečka. Potřebují koupit topnou naftu, uložit peníze do spořitelny a dát pokladní švestky. K vilce zatím přijede oranžové embéčko s Hermínkou, neteří starých dam, a jejím snoubencem Michalem. Michal zapomněl na květy a musí do městečka. Ve spořitelně Fany chce uložit peníze, ale sotva pokladní otevře trezor, objeví se lupič. Omráčí pokladní a Fany a uteče s penězi. Když se Fany probere, spatří Michala a označí ho za lupiče. Michal proto raději zmizí. Tety mají z příjezdu Hermínky radost, ale Michal se před nimi raději schová v lese a Hermínka ho pak odveze domů – do Českých Budějovic. Kapitán Jedlička vyšetřuje loupež a navštíví také tety. Fany podrobně popíše lupiče - Michala a vzpomene si, že si zapsala čísla ukládaných bankovek, ale lístek nemůže najít. Při další návštěvě vilky se kapitán dozví, že lupič měl psa podobného jejich Bobině. Její fotografii proto dostanou všichni příslušníci VB ve městě. Andělka se vypraví na návštěvu Hermínky a najde u ní „lupiče se psem“. Po delším vysvětlování tety pochopí, že Michal není hledaným zločincem a napřou zase všechny své síly k ochraně Hermínčina snoubence. Andělka svěří drogistovi, že Fany zná pachatele. Záhy nato srazí oranžové embéčko Fany do příkopu. Ona si ale stačí zapsat číslo na papír, který vzápětí ztratí. Nakonec jej však najde a pravý pachatel je usvědčen. Je jím drogista. Tety jsou šťastné, že je Michal mimo podezření a ani jim nevadí, že se mladíkovi podařilo zdemolovat kůlnu. Hlavně, že teď bude v domě mužský!
slečna Františka Toufarová zvaná Fany
vdova Andělka Horáčková, Františčina sestra
účetní Hermínka Sklenářová, neteř Fany a Andělky
číšník Michal, Hermínčin snoubenec
kriminalista kapitán SNB Jedlička
drogista Vilda
soused Tomeček
pokladní spořitelny Svatoňová
strážmistr VB
hostinská
železničář, muž hostinské
houbař
pumpař Bouček
nadporučík VB Bartoš
poručík VB Pácl
drogistova milenka
kriminalista
kriminalista
odborník-kynolog
Mluví Jan Kraus
rotný VB
Mluví Mirko Musil
nadstrážmistr VB
strážmistr VB
řidič SNB/dubl za Svatopluka Beneše – jízda autem
vlasatý mládenec
zpěvačka
Mluví Jana Švandová
dáma s dogou
kriminalista
kriminalista
kriminalista
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
dubl za Natašu Gollovou
fenka Bobina/fenka Fifinka
Josef Dvořák, Petr Šťourač, Richard Staněk
Jaroslav Smola
Hana Hebrová (klapka), Jiří Kučera (fotograf)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček), Orchestr Václava Hybše (Dirigent Václav Hybš)
Hudba k písni Václav Hybš
Text písně Zdeněk Podskalský
Zpívá Drahomíra VlachováJiří Hrzán
Hudba k písni Václav Hybš
Text písně Zdeněk Podskalský
Zpívá Jiří Hrzán
Drahé tety a já
Drahé tety a já
Dear Aunts and Me
Korunní svědkyně / Tety, ženich a pes aneb Drahé tety a já
film
hranýdistribuční
komedie, kriminální
Československo
1974
1974
vyřazení z distribuce 31. 12. 1989
festivalová premiéra 26. 2. 1975 (13. festival českých a slovenských filmů Praha /kino Světozor, Praha/)
premiéra 27. 2. 1975 /přístupný mládeži/ (kino Světozor, Praha)
premiéra 23. 5. 1975 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Český film. Kriminální příběh, do kterého se zapletli ženich a pes.
Dramaturgická skupina Miloše Brože, Miloš Brož (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Věry Třeškové, Věra Třešková (vedoucí výrobní skupiny)
dlouhometrážní
76 min
2 145 metrů
16mm, 35mm
1:1,66
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české