Na začátku úspěšné spolupráce režiséra Hynka Bočana s moravským spisovatelem Janem Kostrhunem stálo drama Plavení hříbat z roku 1975. Po snímku inspirovaném spisovatelovou novelou Prázdniny následovala Tvář za sklem (1979), Pytláci (1981) a Vinobraní (1982). Protagonistou vyprávění, které se odehrává během léta v idylické jihomoravské vesnici, je student zemědělské školy Vinca Adámek. Má možnost zůstat na fakultě jako asistent, prázdninový pobyt v rodné vsi ho však donutí k úvahám, zda by se neměl věnovat „skutečné“ práci. Zatímco v roli Vinca se objevil Bočanův oblíbený herec Ivan Vyskočil, party vesničanů režisér obsadil dobovou hereckou elitou starší generace (Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík ad.). Role hrdinova nešťastného kamaráda Olina se ujal Vladimír Dlouhý.
Vinca Adámek, student Vysoké zemědělské školy v Praze, dostane po poslední zkoušce nabídku, aby zůstal na fakultě jako asistent. Spolužačka Ilona ho zve v době prázdnin na výlet na Oravu, Vinca však odmítne. Kdysi se o Ilonu ucházel, ale ta mu nabídla jen přátelství. Nyní má Vinca vážnou známost s učitelkou Marií. Kromě toho otec čeká, že bude o prázdninách pracovat v družstvu. Po návratu do rodné vesnice ho však otec překvapí ještě víc než obvykle. Bude muset zaskočit za zootechnika, který se svou kapelou jede na 14 dní na folklorní slavnosti ve Strážnici. Vinca se svého úkolu zhostí dobře. Se všemi družstevníky se dobře zná, chápe jejich starosti a dokáže i rázně zakročit. Nejvíce ho zaskočí smrt mladého Olina, kterého za bouře odhodil jeho milovaný kůň Lukava. Smutný Vinca odjede za Marií, ale tu cizí trápení nezajímá. Zootechnik se vrátí ze Strážnice s první cenou. S nadšením vypráví Vincovi o této události, když v tom přiběhne Vincův otec. Chlapci přijela návštěva - „nevěsta“. Není to však Marie, ale Ilona. Ilona se rodičům líbí, zvláště, když se okamžitě spřátelí s kozlem, na něhož je otec zvlášť pyšný. Druhý den ráno oba mladí lidé odjedou na své poslední prázdniny a je téměř jisté, že Vinca se po studiích vrátí domů.
Povídka Prázdniny vyšla nejprve v Zemědělských novinách a v roce 1978 ve sborníku Vyznám se v podkovách, který vydala Mladá fronta.
student Vincenc Adámek zvaný Vinca
Adámek, Vincův otec
Adámková, Vincova matka
předseda JZD
Ilona Marková, Vincova spolužačka
učitelka Marie Konečná, Vincova dívka
kočí Chrástek
Božka, Chrástkova žena
nápadník Božky
zootechnik Ludva Dvořáček
dojička, Dvořáčkova žena
Konečný, Mariin otec
Konečná, Mariina matka
vrátný Vavruch
hostinský Franta
Olin, Vincův kamarád
profesor Rýdl
Kolman, správce jízdárny
stařenka
Janda
brigádnice Marta
brigádnice Marika
brigádnice
předseda komise
člen komise
družstevník
Kalivoda
ošetřovatel býků
velitel požárníků
student
student
student
student
student
student
praporčík VB
strážmistr VB
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
tanečník
dubl
Jan Kostrhun (Prázdniny – povídka)
Jiří Holeček, Jaroslav Smola, Ctibor Novotný
Petr Neuwirth
Hana Hebrová (klapka), Josef Vítek (fotograf), Vysoká škola zemědělská v Suchdole, MNV ve Vrbici, JZD 9. květen v Brumovicích, JZD Rudý říjen v Rakvicích, Lidový soubor Zavádka Čejkovice
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Zdeněk Liška
Text písně Miloň Čepelka
Zpívá Pavel Liška
Zpívá sbor
Zpívá sbor
Plavení hříbat
Plavení hříbat
Foals in the River
film
hranýdistribuční
psychologický
Československo
1975
1975
začátek natáčení 30. 6. 1975
vyřazení z distribuce 31. 12. 1986
premiéra 3. 6. 1976 /přístupný mládeži/ (kino Paříž, Praha)
premiéra 11. 6. 1976 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Český film. O posledních prázdninách a prvním životním kroku.
Dramaturgická skupina Vladimíra Kaliny, Vladimír Kalina (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Věry Třeškové, Věra Třešková (vedoucí výrobní skupiny)
dlouhometrážní
90 min
2 529 metrů
16mm, 35mm
1:1,66
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 14. filmový festival mladých Banská Bystrica
1976
Banská Bystrica / Československo
Čestné uznání za scénář
Václav Šašek
Akce: Literární soutěž k 25. výročí združstevnění naší vesnice
1976
Praha / Československo
1. cena za povídku
Jan Kostrhun