Podle divadelní komedie Blanky Jiráskové Domov v havárii natočil Zdeněk Míka v roce 1980 oddechový snímek, jehož hrdiny jsou členové rodiny Novákových. Přísný otec Karel nesnáší rozmařilost a jeho manželka Věra se mu naučila přizpůsobovat. Sedmnáctiletá dcera Míša se však rozhodne žít vlastní život: chodí s Tomášem a přemýšlí o tom, jak by ho představila rodině. Vinou záměny jmen navíc Věra pojme podezření, že dosud zcela bezúhonný manžel je jí nevěrný… Komedie plná omylů může zaujmout hereckým obsazením, kterému dominují Iva Janžurová a Petr Nárožný v rolích rodičů Novákových. Partu dcery se ujala Zuzana Bydžovská, která měla na svém kontě coby dětská herečka už celou řadu menších rolí. Míšina přítele ztvárnil neméně populární Miroslav Vladyka.
Rodině Novákových vládne pedantický a chorobně spořivý otec Karel. Malý byt zařídil velmi úsporně a nepohodlně, ale manželka Věra se nezmůže na výraznější odpor. Zato sedmnáctiletá dcera Míša začíná rodičům přerůstat přes hlavu. Novák odjíždí do lázní. Při balení kufru ho postihne ústřel. Věra mu proto pomáhá a najde ukrytých pět stokorun, kterými si chtěl Karel vylepšit kapesné. Věřina matka Dana svou energií válcuje celou rodinu. Pro zetě a dceru má „strašlivou“ zprávu. Viděla Míšu v metru s klukem. Míša chce přítele Tomáše rodině představit, ale ten odmítne a dvojice se rozejde. Věra otevře dopis z nemocnice určený manželovi, v němž mu oznamují hospitalizaci dvouletého syna. Věra si zoufá. Přítelkyně Alena radí nevěru oplatit a vodí ji do vináren. V očekávání dceřina rozvodu začne Dana stěhovat její cenné věci do svého bytu. Otec Karel chybně usoudí z kontrolních telefonních hovorů, že dítě, o němž je řeč, čeká Míša. Ta má z neznámého bratříčka radost. Zatím je spořádaný Novák vyloučen z lázní kvůli záletům spolubydlícího Pepy. Tomáš se s Míšou udobří. Věra zjistí, že dopis patřil jinému Novákovi a spolu s Míšou se stydí, jak snadno uvěřily otcově prohřešku. Karel se předčasně vrací z lázní. Místo oplatek má v kufru podprsenku. Naštěstí si pro vyměněné zavazadlo vzápětí přichází Pepa.
Iva Janžurová, Zuzana Bydžovská, Karolina Slunéčková a František Hanus hráli své role už v divadelním představení Domov v havárii, které mělo premiéru v sezóně 1978–1979 v Divadle na Vinohradech (13. dubna 1979). Jednalo se o vůbec první uvedení této hry na českém jevišti, v němž dále hráli Jaroslav Satoranský (otec Karel Novák), Vladimír Krška (dědeček Milouš), Antonie Hegerlíková (babička Dana), Věra Budilová (sousedka Bartáková), David Schneider (Tomáš Vostrý) a Antonín Samler (přítel Standa). Divadelní režii měl Stanislav Remunda, scéna Zbyněk Kolář, kostýmy Jarmila Konečná, hudba Karel Velebný, hudební spolupráce Petr Růžička a zpívala Eva Olmerová.
matka Věra Nováková, redaktorka Hádankáře
otec Karel Novák
Míša, dcera Novákových
Tomáš Vostrý, Míšin kluk
babička Dana
dědeček Milouš
Alena Hronová, kolegyně Věry
vrátná v lázních
sousedka Bartáková
vrchní sestra
primářka
Rudla, Danin přítel
Standa, Danin přítel
Pepa, otcův spolubydlící v lázních
sociální pracovnice Karela Malá
sociální pracovnice Jiřina Krásová
poštovní úřednice
světlovlasý playboy
tmavovlasý playboy
Novákův spolupracovník
Jitka, Pepova lázeňská známost
lékař
servírka
vrchní v denní vinárně
barman
zdravotní sestra v lázních
vrchní
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
Blanka Jirásková (Domov v havárii – divadelní hra)
Jan Hodný, Jaroslav Česal, Karel Kočí
Jaroslava Pražská, Bohdan Kysil
Irena Koucká, Bohumil Vlach
Zina Kršková (klapka), Jaromír Komárek (fotograf)
FISYO, Orchestr Ladislava Štaidla (Dirigent Ladislav Štaidl)
Hudba k písni Fred RoseHy Heath
Text písně Jiří Štaidl
Zpívá Jiří Krampol
Ten svetr si nesvlíkej
Ten svetr si nesvlíkej
Don’t Take This Pullover Off!
Domov v havárii
film
hranýdistribuční
komedie
Československo
1980
1980
schválení literárního scénáře 15. 3. 1980
začátek natáčení 21. 4. 1980
schválení technického scénáře 30. 4. 1980
konec natáčení 30. 9. 1980
promítání povoleno 11. 11. 1980
vyřazení z distribuce 30. 6. 1990
premiéra 21. 8. 1981 /přístupný mládeži/
Český film. Komedie o tom, jak malé omyly vedou k velkým nepříjemnostem.
Dramaturgická skupina Miroslava Hladkého, Miroslav Hladký (vedoucí dramaturgické skupiny)
dlouhometrážní
76 min
2 170 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české