Dvojí svět hotelu Pacifik (1975), Slaná růže (1982) a Kainovo znamení (1989) – to jsou koprodukční historické filmy, na kterých pracoval zkušený polský režisér Janusz Majewski. Protagonistou snímku inspirovaného románem Ryszarda Freleka, na němž jako scenárista spolupracoval Pavel Hajný, je Polák hledající do válce v Sudetách vzpomínky na svou životní lásku. Marek Wolski v roce 1938 se v Karlových Varech jako interbrigadista seznámil s krásnou houslistkou Idou. Ta však začala mít problémy s henleinovci kvůli svému židovskému původu. Milence pak na řadu let rozdělila válka… V rámci mezinárodního obsazení zazářila v roli Idy Daniela Vacková, která má na svém kontě spíš vedlejší role. Partu Marka se ujal polský herec Jan Piechociňski.
V létě 1945 v Karlových Varech vyjme Marek Wolski v opuštěné vile Mimóza ze sifónu umyvadla briliantový prsten. Chce za něj od překupníka Palečka koupit portrét dívky s růží. V září 1938 jsou Vary plné henleinovců těšících se na připojení k německé říši. Mladý polský interbrigadista Wolski bydlí načerno u krejčího Maliny. Na ulici najde vstupenku na koncert a tak se seznámí s houslistkou Idou Fischerovou jíž vystoupení nacisté znemožní kvůli jejímu židovskému původu. Dívka z bohaté rodiny ještě nedávno pořádala úspěšná turné Evropou. Mladík, jenž se jí neohroženě zastane, ji zaujme a oba se přes složitou situaci sblíží. Zbabělý ředitel hotelu Atlantik Idu přiměje, aby se odstěhovala. Ida vezme Marka na výlet do venkovského domu malíře Hrůši, otcova přítele. Hrůšovi je pokládají za milenecký pár a ubytují je v jednom pokoji, odstraní tak poslední zábrany. Dvojice stráví v domě několik pohodových dní v jejichž rámci Hrůša namaluje Idin portrét. Po znepokojivých zprávách o ozbrojených konfliktech v Sudetech se mladí lidé vrátí do Varů. U Maliny se Marek setká s bratrem Petrem, který ho nutí k odjezdu. Zamilovaný muž se zdráhá a všechen čas tráví s Idou v penzionu Mimóza. Při mytí rukou spadne dívce do umyvadla prsten. Dvojice má jiné starosti. Marek se odhodlá k odjezdu ale z vlak nakonec vyskočí. V městě ovládnutém nacisty už Idu nenajde. V prázdné vile Hrůšových ho chytne gestapo a pošle do koncentračního tábora. Po válce přijíždí Marek do Varů. Od paní Hrůšové, jejíž muž byl nacisty popraven, se dozví, že Ida snad unikla do Francie. Prsten Palečkovi za obraz nestačí. Marek získá od ředitele Atlantiku peníze, když mu nerad písemně potvrdí odbojovou činnost. Paleček portrét mezitím prodal „té paní z obrazu“. Marek ji vyhledá, ale Ida je manželkou Američana Goodwina. Cize se přestane tvářit až mezi čtyřma očima. Markovi pak ukáže svého syna - je mu asi sedm let a jmenuje se Marek.
houslistka Ida Fischerová
Mluví Jiří Štěpnička
Polák Marek Wolski
Mluví Stanislav Fišer
krejčí Malina
Mluví Čestmír Řanda
malíř Hrůša
Mluví Svatava Hubeňáková
Hrůšova žena
Mluví Alois Švehlík
národní správce a překupník Paleček
Petr, Markův bratr
Američan Joe Goodwin, Idin manžel
zpěvačka
chůva Florence
lázeňský
starší muž s kolem
Mluví Oldřich Velen
ředitel hotelu Atlantic
Mluví Jiří Pleskot
starý muž
policista/henleinovec
policista
henleinovec
henleinovec
henleinovec
henleinovec
henleinovec
henleinovec
henleinovec
henleinovec
výrostek
klavírista
pokladní
konfident gestapa
konfidentka gestapa
gestapák
gestapák
gestapák
Lothar, Hrůšův přítel
Malinova žena
recepční
pianista
Američan
americký voják
portýr
Martin Mahdal, Halina Garus, Waldemar Prokopowicz
Přemysl Čermák, Beata Ptak
Ryszard Frelek (Slaná růže /Słona róża/ – novela)
Václav Zajíček, Jan Górski, Jerzy Gajewski
Ewa Braun, Karel Kracík, Bolesław Miziołek, Alojzy Przybysz, Pavel Šoltys, Miloš Sršeň
Jiří Brožek, Elżbieta Kurkowska, Jana Stejskalová (česká verze)
Jerzy Blaszyński, Lubomír Zajíc (česká verze)
Blažej Vráb, Konstanty Lewkowicz, Renée Lavecká (česká verze)
Pawel Rakowski, Ewa Pietruszkova, Rudolf Mos, Waldemar Król, Jan Janda
Z. Augustová (klapka), Ivan Minář (fotograf), Wojciech Jaworski, Dorota Madej, Wanda Niedzielska, Małgorzata Przedpełska
Orkiestra Polskiego Radia (Dirigent Jerzy Matuszkiewicz)
Hudba k písni Jerzy Matuszkiewicz
Text písně Wojciech MłynarskiAngelika Wegener /německý text/Bronisław Zieliński /anglický text/
Zpívá Hanna Banaszak
Slaná růže
Slaná růže
The Salty Rose
Słona róża
film
hranýdistribuční
milostný
Československo, Polsko
1982
1982
vyřazení z distribuce 31. 12. 1988
premiéra 1. 1. 1983 /nepřístupný mládeži/
Film ČSSR–Polsko. Příběh lásky, rozloučení a nových nadějí.
Dramaturgická skupina Drahoslava Makovičky, Drahoslav Makovička (vedoucí dramaturgické skupiny), Zespół Filmowy Kadr (PRF Zespoły Filmowe)
dlouhometrážní
83 min
2 465 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české