Hororový žánr se v české kinematografii objevoval jen sporadicky. Jednu z výjimek tvoří snímek, který v roce 1986 natočila Věra Chytilová. Podobně jako v případě jiných děl kontroverzní autorky, také u Vlčí boudy je ovšem filmový žánr nositelem obecnějších významů, v nichž se režisérka pohybuje na své oblíbené půdě vztahové morality, ústící do podobenství o dobové společnosti. Vyprávění, inspirované námětem a scénářem Daniely Fischerové, je vybudováno na půdorysu standardního vyprávění o skupince mladých lidí, která v prostředí odříznutém od světa prochází předčasnou zkouškou dospělosti. Jedenáct mladistvých účastníků elitního lyžařského kurzu je na horské chatě Vlčí bouda vystaveno tvrdému drilu ze strany vedoucího, zvaného Táta, a dvou instruktorů – Dinga a Babety. Ti mezi svěřenci záměrně rozdmýchávají spory a nedůvěru, aby je nakonec donutili k meznímu rozhodování o životě a smrti: když mladí lidé obětují jednoho ze svého středu, mohou se vrátit domů. Hororový žánr se posléze překvapivě přelije do žánru sci-fi, v němž se trojice vedoucích ukazuje být mimozemšťany, kteří na vzorku obyvatelstva zkoušejí možnosti plánované invaze… Věra Chytilová se ve Vlčí boudě pokusila zobrazit mechanismy, jejichž prostřednictvím totalitní režim manipuluje s občany. Přestože děti a mladiství ve filmech Chytilové často představují naději, účastníci kurzu ve Vlčí boudě už jsou infikovaní ziskuchtivostí a kompromisnictvím dospělých. Důležitý podíl na působivosti filmu má nervní, dynamická kamera Jaromíra Šofra a znepokojivá hudba Michaela Kocába. Hercům, kteří důsledně dodržují režisérčin požadavek stylizovaného projevu, dominuje Miroslav Macháček jako Táta. V rolích instruktorů se objevili amatérští herci Tomáš Palatý a Štěpánka Červenková. Do rolí mladistvých hrdinů režisérka obsadila talentované debutanty, kteří v následujících letech často pokračovali v herecké kariéře.
Vybraní účastníci lyžařského kursu na odlehlé Vlčí boudě se poprvé setkají na konečné stanici horské železnice Terminal. Tam na ně čeká vedoucí Táta a instruktoři Dingo a Babeta. Dětí je jedenáct, šest dívek a pět chlapců. Na chatu se mohou dostat jen dřevařskou lanovkou. U zchátralé chaty přijmou mladí za své heslo Jeden za všechny, všichni za jednoho. Nečeká je klidný lyžařský kurs. Mají nedostatek potravin a Táta tvrdí, že jeden je navíc, kurs byl připraven jen pro deset. Gába zjistí, že Táta nemluví pravdu, ale ten ji přesvědčí, že jde jen o hru. Každý z účastníků něco skrývá. Děti se hádají, navzájem se osočují a vyhrožují si. Vznikají zde různé vztahy, v nichž se vyjevuje charakter každého z nich. Také chování vedoucích je podivné. Petr nabude přesvědčení, že jsou v rukou šílenců. Pravda je však horší. Vedoucí kursu jsou bytosti z jiné planety, jejíž obyvatelé chtějí obsadit Zemi,jakmile se lidé z nenávisti navzájem vyvraždí. Děti slouží jako vzorek lidstva. Táta je upozorní, že domů se jich může vrátit jen deset. Jednoho musejí obětovat. Děti se domnívají, že jde o hru a jejich spory a hádky pokračují, dokonce si vyhrožují i smrtí. Postupně si však uvědomují, že jim skutečně hrozí nebezpečí a rozhodnou se utéci. Včas se dostanou k lanovce, ale plošina je přetížena. Mladí však objeví v sobě vzájemnou solidaritu. Zbavují se všeho, co není nezbytné k životu, včetně oblečení,a nakonec se odlehčená lanovka rozjede. V blížícím se údolí svítí světla lidských obydlí.
instruktor Dingo
instruktorka Babeta
Honza
Gitka
dvojče Lenka
dvojče Linda
Marcipán
Gába
Jožka
Petr
Emilka
Broňa
Alan
Honzova matka
Honzův otec
taxikář, Alanův otec
dřevař
Lubomír Moravec
Jiří Forst, Jan Hodný, Milan Šilha
Bohumil Vlach, Jan Peterka
Michaela Kopřivová (klapka), Zdeněk Vávra (fotograf)
Studiová skupina Michaela Kocába (Dirigent Michael Kocáb), FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Vlčí bouda
Vlčí bouda
Wolf Chalet
Wolf's Hole
Horní mez zátěže
film
hranýdistribuční
horor, psychologický, moralita
Československo
1986
1986
schválení literárního scénáře 20. 11. 1985
začátek natáčení 20. 1. 1986
schválení technického scénáře 5. 2. 1986
konec natáčení 24. 7. 1986
promítání povoleno 29. 9. 1986
vyřazení z distribuce 31. 5. 1993
premiéra 1. 6. 1987 /přístupný mládeži/
Český film. Fantastické dobrodružství v zajetí sněhu.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Marcela Pittermannová (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
92 min
2 617 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov
1987
Zlín / Československo
Cena dětského diváka – cena dětské poroty
Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov
1987
Zlín / Československo
Cena České mírové rady
Festival: 25. festival českých a slovenských filmů Bratislava
1987
Bratislava / Československo
Zvláštní čestné uznání za hudbu
Michael Kocáb
za hudbu k filmům v roce 1986
V roce 1986 natočila Věra Chytilová mrazivě hysterické podobenství, které v rámci domácí kinematografie unikátním způsob...