Zpěvák Josef Laufer se v letech 1987–1988 pod vedením režiséra Martina Hollého podvakrát vtělil do role novináře Egona Erwina Kische (1885–1948). V Zuřivém reportérovi (1987) a Lovci senzací (1988) filmový Kisch dokazuje, že svou přezdívku „der rasende reporter“ dostal právem. Touha vyzkoušet si všechno na vlastní kůži ho v Zuřivém reportérovi, natočeném v německé koprodukci, zavede do chudinské noclehárny. Tam od spolunocležníka vyslechne, jak přišel ke svému zvláštnímu tetování. Zvědavost však novináře zavede i na stopu telegramu, v němž německý císař Vilém naznačuje možnost propuknutí války. Svědčí o tom i legendární černá růže, která nasadila na květ v konopišťské zahradě následníka trůnu Ferdinanda… Ve filmu se vedle Laufera mihnou i členové „Pražské pětky“ – Ondřej Trojan a Šimon Caban (dabovaný kolegou Milanem Šteindlerem).
Pražský novinář Egon Erwin Kisch je velmi zvídavý a vše chce vidět na vlastní oči. Aby se dostal mezi nocležníky chudinské útulny, koupí od žebráka jeho odrbané oblečení. Dozorce, který vpustí jen lidi s doklady, bez blech a svrabu, oklame lží o chorobě a zítřejším nástupu do nemocnice. Spolubydlícím Kisch vypráví, jak získal své zvláštní tetování na hýždi. Jako jednoroční dobrovolník se ocitl ve vězení. Ohrnoval nos nad klasickými motivy, které tetoval vězeň-litograf spoluvězňům. Objednal si zátiší a vydržel i hroznou bolest. Zlomyslný tvůrce mu ale vytetoval portrét jejich šeredného a vzteklého plukovníka. Zpráva o tom se roznesla a plukovníka při pohledu na vlastní tvář na zadku vojáka ranila mrtvice. Pohledná vdova ovšem reagovala jinak. Ta obrázek svého nebožtíka bez okolků políbila. Po policejní šťáře je Kisch z azylu vyhozen. Do jízdárny přivedl přítel Jaroslav Hašek Kischovi půvabnou poštovní úřednici z Poděbrad. Ta převzala telegram pro knížete Hohenlohe od německého císaře Viléma. Dívka pyšná na svoji znalost němčiny si pamatuje dvě z 94 slov: Unabsehbare Folgen - nedozírné důsledky. Do Bohemie, pražských německých novin, napíše Kisch o telegramu krátký článek, postavený víceméně na svých spekulacích. Noviny v Německu otisknou údajný text telegramu, ale ten má jen 72 slov. Kisch už ví, že ho instinkt nezklamal a odmítne s poukazem na tiskový zákon prozradit svého informátora. Policejní vyšetřování na ředitelství pošt je neúspěšné. Na Konopišti nasadila na květ černá růže předpovídající blízkost války. Kisch se vsadí o útratu v šantánu Montmartre, že ji ukradne dřív, než vykvete. Strážní ale novináře ze zámeckého parku vyhodí. Následník trůnu Ferdinand květinu ustřihne a odnese své milované ženě v předvečer jejich odjezdu do Sarajeva...
Filmy Zuřivý reportér a Lovec senzací (1987) vznikly sestřihem pětidílného cyklu povídek podle E. E. Kische, který pod názvem Marktplatz der Sensationen (Tržiště senzací) natočil v roce 1985 Martin Hollý v koprodukci se západoněmeckými televizními stanicemi.
novinář Egon Erwin Kisch
Mluví Rudolf Hrušínský
policejní inspektor Binder
Mluví Soběslav Sejk
viceprezident
Mluví Jan Teplý
šéfredaktor listu Bohemia
poštovní úřednice Kateřina
prostitutka Vlasta
Mluví Václav Postránecký
spisovatel Jaroslav Hašek
žebrák
plukovník
hraběnka, vdova po plukovníkovi
generál
vetešník
vládní rada Olič
Mluví Jiří Šrámek
abbé
prostitutka Botič Eli
prostitutka
ředitelka Ústavu padlých dívek
důstojník vysoké postavy
důstojník
tetující litograf
voják s vytetovaným kormidlem
Mluví Milan Šteindler
voják s vytetovanou mořskou pannou
voják
voják
úředník u viceprezidenta
starý redaktor
muž v útulně
muž v útulně
muž v útulně
muž v útulně
dozorce v útulně
následník trůnu Rudolf
hraběnka Chotková, následníkova manželka
sousedka prostitutky
tanečnice
muž v útulně
muž v útulně
vousatý muž u baru
důstojník
následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d'Este
Egon Erwin Kisch (Tetovaný portrét – povídka), Egon Erwin Kisch (Nedozírné důsledky – povídka)
Ivan Minář (fotograf)
FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Zpívá ženský hlas
Zuřivý reportér
Zuřivý reportér
The Zealous Reporter
Marktplatz der Sensationen
Tržiště senzací
film
hranýdistribuční
historický, životopisný
Československo, Německá spolková republika
1987
1985—1987
vyřazení z distribuce 30. 6. 1991
premiéra 1. 6. 1988 /přístupný mládeži/
Laufer hraje Kische! Film ve spolupráci Filmového studia Barrandov – TV 2000 Wiesbaden.
5. dramaturgicko-výrobní skupina, Miloslav Vydra (vedoucí 5. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
73 min
2 080 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české