Oblíbený pohádkový žánr obohatil slovenský režisér Július Matula o filmový příběh inspirovaný příběhem Pavla Dobšinského. Hrdinou snímku, který vznikl v koprodukci Filmového studia Gottvaldov a bratislavské Koliby, je mladý dřevorubec Ondra. Ten se vydává z rodné chalupy do světa, aby se naučil bát. Mladíkovy odvážné kousky jsou totiž způsobeny tím, že Ondra vůbec neví, co to je strach. V dobrodružstvích, které pohádkový hrdina zažívá, mu dělá společníka bývalý loupežník – upovídaný a zbabělý mládenec Ferko v podání Ondřeje Vetchého. Ten se stal jedním z řady českých herců angažovaných do Matulova oddechového pohádkového vyprávění. Ondru si však zahrál slovenský herec Ján Kroner, zatímco princeznu ztvárnila jeho krajanka Zuzana Skopálová. Partu Černé paní se ujala polská herečka Katarzyna Figuraová.
V osamělá dřevorubcově chalupě vypráví dědeček dětem o království, kde kvetly růže, ale pak černý kočár štěstí odvezl. Vyprávění přeruší úder blesku do blízkého stromu. Splašeného koně zastaví na dvoře nejstarší syn Ondra, kterému pro jeho odvahu říkají všichni Nebojsa. Na dědovu radu vyrazí do světa, aby se neučil bát. Jde pěšky, jen se svou sekyrou. Kousek cesty ho sveze forman, a když je v lese přepadnou loupežníci, Ondra si s nimi poradí. Neuteče jen upovídaný a líný Ferko, který se k dřevorubcovu synovi přidá. Na rozdíl od Ondry, vděčného za každý pokrm, jímž ho lidé pohostí, Ferko neustále remcá a z problematických situací utíká. Ondra přenocuje v začarovaném mlýně a zbaví ho prokletí. Jak mu poradí kouzelné karty, jde vždycky se sluncem v zádech. Na strastiplné cestě sněhem, lesem, močály i pouští se mu zjevuje černý kočár, ošklivá babice i tvář krásné dívky. Občas zachraňuje Ferka, který umdlévá. V začarovaném hradě nejdou mlčenlivé podivné tanečníky. Jsou u cíle cesty. Maskovaná dívka poutníky varuje, aby se neotáčeli, ničemu nedivili a na nic se neptali. Ferko neodolá truhle zlata a poté, co se jí dotkne, zkamení. Ondra vytrvá a třikrát překoná zlou sílu. Dívce z obrazu se mění barva šatů, nakonec je bílá. Ondra odmítne čarodějův návrh vzdát se princezny. Překoná i svou proměnu v kámen, který rozlomí tlukot jeho srdce. Tanečníci ožijí a s nimi i Ferko. Princezna ve svatebních šatech padne Ondrovi do náručí. Bílý kočár přiveze tátu dřevorubce. Na jeho dotaz Ondra přizná, že se naučil bát – o svou princeznu.
Koprodukce česko-slovenská. Film byl distribuován v české a slovenské verzi.
Mluví Zdeněk Podhůrský
dřevorubec Ondra zvaný Nebojsa
loupežník Ferko
princezna
čaroděj
Mluví Karel Urbánek
Ondrův otec
Mluví Jiří Holý
dědeček
stařec
hospodyně
Mluví Josef Velda
krčmář
Mluví Vlastimil Zavřel
náčelník pobudů
tetka
převozník
Mluví Vlasta Fabianová
stařenka
Mluví Sylvia Turbová
Černá paní
kupec
pobuda
děvče
děvče
děvče
děvče
Milan Zavřel
Roman Lauterkranc
Pavol Dobšinský (Nebojsa – pohádka)
Ján Magdolen
Ján Ďuriš, Boris Masník, Robert Vaněk, Antonín Weiser, Milan Knap
Petr Rychetský (pyrotechnik)
Alena Pekařová, Ján Loučičan, Mária Strakáčová, Marcela Švedová
Ján Hrabina, Marián Uhrovčík
Vladimír Vavrek (fotograf), Kvetoslava Adámková, Iveta Bucherová, Ladislav Dudáš, Jiří Gajdoš, Ján Galát, Ivona Hlavatá, Ľudovít Horváth, Vincentína Jančulová, Peter Kafka, Pavol Kalina, Lýdia Kašperová, Stanislav Kocián, Emília Kovačičová, Monika Kubíčková, Marián Majzl, Stanislav Martan, Ernest Mucha, Dana Novotná, Zdeněk Novotný (3), Ján Plaček, Vladimír Sekáč, Rafael Skurka, Miroslav Škultéty, Emil Tardík, Michal Vrteľ
Hudba k písni Svatopluk Havelka
Text písně Josef Brukner
Zpívá Irena TroupováOndřej Havelka
Nebojsa
Nebojsa
Fearless
Nebojsa
Nebojácný Ondra / Odvážnému štěstí přeje
film
hranýdistribuční
pohádka
Československo
1988
1988
začátek natáčení 27. 4. 1988
konec natáčení 23. 8. 1988
promítání povoleno 1. 12. 1988
schválení první kopie 5. 1. 1989 (česká verze)
vyřazení z distribuce 31. 7. 1995
premiéra 1. 8. 1989 /přístupný mládeži/
Film ČSR–SSR. Pohádka trochu hrůzostrašná i trochu veselá o statečnosti, odvaze a velké lásce.
Filmové laboratória Bratislava
II. tvorivo-výrobná skupina Ivana Húšťavu (SFT Bratislava), Ivan Húšťava (vedoucí II. tvorivo-výrobné skupiny SFT Bratislava)
dlouhometrážní
80 min
2 340 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 3. filmový festival mladých Velké Poříčí u Hronova
1989
Velké Poříčí u Hronova / Československo
Cena dětského diváka
Festival: 40. filmový festival pracujících – léto ´89
1989
58 českých měst / Československo
Cena školního zvonku
udělena 28. 6. 1989 ve Slaném
Festival: 29. festival filmů pro děti Gottwaldov
1989
Zlín / Československo
Cena Stříbrná píšťalka
ex aequo s filmem Cesta na jihozápad
Přehlídka: 21. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov
1989
Ostrov nad Ohří / Československo
Cena dětského filmového diváka