Režisér a scenárista Tomasz Mielnik ve svém debutovém a zároveň absolventském filmu Cesta do Říma rozvinul do celovečerní stopáže příběhy Vaška, postavy, která je neodmyslitelně spjata s osobitým hereckým ztvárněním režiséra-neherce Václava Hrziny a která se objevila v autorově školním cvičení i v původně středometrážním bakalářském snímku Holka 180 (2011). Slovy spoluscenáristy Víta Poláčka je protagonista „naprostý everyman, postava tak šedá, až se v tom celém příběhu ztrácí, nemá výrazné vlastnosti“. – Tvůrci zaplnili vizuálně pozoruhodný a silně stylizovaný snímek množstvím symbolů a odkazů na filmová a výtvarná díla. Prostřednictvím vyprávění jednotlivých postav se dotýkají náboženských a filozofických témat. – Snímek natočený na 33mm negativ Kodak byl prezentován na panelech Finále Plzeň (2012), Kino na Granici (2012), Euro Mediterranean Coproduction Forum (2013), MFF Karlovy Vary (2014) as Nowe Horyzonty (2014), vyvinut na workshopech Midpoint – Central Europena Script Center (2011) a MFI Script2Film (2012), uveden 4. července 2015 na 50. MFF v Karlových Varech 2015 v sekci Na východ od Západu a 1. srpna 2015 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. V české distribuci se promítal zejména v letních kinech a na festivalech. V následujících letech byl uveden rovněž v polských kinech pod názvem Droga do Rzymu. -vaza-
Bezelstný třicátník Vašek pracuje jako kustod v Národním muzeu. Nemá přítelkyni, školu ani řidičský průkaz. Rusovlasou femme fatale Zrzkou a jejím společníkem se nechá vmanipulovat do krádeže obrazu, který hlídá v muzeu, aby získal prostředky na léčbu své údajné závažné choroby. Podle jejich instrukcí se má vydat do Říma obraz prodat. Vašek s nalepovacím knírem vyrazí na cestu vlakem z Prahy do italské metropole. V patách jsou mu hédonistický inspektor, policistka a dvojice padouchů. Do kupé si k Vaškovi postupně přisedají postavy a vyprávějí mu své životní příběhy. Mladík Felix, jenž se musel po otcově sebevraždě osamostatnit a míří do Říma za studiem, mu ukáže vynález, na kterém hodlá zbohatnout. Šilhavý mnich líčí bezstarostné mládí, kdy jen sháněl cigarety a koukal po dívkách, což se mu stalo osudným. Katolický kněz vypráví spolucestujícím o hříchu svatého Antonína a buddhistický mnich popisuje, jakým způsobem dosáhl osvícení. Vašek se snaží zůstat v utajení a všem trpělivě naslouchá, než prozradí zásadní životní pravidlo postavení nohou: ti, kteří mají chodidla odklopená ven, se narodili pod špatnou hvězdou a mají celý život smůlu, ti, kdo mají chodidla rovná, jsou rození hrdinové. Nedlouho poté zmizí, aby se v závěru opět zjevil... -vaza-
Ve filmu je použit citát z Božské komedie Danta Alighieriho v překladu O. F. Bablera z roku 1958. Dále jsou použity reprodukce obrazů Zlatý věk, Adam a Eva a Venuše Lucase Cranacha staršího, Pokušení sv. Antonína a Kejklíř Hieronyma Bosche, Večeře v Emauzích Vincenza di Biagioa, Catena, Zjevení na jezeře Tiberias, Pokušení Krista na hoře, a Zjevení Krista při večeři Páně Duccia di Buoninsegny, Spor Masopustu s Postem Petera Brueghela staršího, Cimabueův Krucifix a další.
kustod Vašek
femme fatale Zrzka
babička
průvodce
číšník / prodavač
doktor
komisař
policistka
antikvář
antikvářův malý syn
antikvářův velký syn
kněz v taxíku
Felix
Felixův otec
mladý Felix
šilhavý mnich
kamarád šilhavého mnicha
kamarád šilhavého mnicha
kamarád šilhavého mnicha
průvodčí
oční doktor
žena s pejskem
katolický kněz
svatý Antonín
vysoký ďábel
malý ďábel
policista
přísná jeptiška
Vojta zlobivý syn
dědeček na vozíčku
vnuk
mladý buddhista
mistr buddhista
Asiatka s kozou
Asiatka peroucí prádlo
Sokrates
Vojtova maminka
prodavač relikvií
týpek s prasátkem
italská dcera
italský otec
italský děda
italská maminka
italská teta
italský bratr
kardinál
Lucie Viktorie Hájková
Tomasz Mielnik, Vít Poláček, Martin Jelínek (spolupráce na scénáři), Vít Zapletal (spolupráce na scénáři)
Jiří Dufek (Studio FAMU), Jaroslav Sedláček (hlavní dramaturg FC ČT), Kristián Suda (FC ČT)
Jakub Vrbík (ostřič)
Pavel Nový
Matěj Sýkora (rekvizitář)
Míša Prokešová (vedoucí kostymérka), Kristýna Smíšková, Paulína Bočková, Naďa Rejmanová, Eva Kalvachová
Martina Gajdačová, Linda Jelínková, Lenka Habartová, Kateřina Měšťánková, Barbora Potužníková
Michaela Patríková (zvuk, mix zvuku a střih dialogů), David Titěra (zvuk, mix a střih zvuku), Sandra Klouzová (střih zvuku, záznam a střih ruchů), Milan Jílek (mix hudby)
Michal Křeček (supervize), Magiclab, Grafické centrum ČT, Jitka Chaloupková (GC ČT), František Moravec (GC ČT)
Boris Masník (supervize), Trick SFX – Vít Petrášek, Petr Lukavec
MagicLab (obraz), Martina Vaňkátová (produkce Magiclab), Soundsquare (zvuk), Pavel Rejholec (supervize Soundsquare), Markéta Císařová (produkce Soundsquare)
Jaroslav Kučera (výkonný producent FC ČT)
Mikuláš Novotný, Radim Procházka, Weronika Czołnowska, Michal Křeček
Ondřej Šejnoha (ředitel Studia FAMU), Helena Uldrichová (vedoucí FC ČT)
Klára Žaloudková, Marek Jindra (Studio FAMU), Tomáš Šimon (Studio FAMU), Jiří Koštýř (FC ČT), Marcin Marczyk (EasyBusyProductions), Joanna Szymańska /ž/ (EasyBusyProductions)
Zuzana Vrbová (FC ČT)
Jan Hartl, Kristýna Květová, Eva Pavlíčková, Jan Šuster, Waly Kolman (FC ČT), Piotr Czołnowski (EasyBusyProductions)
Mariana Dvořáková (grafický design)
Radek Černý (vrchní osvětlovač), Renda Michalička (vrchní osvětlovač), Dora Dernerová (fotografka), Filmauta (automobily), Vladimír Běhálek (automobily)
Johann Sebastian Bach (Fuga B dur), George Gershwin (The Man I Love), Johann Sebastian Bach (Fuga cis moll), Johann Sebastian Bach (Matoušovy pašije /Matthäus-Passion/ – První chór), Georg Friedrich Händel (Velký koncert A moll /Händel Bar/), Johann Sebastian Bach (Preludium c-moll), Pierre de Molino (St Matthew Amis tout dous), Félix Arndt (Nola), Jean-Jacques Perrey (Prélude au Sommeil)
JJM Trio, Jan Pudlák /klavír/, Josef Mikulka /basa/, Martin Fečo /bicí/, Ana Brateljevič /ž/ /harfa/, Daniel Petrásek /violoncello/, Ilia Chernoklinov /viola/, Radek Žitný /bas klarinet/, Tomáš Mikyška /trumpeta/, Martin Klusák /pískání/, Milan Jílek, Midi Lidi
Veronika Zítková (sbory), Ivana Motýlová (sbory), Eva Chalupová (sbory), Linda Hubíčková (sbory), Michaela Svobodová (sbory), Helena Voráčová (sbory), Hana Dítětová (sbory), Jana Pernicová (sbory), Michaela Patríková (sbory)
Hudba k písni Roger Roger
Hudba k písni Petr OrmPavel Orm
Text písně Michal Bukovič
Zpívá Petr a Pavel OrmSbor Lubomíra Pánka
Hudba k písni Karel Svoboda
Hudba k písni Jean-Jacques Perrey
Praha, panorama (Praha), Nové Město (Praha), Hlavní nádraží (Nové Město), Vinohrady (Praha), Polská ulice (Vinohrady), dům U assyrských králů (Polská ulice), Malá Strana (Praha), Vrtbovská zahrada (Malá Strana), Vítkov (Praha), Národní památník (Vítkov), Bohnice (Praha), Psychiatrická nemocnice (Bohnice), Ládví (Praha), Holešovice (Praha), Staré Město (Praha), Široká ulice (Staré Město), Maiselova ulice (Staré Město), Josefov (Praha), Anděl (Praha), Stroupežnického ulice (Anděl), expozice Království železnic (Stroupežnického ulice), Králův Dvůr, Dolní Dunajovice, Mikulov, Svatý kopeček (Mikulov), Malešov, tvrz (Malešov), Skryje u Křivoklátu, Sloup, skalní hrad (Sloup), Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, Chráněná krajinná oblast Pálava, Panská skála /Varhany/ u Kamenického Šenova
Cesta do Říma
Cesta do Říma
Journey to Rome
Droga do Rzymu
film
hranýdistribučnístudentský
absurdní, komedie, road movie
absolventský
Česká republika, Polsko
2015
2014—2015
festivalová premiéra 4. 7. 2015 (50. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary)
slavnostní premiéra 5. 8. 2015 (kino Lucerna, Praha)
distribuční premiéra 6. 8. 2015 /přístupné bez omezení/
Duchovní komedie Tomasze Mielnika.
Background Films, Česká televize (koprodukce), Filmové centrum (Česká televize), Studio FAMU (koprodukce), EasyBusyProductions (koprodukce), MagicLab (koprodukce)
ScreenRental.EU (hlavní partner)
Background films s.r.o., Česká televize, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, EasyBusyProductions, Magiclab s.r.o.
dlouhometrážní
104 min
DCP 2-D, DVD, MOV, BRD
1:1,85
barevný
zvukový
5.1, digitální zvuk
česky, anglicky, italsky
bez titulků