Nahrávaný instrukční film Úrazy elektřinou v průmyslu Františka Vláčila, natočený pro Československý ústav práce, upozorňuje na nehody, k nimž dochází při neopatrném zacházení s elektřinou na pracovišti. Dělníci z lenosti nebo nevědomosti přehlížejí poškozené kabely, chybějící uzemnění, nezakryté spínače a tak dále, čímž ohrožují svůj život i životy kolegů. Kromě instrukcí jak neštěstí předcházet obsahuje snímek i správný postup pro případ, že k požáru vedení či zásahu člověka proudem přece jen dojde.
Elektřina ovládla průmysl. Aby byla práce s ní bezpečná, je třeba vědět, jak ji ovládat. Pokud soustružníka kope jeho stroj, nesmí nad tím mávnout rukou, ale okamžitě vypnout proud a přivolat elektrikáře, aby našel a odstranil příčinu závady. Tak například soustruh dělníka Lísky shledává elektrikář nedostatečně zabezpečeným – motor není uzemněn. Správné způsoby uzemnění znázorňuje animované schéma. Dalším příkladem nebezpečného zacházení s elektrickým zařízením je práce s přenosnou lampou bez ochranného skla a navíc s poškozenou přívodní šňůrou, položenou na vlhké zemi. Správnou práci s lampou ve vlhkém prostředí předvádí pracovník Plíva – jeho lampa má skleněný kryt, její šňůra je zavěšena ve výšce po stěnách a zapojena do čisté, bezpečné zásuvky. Tak lze pracovat bez rizika i v takovém prostředí, jako je pivovarský kotel. Nebezpečí kromě nedbalosti představují i nejrůznější neodborné opravy a údajná vylepšení. To pozná dělník Vacek, který poškozený kabel vrtačky vyspraví kouskem novin a provázkem a místo pojistky má v dílně kus drátu. Chybělo málo a mohlo dojít k požáru. Další animovaná sekvence ukazuje princip pojistek. Zanedbaná elektrická zařízení, spálené vedení či nechráněné elektrické rozvody jsou častým nešvarem různých pracovišť. Zvlášť nebezpečno je na stavbách, kde se pracuje pod širým nebem. Stačí chvíle nepozornosti, mladý dělník zavadí kovovými tyčemi o elektrické vedení a je zasažen proudem. Při jeho záchraně je důležité opět především vypnout proud, dále se postiženého nedotýkat, ale vyprostit ho pomocí dřevěné tyče a přivolat lékařskou pomoc. Než dorazí lékař, poskytují první pomoc kolegové – podkládají hrudník postiženého, rozepínají mu košili a zajišťují jazyk. Střídají se v dávání umělého dýchání. Animovaný graf ukazuje vzrůstající počet úrazů elektřinou v průmyslu. Prevenci mají sloužit výstražné plakátky na pracovištích a znalost předpisů, které vydává Elektrotechnický svaz československý. Z bezpečnostního i hospodářského hlediska jsou vzorem ta pracoviště, kde dbají na uzemnění strojů, nepracují s poškozeným zařízením, užívají náležité značení a provádějí pravidelné odborné kontroly.
dělník Líska
dělník s poškozenou lampou
dělník poskytující první pomoc
dělník
dělník
Ing. B. Škrabal, Ing. Josef Kopecký, Dr. A. I. Moško, Dr. Alexander Ivanov
Ing. B. Škrabal, Ing. Josef Kopecký
Jan Slabý
Úrazy elektřinou v průmyslu
Úrazy elektřinou v průmyslu
Industrial Accidents by Electricity
Ochrana před úrasy elektřinou / Zbytečné tragedie / Ochrana před úrazy elektřinou v průmyslu / Ochrana proti úrazu elektřinou
film
dokumentárnídistribuční
instrukční
Československo
1950
1950
začátek natáčení 04/1950
konec natáčení 11/1950
datum cenzury 13. 6. 1951 (konec povolení k promítání 13. 6. 1956)
premiéra 1951 /přístupný mládeži/
Instrukční film o zábraně úrazů elektřinou v průmyslu.
Československý státní film, Studio vědecko populárního filmu v Brně, Československý ústav práce (zadavatel)
krátkometrážní
16 min
478 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky, komentář
bez titulků
české