Východní fronta

Země původu

Ukrajina, Lotyšsko, Česká republika

Copyright

2023

Rok výroby

2022

Premiéra

13. 4. 2023

Minutáž

98 min

Kategorie

film

Žánr

protiválečný, válečný

Typologie

dokumentárnídistribučnídlouhometrážní

Originální název

Východní fronta

Český název

Východní fronta

Anglický název

Eastern Front

Koprodukční název

Schidnyj front / Austrumu fronte

Pracovní název

Kód Paljanycja

Anotace

Dokumentární snímek Východní fronta vznikl ze záběrů natočených v roce 2022 filmařem a příslušníkem Ozbrojených sil Ukrajiny Jevhenem Titarenkem (nar. 1988) na bojištích rusko-ukrajinské války i v zázemí. Těchto záběrů, které Titarenko běžně zveřejňoval na internetových platformách, se chopil zkušený dokumentarista Vitalij Manskij (nar. 1963) a za spolupráce autora z nich sestavil ucelený obraz života ukrajinských vojáků bránících svou vlast. – Manskij se narodil v ukrajinském Lvově, ale po rozpadu Sovětského svazu se stal ruským občanem. Vystudoval dokumentární tvorbu na Gerasimovově všeruské státní univerzitě kinematografie (VGIK). Historii postsovětského prostoru se ve své tvorbě věnoval dlouhodobě. Jeho filmy Roura (2013), V paprscích slunce (2015), Svědkové Putinovi (2018) a Gorbačov. Ráj (2020) se dočkaly množství festivalových ocenění. Po protiprávní okupaci Krymu v roce 2014 se stal Manskij jako kritik diktátorského režimu Vladimira Putina v Rusku nechtěnou osobou a trvale se usadil v zahraničí. Většina jeho filmů vznikla v mezinárodní koprodukci, obvykle za účasti České republiky. Mezi takové patří i Východní fronta, která byla realizována konkrétně v ukrajinsko-lotyšsko-české koprodukci. – Titarenkovy záběry vznikaly často v blízkosti bojů nebo dokonce v jejich středu. Tato bezprostřednost dodává filmu naléhavost. Drastický snímek zaznamenává následky ostudné a zločinné ruské agrese, ale zobrazuje také přátelství tvořící se mezi ukrajinskými vojáky, kteří s hrdinským nasazením riskují vlastní životy. Přináší také chvíle jejich odpočinku v kruhu přátel a rodiny, které svou normálností téměř dávají zapomenout na přítomnost války. Manskij a Titarenko si toto zjevně uvědomují a šťastné chvíle neustále dávají do kontrastu k záběrům bezprostředního ohrožení Titarenka a jeho kamarádů. – Film Východní fronta byl veřejnosti poprvé představen v den prvního výročí zavrženíhodného ruského vpádu na Ukrajinu, v rámci sekce Encounters na 73. mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Koncem března 2023 česká premiéra filmu v Ostravě zahájila 25. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Krátce nato vstoupil snímek Manského a Titarenka v České republice do běžné distribuce. Z každé prodané vstupenky bylo věnováno deset korun ukrajinské charitativní organizaci Optivita Ukraine, poskytující léky a zdravotnické prostředky pro nemocnice na Ukrajině.

Obsah

Filmař Jevhen Titarenko narukoval do ukrajinské armády jako válečný dokumentarista již po ruském útoku na Donbas v roce 2014, tedy v době, kdy většina světa válečnou agresi proti Ukrajině ještě nebrala na vědomí. Na svátek Dne nezávislosti Ukrajiny, 24. srpna 2022, si Jevhen prohlíží zničený ruský tank vystavený na hlavní kyjevské třídě. Válka, která v únoru toho roku propukla naplno, pokračuje. – Dne 24. února 2022 se Jevhen nachází v Charkově. Natáčí prchající obyvatelstvo. Z dálky slyší ruský útok na město a mohutné boje. Ukrajinci Charkov ubrání. Jevhen s přáteli pečují o domácí mazlíčky bez majitelů. Nálety je donutí schovat se do sklepa. Přítomní vojáci vyrazí po poplachu zpátky do boje. Polní zdravotníci riskují životy při převozu umírajícího do nemocnice. Bez úspěchu jej resuscitují. – Jevhen se s přáteli rekreuje na západě Ukrajiny. Vyprávějí si o svých rodinách, válečných zkušenostech a o tom, že Charkov byl před invazí velmi proruským městem. – Jevhen doprovází ukrajinské vojáky, kteří dobývají ruský zákop. – Ukrajinští vojáci si nechávají stříhat vlasy. Kadeřnice odmítnou nechat si zaplatit. – Při mši se věřící modlí za obránce Ukrajiny. – Vojáci přesouvají ukořistěné ruské obrněné vozy, stále označené ruským válečným symbolem Z. – V kostele je křtěn syn Jevhenova kamaráda vojáka. Následuje oslava pod širým nebem. – Několik ukrajinských vojáků zahyne při nájezdu na minu. – Při oslavě hosté probírají možnost, že by bezdětní vojáci předem darovali sperma pro případ, že by ve válce zahynuli. – Ukrajinští vojáci si prohlížejí zemědělskou krajinu po ruském útoku. Neúspěšně se snaží osvobodit krávy uvízlé v mokřadu. Na poli leží množství mrtvých kusů dobytka. – Na oslavě voják, který dobrovolně narukoval navzdory zdravotním problémům, popisuje, jak chaoticky probíhaly po začátku invaze vojenské odvody. Vojáci diskutují o rusifikaci a o tom, jak se Rusko na Ukrajině provinilo a proviňuje. – Jevhen se jako zdravotník účastní bitvy. Odváží zraněného, který přišel o obě nohy. S doprovodem se schová v blízkém domě. Zastřelí psa, který na něj zaútočí. – Jevhen se při evakuaci jednotek z frontové linie svěřuje, že doufá v plné vítězství, osvobození všech ukrajinských území, v konec války a návrat vojáků domů. Kolona narazí na raněné, které vojáci s námahou naloží do aut. Rusové zaútočí. Jevhen pomáhá, kde může.

Komentář

Účinkují

Jevhen Titarenko

filmař a válečný dokumentarista

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Vitalij Manskij

Kamera

Jevhen Titarenko, Ivan Fomičenko, Andrij Karatnyk (válečné záběry), Oni (válečné záběry)

Střih

Andrej Papernyj

Zvuk

Václav Flegl (design a mix zvuku), Marek Poledna (záznam ruchů), Petr Kapeller (záznam ruchů a mix zvuku), Ivo Broum (střih zvuku)

Postprodukce

Dimitrios Polyzos (supervize), Walter Nagy (asistent), UPP (obraz), Ivo Marák (supervize UPP), Lenka Velingerová (koordinátorka UPP), Terezie Vítková (koordinátorka UPP), Tomáš Pulc (technologická supervize UPP), Ladislav Hrbáček (vedoucí produkce UPP), Sounderground (zvuk), B3 Bystrouška (zvuk)

Výkonná produkce

Ilze Pelnēna /ž/ (Studio Vertov), Tereza Horská (Hypermarket Film)

Producent

Natalija Manskaja /ž/ (Studio Vertov), Polina Manskaja /ž/ (Studio Vertov), Natalija Chazan /ž/ (Braha Production Company)

Koproducent

Filip Remunda (Hypermarket Film), Vít Klusák (Hypermarket Film), Kenan Alijev (redaktor Current Time TV), Natalija Aršavskaja /ž/ (redaktorka Current Time TV)

Asistent vedoucího produkce

Kateryna Sorokina /ž/ (asistentka producenta Braha Production Company)

Výtvarná spolupráce

Walter Werner (grafický design)

České podtitulky

Barbora Štefanová, Tomáš Pártl, Martina Neradová

Hudba

Použitá hudba

Ennio Morricone (hudba z filmu Hodný, zlý a ošklivý /Il buono, il brutto, il cattivo/)

Písně

Hylia, Hylia, Siri Husy

Hudba k písni lidová ukrajinská píseň
Text písně lidová ukrajinská píseň
Zpívá Myško Adamčak

Lokace

Ukrajina, Kyjev a okolí (Ukrajina), Cherson (Ukrajina), okolí (Cherson), Ivano-Frankivsk (Ukrajina), okolí (Ivano-Frankivsk)

Produkční údaje

Originální název

Východní fronta

Český název

Východní fronta

Anglický název

Eastern Front

Koprodukční název

Schidnyj front / Austrumu fronte

Pracovní název

Kód Paljanycja

Kategorie

film

Typologie

dokumentárnídistribuční

Žánr

protiválečný, válečný

Země původu

Ukrajina, Lotyšsko, Česká republika

Copyright

2023

Rok výroby

2022

Produkční data

začátek natáčení 24. 2. 2022
konec natáčení 31. 10. 2022
konec distribučního monopolu 31. 12. 2028

Premiéra

festivalová premiéra 24. 2. 2023 (73. mezinárodní filmový festival Berlín)
zahraniční premiéra 8. 3. 2023 (Vilnius, Litva)
festivalová premiéra 23. 3. 2023 (25. mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět /kavárna Minikino, Ostrava/)
slavnostní premiéra 26. 3. 2023 (kino Lucerna, Praha)
distribuční premiéra 13. 4. 2023 /nepřístupné pro děti do 15 let/

Distribuční slogan

Autentické filmové svědectví z Ukrajiny.

Distribuce

Aerofilms

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

98 min

Distribuční nosič

DCP 2-D, MP4

Poměr stran

1:1,78

Barva

barevný

Zvuk

zvukový

Zvukový systém/formát

5.1, digitální zvuk

Verze

anglická

Mluveno

rusky, ukrajinsky

Podtitulky

české

Úvodní/závěrečné titulky

anglické