Natáčení velkých zahraničních seriálů, spolupráce s evropskými, bollywoodskými či hongkongskými produkcemi, otevírání filmových kanceláří v regionech či speciál v prestižním periodiku Variety jsou výsledky letošní práce České filmové komise (ČFK). Od roku 2004 propaguje Česko jako atraktivní destinaci pro audiovizuální produkci, přispívá ke zkvalitňování spolupráce mezi filmaři a úřady. Od roku 2017 bude působit pod Státním fondem kinematografie.
„Stejně jako celý tuzemský filmový průmysl jsme přestáli krizi mezi lety 2004 a 2009, kdy jsme ztratili téměř všechny zahraniční zakázky. Objem této produkce u nás činil jen málo přes 700 milionů korun. Díky zavedení filmových pobídek v roce 2010 se Česko vrátilo na filmovou mapu světa – zahraniční produkce u nás teď utratí zhruba čtyři miliardy korun ročně,“ řekla vedoucí ČFK Ludmila Claussová. Upozornila na letošní natáčení seriálů Britannia, Knightfall a Genius – jsou dobové a vznikly tu jejich první desetidílné řady.
„Dohromady šlo o 330 natáčecích dnů, proinvestovalo se 2,7 miliardy korun v desítkách lokací a práci našly tisíce lidí,“ dodala. Britannia je spoluprací mezi Sky a Amazon Studios. Odehrává se začátkem našeho letopočtu, kdy se římská armáda vrací na britský poloostrov, aby rozdrtila střed keltské říše. Projekt Knightfall kanálu History Channel přibližuje poslední dny templářů ve 14. století. Série Genius televize National Geographic je antologií příběhů výjimečných mozků; tento je věnován Albertu Einsteinovi.
Podle zahraničních producentů je Česko pro historické projekty ideální díky obrovskému výběru vhodných lokací, stavbě dekorací a špičkovým profesionálům v řemeslných profesích, jako jsou výrobci zbraní, historických kostýmů či dobových rekvizit. Dobové podívané u nás natáčejí i německé produkce, letos například dva filmy o Martinu Lutherovi.
Pokračuje spolupráce s filmaři ze Skandinávie, letos film Borg vs. McEnroe o rivalitě dvou slavných tenistů se Stellanem Skarsgårdem a Shiou LaBeoufem v hlavních rolích, či norský fantasy film Ash Lad. Točí se tu čínské a hongkongské akční filmy i bollywoodská romantika.
Za „miliardovou lokaci“ označil Česko týdeník Variety, který českému filmovému průmyslu věnoval červnové vydání. Přívlastek miliardové lokace potvrzují slova jedné z producentek seriálu Britannia Anne Thomopoulosové, která tu natáčela už projekt Borgia. „Máte tu krajinu nenarušenou civilizací. V obecném povědomí zahraničních filmařů je jen Praha, což je škoda,“ uvedla.
I proto Česká filmová komise připravuje půdu pro natáčení v regionech a mimo zavedená místa. Vysvětluje, jak spolupracovat s produkcemi, usnadňuje komunikaci, pomáhá budovat infrastrukturu. V Jeseníkách, Ostravě či Pardubicích začala první kontaktní místa fungovat v roce 2012, filmové kanceláře letos vznikly v Ústeckém kraji a ve Zlíně. Na začátek roku 2017 je avizováno její otevření v Brně.
Zdroj: ČTK