Po hojné účasti českých filmů na Berlinale pokračuje zájem o českou tvorbu na dalších mezinárodních přehlídkách. Jde například o snímky Domácí péče, Rodinný film, Já, Olga Hepnarová, z dokumentů pak Mallory a V paprscích slunce. Tvůrce Domácí péče Slávek Horák převzal v těchto dnech ve Phoenixu cenu World Cinema Best Picture.
V květnu v Cannes se v oficiálním programu objeví dva tituly s českou minoritní účastí. V hlavní soutěži film Oliviera Assayase Personal Shopper, duchařský příběh z podsvětí módního světa Paříže, a v sekci Un Certain Regard snímek The Dancer v režii Stéphanie Di Giusto. „Oba podpořil Státní fond kinematografie, jak v rámci minoritních koprodukcí, tak filmovými pobídkami,“ dodala Denisa Štrbová z Českého filmového centra.
Zelenkův snímek Ztraceni v Mnichově vybral do oficiálního programu festival Cinequest v San José. Tomuto filmaři byla věnována retrospektiva na Film Meeting v Bergamu, kde Domácí péče získala cenu za druhý nejlepší film.
„Celovečerní animovaný snímek Malá z rybárny Jana Baleje dostal zvláštní cenu na festivalu animovaných filmů Monstra Lisabon. Argentinský MFF Pantalla Pinamar představil podobenství Tomasze Mielnika Cesta do Říma, Rodinný film Olma Omerzua a restaurovaný Vynález zkázy Karla Zemana,“ dodala Štrbová.
Film Tomáše Weinreba a Petra Kazdy Já, Olga Hepnarová získal v Sofii cenu za režii. Tato přehlídka uvedla také film Petra Oukropce Ani ve snu!, který zahajoval plzeňské Finále. Představí se i na festivalu BUFF ve švédském Malmö specializovaném na tvorbu pro děti a mládež.
Začátkem dubna skončil festival v Hongkongu, kde se promítal snímek Já, Olga Hepnarová, dokument Vitalije Manského V paprscích slunce, který zobrazuje dnešní severokorejskou společnost, a projekt Heleny Třeštíkové Mallory.
„Gala představení tam měl francouzský film Marguerite natočený v českých lokacích, za který získal architekt Martin Kurel francouzskou cenu César,“ podotkla Štrbová. Přehlídka ve Vilniusu hostila šest českých snímků. Vedle filmu o Hepnarové i slovensko-českou koprodukci Eva Nová režiséra Marka Škopa, která dostala loni v Torontu ocenění filmové kritiky, dokument V paprscích slunce a krátké snímky Furiant Ondřeje Hudečka a Strach Martina Krejčího.
MFF Istanbul má v mezinárodní soutěži Rodinný film, uvede i dokument V paprscích slunce. Kalifornský MFF Tiburon uvede dokument Matěje Mináče Očima fotografky a snímek Zejtra napořád Rudolfa Havlíka. Končící Filmfest v Drážďanech uvedl sedm krátkých českých titulů. Další dubnová přehlídka Crossing Borders v Linci věnuje speciální program Heleně Třeštíkové a v sekci European Panorama uvede filmy Já, Olga Hepnarová a Eva Nová.
Festival goEast ve Wiesbadenu uvede v soutěži polsko-česko-slovenskou koprodukci Červený pavouk, film Eva Nová a Nikdy nejsme sami Petra Václava. Mimo soutěž pak Domácí péči. Na přelomu dubna a května se koná v San Francisku přehlídka IFF, která do soutěže vybrala Domácí péči. Dokumentárnímu filmu bude v první polovině května věnován festival v Mnichově, kde bude promítnuto pět českých snímků. Češi proti Čechům Tomáše Kratochvíla, Mallory, povídkový film Gottland, německo-český koprodukční film Koudelka Shooting Holy Land a Nebezpečný svět Rajka Dolečka režisérky Kristýny Bartošové.
Zdroj: ČTK