Výběr z filmových projekcí, televizního vysílání, nových DVD, čtení a poslechu o filmu. 

Noc oživlých mrtvol (foto: Pannonia Entertainment)

Ke čtení

„UHD BD přichází jako hotový formát a jeho schopnosti momentálně překračují schopnosti přehrávačů i zobrazovačů, ba co více, i schopnosti současné filmové a televizní produkce. Jestliže Blu-ray nebyl z hlediska poskytované kvality za deset let své existence dostižen, dá se předpokládat, že Ultra HD Blu-ray si bude formu držet podobně dlouho.“ Štěpán Čermák o novém formátu Ultra HD Blu-ray:

http://www.blu-space.cz/#!Na-?esk%FD-trh-dorazily-prvn%ED-Ultra-HD-Bluraye-Zde-je-v?e-co-o-nich-i-o-form%E1tu-v%EDme/btiy5/574ef6960cf255d230f2402b

„Borna zavedlo jeho alegorické vyjednávání s vládnoucí mocí za socialismu k obratu do zcela iluzorního zlatého věku. Z něj mu pak nešlo nahlédnout nic, co by přesahovalo zánik jím nenáviděného systému, dokonce ani tehdy, když už dávno padl. Z malého vyhasínajícího světélka naděje, že dříve bylo lépe, se stal jen prázdný fetiš. Svým způsobem také dokonalá, čistá forma – Bornovy volné umělecké grafiky mají rozhodně vysokou řemeslnou hodnotu a vyvolávají značnou estetickou libost.“ Kamil Fila rekapituluje život a dílo Adolfa Borna:

http://www.jestevetsikritik.cz/glosy/364-bornova-identita

 

K poslechu

Nový díl filmově-kritického pořadu Čelisti se věnuje kultovnímu hororu Noc oživlých mrtvol nebo belgické komedii Paradise Trips:

http://www.rozhlas.cz/radiowave/celisti/_zprava/celisti-autobusem-do-raje-ozivlych-mrtvol–1620053

 

V kinech

7. 6. 18:30 Nebezpečný svět Rajka Dolečka (2015) Kino Světozor Praha

„Mladá režisérka se vydává za stárnoucím profesorem hledat recepty na život těla a duše. Co ale dívce s rodinou v Bosně poradí srbský nacionalista a blízký přítel Ratka Mladiče? Dialog o překračování vlastních předsudků a ideologií se snahou najít smíření.“

http://www.kinosvetozor.cz/cz/program/filmy/8165/Nebezpecny-svet-Rajka-Dolecka/

 

8. 6. 20:30 iShorts – První liga 2016 Bio Oko

„První ligu ve sportu má každý. My máme první ligu filmovou! Přijďte mrknout na ty nejlepší střelce ze světových festivalů loňského roku! Nikoho bez medaile neuvidíte, všichni účastníci z celého světa nějaké ty ceny nasbíraly. Takže uvidíte, co se líbí na různých festivalech, a který tak bude přesně podle vašeho gusta.“

http://www.biooko.net/cz/film/8234/iShorts-Prvni-liga-2016/

 

8. 6. 20:30 Noc oživlých mrtvol (1968) Kino Art Brno

„Kultovní, děsivý, úžasný, chytrý a černobílý. Nejslavnější horor George A. Romera, který do jisté míry pomohl zrodit stále (ne)živou zombie mánii, ani po létech neztrácí nic ze své naléhavosti. A nečekejte jenom zombie, ale také břitký sociologický komentář soudobé Ameriky.“

http://kinoart.cz/filmy/noc-ozivlych-mrtvol/

 

8. 6. 20:00 Très Court International Film Festival Kino Aero Praha

„Filmy s maximální délkou 3 minut vám umožní objevit to nejlepší a hlavně to nejkratší z aktuálních audiovizuálních trendů. 18. ročník mezinárodního filmového festivalu probíhá zároveň ve 28 zemích, Českou republiku nevyjímaje.“

http://www.kinoaero.cz/cz/film/7447/Tr%C3%A8s-Court-International-Film-Festival/

 

8. – 16. 6. Severské kraťasy Kino Evald Praha

„V rámci této ojedinělé přehlídky budou mít diváci možnost zhlédnout čtyřicítku současných krátkých filmů z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Program je rozdělen do pěti bloků podle jednotlivých zemí a zahrnuje jak hrané, tak animované snímky.“

http://www.evald.cz/klient-181/kino-53/stranka-789

 

9. 6. 19:30 Svatý Václav (1929) Minikino Ostrava

„Film Svatý Václav natočil v roce 1929, při příležitosti svatováclavského milénia režisér Stanislav Kolár. V historickém kontextu československé i české kinematografie šlo o první pokus natočit historický velkofilm na nějaké závažné společenské téma. Za zmínku stojí, že finance na jeho výrobu byly získány z veřejné sbírky.“

http://www.minikino.cz/default.aspx?iid=95&perfid=209759&filmid=21534&catgid=0

 

10. a 11. 6. 20:30 Mise (1986) Kino Mat Praha

„U příležitosti Noci kostelů uvádíme historický dobrodružný příběh, jehož děj se odehrává v roce 1750 ve španělských a portugalských koloniích Jižní Ameriky. Obchodník s otroky je obávaný pro svou vznětlivou povahu. V souboji o ženu zabije svého bratra, ale pozdější výčitky jej přinutí hledat možnost, jak odčinit svou vinu.“

http://www.mat.cz/matclub/cz/kino/mesicni-program?movie-id=4570_mise

 

Domácí kino

10. 6. Jak básníkům chutná život (Klenoty českého filmu) Remasterovaná verze (DVD)

„Štěpán a Kendy opustili učebny a vpluli do praktického života. Kendy hledá štěstí mezi filmaři, Štěpán oblékl bílý lékařský plášť a nastoupil své první místo v ordinaci. Oba se v praxi potýkají s řadou překážek, k nimž zaujímají svůj vlastní, nekompromisní a trochu výjimečný postoj. Odmítají se vzdát výsady mládí a zařadit se mezi ty, kteří smířlivě a odevzdaně vpluli do každodenního stereotypu a všednosti.“

http://filmy.heureka.cz/jak-basnikum-chutna-zivot-dvd_3/specifikace/#section

 

V televizi

7. 6. 22:00 Prstýnek (1945) CS Film

„Tečkou za Fričovou předrevoluční veseloherní tvorbou a současně tečkou za celou okupační érou českého filmu byl snímek Prstýnek (1945). Je třeba ocenit Fričovu odvahu adaptovat v této době pro film povídku komunistického spisovatele Ivana Olbrachta, jehož dílo bylo od samého začátku okupace na indexu. Správně spoléhal, že nacistům nebude povídka Táta z roku 1910, otištěná v Olbrachtově sbírce Devět veselých povídek z Rakouska i republiky známa a že nacistická cenzura neuvede vlastní jméno autora námětu Karel Zeman v souvislost s Ivanem Olbrachtem. A tak se český divák mohl radovat nejen z úsměvného filmu, ale i z ošálení okupantů.“

Bartošek, Luboš, Dějiny československé kinematografie. Svazek 2, část 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982, s. 124.

 

8. 6. 22:00 Krakatit (1948) CS Film

„Upravovatelé správně volili z dějové šíře románu a zhustili sled scén na příznačné motivy hlavní myšlenky. Epické dílo tak předvedli – ne-li povýšili – na drama. Zarámováním děje a protkáním přímého dějového pásma horečnatými vidinami chorého vynálezce vynikla mluva filmových, ale i básnických symbolů. Krakatit je zajisté náročný na divákovu vnímavost, ale je také dostatečně srozumitelný a výmluvný.“

Vaněk, K., Krakatit. Odpověď válečným štváčům. Svobodné noviny, 10. 4. 1948, s. 16.

 

9. 6. 22:25 Mužné hry (1988) ČT art

„Také Švankmajerova obrana je kruhová: Jestliže jedním z celoživotních témat tohoto tvůrce jsou nejrůznější obměny destrukce, jestliže v každém jeho filmu je problém nahlížen především ve svém negativním aspektu, není to nikdy funkce samoúčelná. Také ve filmu Mužné hry nám autor nabízí v negativním vymezení nejen travestii pokleslého mýtu, ale též metamorfózu a hlubinnou analýzu naší nejběžnější zkušenosti. Reakce rozhořčených diváků, domáhajících se okamžitého zákazu distribuce filmu, je víc než výmluvným důkazem úspěchu.“

Dryje, František, Tři filmy Jana Švankmajera. Film a doba 1991, r. 37, č. 2, s. 33.

 

9. 6. 22:35 Paralelní světy (2001) ČT 2

Paralelní světy jsou detailní studií věcí mezi mužem a ženou. Není to veselý příběh, ale naděje umírá poslední. Řečeno s pesimistou: dvě rovnoběžky se protínají v nekonečnu. Řečeno s optimistou: dvě rovnoběžky se v nekonečnu protínají. Vyberte si.“

Valentová, Monika, Paralelní světy. Cinema 3/2001, č. 119, s. 67

 

10. 6. 20:00 Noc pilotů ČT 2

Česká televize představí během jednoho večera pilotní epizody osmi nových pořadů. Půjde o kriminální seriál Případ vraha o sériové vražedkyni Fabiánové, komediální seriál s Bolkem Polívkou Pálava, cestopisný pořad o USA moderovaný Martinem Dejdarem Státy států, pohled do historie a současnosti Františkových lázní s Jaromírem Hanzlíkem Láznivý svět, dokument Bitevní pole, komediální příběh Člověk kancelářský, talkshow Petra Šimůnka Noční hlas a talkshow Mirky Zlatníkové Dobré konce.

http://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bnadtitul%5D=NOC%20PILOT%D9

 

12. 6. 18:30 Ropáci (1988) CS Film

„Tento humorně laděný snímek má celou řadu předností: nápaditý scénář, profesionální režisérskou práci (Jan Svěrák občas přechází až k jemné parodii žánru přírodopisného reportážního filmu), s mimořádnou fantazií vytvořené figurky ropáků (výtvarnice Barbara Šalamounova) a výbornou práci kameramana (Ladislav Štěpán občas velmi zdařile imituje „improvizované“ natáčení v extrémních podmínkách).“

Houdek, Jiří, Různorodost talentů. O 34. dnech krátkého filmu v Oberhausenu. Film a doba 1988, r. 34, č. 8, s. 450.

 

-mrš-