Prvním českým filmem, který vstupuje v novém roce do kin, je dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny o herečce Lídě Baarové. Tvůrci v něm navazují na starší televizní snímek, který obohacují o nové informace a vzácný obrazový materiál. 

Helena Třeštíková připravila v roce 1995 pro Českou televizi půlhodinový portrét Sladké hořkosti Lídy Baarové. Jednalo se o sestříhanou výpověď, kterou natočila režisérka s bývalou herečkou Lídou Baarovou (vl. jm. Ludmila Babková, 7. září 1914 Praha – 27. říjen 2000 Salzburg) během čtyř dnů v jejím salcburském bytě. Třeštíková herečku původně kontaktovala kvůli rozhovoru o Velkém sále pražského paláce Lucerna pro televizní pořad Lapidárium. Současně ji napadlo udělat dokument i o ní samotné. Po krátkém váhání herečka přijala. Tehdy s ní režisérka natočila více jak šestihodinový materiál.

Po téměř dvaceti letech se Třeštíková na popud svého „dvorního“ střihače Jakuba Hejny k nepoužitému materiálu vrátila. Ve spolupráci s ním jej tři roky zpracovávala na hodinu a půl dlouhý dokumentZkáza krásou, jenž nyní vstupuje do českých kin.

Oba tvůrci původní rozhovor doplnili archivními fotografiemi a záběry, dobovými dokumenty, šoty z týdeníků, ukázkami z hereččiných českých, německých, italských a španělských filmů, četbou z jejích pamětí Útěky (1983) a Života sladké hořkosti (1991) a v neposlední řadě i dalšími rozhovory z dokumentů Lída Baarová pohledem Otakara Vávry (1995) společnosti FEBIO a Vstaň a jdi dál(1990) České televize a Jiřího Veličky.

Všemi těmito materiály se Třeštíková a Hejna snaží chronologicky rekonstruovat životní příběh Lídy Baarové, která ve 30. a 40. letech patřila mezi nejpopulárnější české herečky. Naštěstí se nezaměřují pouze na mnohokrát a v rozličných formách propíraný a omílaný skandalizovaný vztah s nacistickým ministrem propagandy Josefem Goebbelsem. Již na konzervatoři získala Baarová hlavní roli ve filmuKariéra Pavla Čamrdy (1931). V roce 1934 byla angažována německou produkční společností UFA. Při natáčení svého prvního německého filmu Barkarola se seznámila s říšským kancléřem Adolfem Hitlerem a s Josefem Goebbelsem. Po vztahu s německým hercem Gustavem Fröhlichem se během berlínských olympijských her blíže seznámila s Goebbelsem a začala se s ním scházet. Kvůli ministrovi herečka odmítla i nabídku od hollywoodské společnosti MGM. Pár se však na podzim 1938 na zákrok Goebbelsovy manželky a Hitlera rozešel. Po návratu do Čech Lída Baarová pokračovala ve filmování, ale i zde byla postupně omezována. Azyl na konci války nalezla v Itálii. Během poválečných represálií zemřela její matka, sestra spáchala sebevraždu, otec přišel o nohu a ona sama strávila šestnáct měsíců ve vazbě na Pankráci. Roku 1948 s novým manželem emigrovala. Později v Itálii a ve Španělsku navázala na svou filmovou kariéru a nakonec se usadila a dožila jako vdova po druhém manželovi v rakouském Salcburku.

Páteř celého dokumentu tvoří autentické vyprávění Lídy Baarové, které natočila Třeštíková v roce 1995, a doplňující četba z jejích memoárů. Rozhovor s herečkou je prokládaný archivními materiály. Přesně vybrané dobové ukázky dokonale ilustrují a navazují na slova Baarové. I divák znalý hereččiných memoárů jistě ocení značné množství prakticky neznámých ukázek z českých zpravodajských šotů i dokumentů. Je poučné vidět například zpravodajské záběry z plesu filmařů v Lucerně za účasti protektorátních činitelů a následně i poválečný filmařský ples na stejném místě a se stejnými tvářemi, jen funkcionáři z dob okupace jsou vyměněni za komunistické, v čele s ministrem informací Václavem Kopeckým. Jako bonus si publikum vychutná ukázky ze zahraničních filmů Barkarola (1934–1935),Zlomená křídla (1937), Pruský příběh lásky (1938), Mě neoklameš! (1943), Darmošlapové (1953) a Batalion stínu (1956), z nichž u nás jsou dostupné pouze snímky Pruský příběh lásky a Darmošlapové.

Dokument Heleny Třeštíkové Zkáza krásou laickému divákovi srozumitelnou formou představí herečku Lídu Baarovou, osobnost, v jejímž životě se odráží otřesy a paradoxy nejbouřlivějšího století lidských dějin. Je možno jej chápat jako doplnění pro vyfabulovaný hraný film Filipa Renče Lída Baarová (původně připravovaný pod pracovním názvem Hodina pokušení), který do kin vstupuje jen o několik málo dní později.

 

Zkáza krásou (ČR 2015), scénář a režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna, kamera: Martin Kubala, Jan Malíř, Jiří Chod, Jaromír Nekuda, hudba: Tadeáš Věrčák, střih: Jakub Hejna. Aerofilms, 90 min. Premiéra: 7. 1. 2016.