Je rok 1941. Inženýr Otakar Racek je člověk velice opatrný. Přesto se v okupační době dostane do prekérní situace v tramvaji, kdy mu hrozí zatčení pro neúctu k německé vlajce. Zachrání ho kolega z práce Josef Frouz. Podobnou odvahu však v sobě Racek nenajde, když má zanedlouho možnost Frouze varovat před gestapem. Racek přijme místo ředitele nového oddělení a ze zbabělosti odmítne pomoci Frouzově rodině. Rackova žena Vlasta, matka jeho dvou synů, je manželovým chováním otřesena a snaží se sama pomoci. Rodina se rozdělí na dva tábory. Za Vlastou stojí třináctiletý syn Bedřich a Otakara podporuje jeho bohatá matka, která svou snachu, původně dělnici, nenávidí. Vlasta ubytuje v jejich vilce ilegálního pracovníka Rýdla, kterého vydává za vzdáleného příbuzného, a pomáhá mu v jeho činnosti. Tchyně vyprovokuje Rackovu žárlivost a přiměje ho najmout soukromého detektiva. Ten je však zároveň agentem gestapa a v Rýdlovi pozná hledaného odbojáře. Rýdlovi se podaří uprchnout. Před gestapem, které přijde do vilky, se Racek zřekne své ženy, a ta je zatčena. Bedřich z rozvráceného domova uteče.
Předlohou pro scénář a později i Benešovu knihu byla skutečná událost, kterou jako původní námět zaznamenal Jiří Weiss (podle osobního svědectví Jiřího Weisse v září roku 2000). K úvodu filmu byl připojen filmový týdeník, který byl režisérem Weissem uměle sestaven z dobových šotů. Tento materiál je připojen ke kombinovanému duplikátnímu negativu.
Film byl v upravených kinech, jež umožňovaly promítat širokoúhlý formát, uváděn s použitím předsádky na širokém plátně. Pomoc maskovacího okénka tedy měl obraz rozšířený formát 1:1,85. Šlo o první český film, u kterého bylo již při natáčení počítáno s kompozicí obrazu tak, aby nebyla narušena ani tímto způsobem promítání.
Ing. Otakar Racek
Vlasta, Rackova žena
Bedřich, starší syn Rackových
Mirek, mladší syn Rackových
odbojář Ondřej Rýdl
Racková, Otakarova matka
náměstek Rudolf Kadera
gestapák
gestapák
vrátný Dobeš
dílovedoucí Josef Frouz
Tonička, Frouzova žena
Ing. Kubišta
krejčí Jaroslav Pour
dělnice Zdenka, Pourova žena
Tomeš
detektiv Brotánek
Alois Barvík, majitel detektivní kanceláře
domovník
verkšuc
kominík
odbojář Berka
nacistka
sekretářka Müllerová
Jarda, syn Frouzových
žena na ulici
úředník u počítačky
německý voják
německý voják
Milada Řeháková
Hugo Huška, Alena Nová
K. J. Beneš (Rodný hlas – román)
kpt. Jaromír Malý, František Selinger
Hudba k písni Karel Vacek
Hra o život
Hra o život
Life Is at Stake
Jediné východisko
film
hranýdistribuční
drama
Československo
1956
1956
promítání povoleno 4. 8. 1956
vyřazení z distribuce 31. 8. 1976
premiéra 23. 11. 1956 /přístupný mládeži/ (kina Blaník /6 týdnů/, Svornost /2 týdny/ a Arbes /1 týden od 7. 12./, Praha)
České filmové drama.
Tvůrčí skupina Feix – Daniel, František Daniel (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Karel Feix (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
97 min
2 776 metrů
16mm, 35mm
1:1,85, 1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky, německy
bez titulků
české