Vorlíčkova parodie na filmy o neprůstřelných tajných agentech ve stylu Jamese Bonda patří v rámci československé kinematografie k unikátům. Nejbizarnější je ovšem na snímku z roku 1967 skutečnost, že diváci za železnou oponou neměli v té době příležitost vidět žádnou bondovku, protože pro cenzurovanou kinodistribuci představovala ukázku odsuzované, západní populární kultury. Ze spolupráce režiséra Václava Vorlíčka s dramatikem Oldřichem Daňkem nicméně vznikl scénář, v němž jsou postavy a reálie z úpadkového „kapitalistického“ žánru konfrontovány s malou českou realitou. Středobodem této konfrontace, která se napříč desetiletími objevovala i v řadě dalších parodických a komediálních titulů, je obyčejný český chlapík – účetní Foustka, nenápadný, naivní a dobrácký majitel malého psíka Pajdy. O přísně tajný plán na vojenské využití Venuše, skrytý do obyčejné slánky, se ovšem Foustkovým přičiněním utkají příslušníci tajných služeb celého světa. Z nich je nejvýznamnější Cyril Juan Borguette (nedostižně elegantní Jan Kačer), nejlepší světový špión, který působí pod přezdívkou agent W4C… Absurdně pojatý snímek plný slovních i situačních gagů působí dodnes osvěživě, přestože předloha autora námětu a spoluscenáristy Oldřicha Daňka neposkytla Václavu Vorlíčkovi tolik příležitostí jako scénáře jeho dvorního autora Miloše Macourka (s nímž režisér rok předtím pracoval na úspěšné parodii Kdo chce zabít Jessii?). V chladně pojatém světě tvrdých a nelítostných špiónů a osudových krasavic (jejichž ztělesněním je smyslná Alice v podání Květy Fialové) ovšem s přehledem vyniká pak Foustka v nenapodobitelně lidském podání Jiřího Sováka.
Neporazitelný agent Cyril Juan Borguette alias W4C je pověřen, aby v „neznámém městě“ - Praze našel v jistém hotelu slánku, v níž je ukryt plán na vojenské využití Venuše, a předal ji krásné agentce Alici. O slánku bude muset bojovat s agenty různých mocností a podmocností. Šéf jedné kontrarozvědky v „neznámém městě“ dostane zprávu o akci agenta W4C. Z nedostatku podřízených jmenuje agentem 13B účetního Foustku, který se vypraví se svým psíkem Pajdou na letiště. S jeho pomocí se mu podaří odhalit W4C v přepychovém hotelu. Zde se začnou křížit zájmy a plány agentů z různých zemí, usilujících o drahocennou slánku. Do této vysoké hry se zaplete úspěšně pan účetní, který zachrání krásnou Alici před smrtí v bazénu, vyhraje závod v plavání a nakonec najde i slánku, jejíž tajemství má hodnotu jedné miliardy korun československých. Alice i W4C nezískají nic. Alice zůstane sama, neboť po výbuchu speciálního budíku zůstanou po slavném agentovi jen boty. Ani pan Foustka není spokojen. Chtěl být hlavním účetním, ale byl povýšen na Velkého agenta.
agent W4C Cyril Juan Borguette
agentka Alice Robertsová
účetní Josef Foustka
rezident
šéf agentury nejmenované podmocnosti
agent Stern
agent s plamenometem
agent v krbu
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
agent
vrchní
zbrojíř du Jardin
technik
reportér/francouzský policista
recepční
pořadatel
agent ve světlíku
sekretářka
houslista
barmanka, agentka G 15
dáma v baru
dáma v baru
ekvádorský plavec
velký šéf
snědý muž s kinžálem
řidič na letišti
důstojník
příslušník VB
příslušník VB
příslušník VB
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
dívka
liftgirl
sekretářka
vrchní na schodech
zpěvačka
slečna u baru
dubl za Jana Kačera
pes Pajda
hlas rezidentova nadřízeného
Jiří Cvrček, Jiří Drégr, Oldřich Halaza
Vladimír Tišer
Luďka Žáková (klapka), Miroslav Pešan (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Svatopluk Havelka
Text písně Pavel Kopta
Zpívá Judita Čeřovská
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
The End of the Agent W4C
Konec agenta W4C
film
hranýdistribuční
parodie, špionážní
Československo
1967
1966—1967
schválení literárního scénáře 23. 8. 1966
schválení technického scénáře 20. 9. 1966
začátek natáčení 17. 10. 1966
konec natáčení 7. 5. 1967
promítání povoleno 28. 6. 1967
vyřazení z distribuce 31. 8. 1976
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 6. 10. 1967 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 20. 10. 1967 /přístupný mládeži/ (kina 64 U Hradeb /2 týdny/ a Blaník /4 týdny od 1. 12./, Praha)
obnovená premiéra 11. 12. 1981 /přístupný mládeži/
Boj špiónů o miliardu ve špetce soli. (1967). / Boj špiónů o miliardu ve špetce soli. (1981)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1967 a obnovená 1981)
Tvůrčí skupina Novotný – Kubala, Bedřich Kubala (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Ladislav Novotný (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
86 min
2 440 metrů
16mm, 35mm
1:1,66, 1:2,35
černobílý
zvukový
stereo
česká
česky
bez titulků
české