Malá Claudie žije v zámečku svého dědečka pana Violy, který je majitelem koncernu. Je obklopena přepychem, služebnictvem, hračkami, a přesto není zcela šťastná. Maminka je daleko a dědeček na ni nemá čas. Jednoho dne se k ní snese loutka človíčka s buřinkou a deštníčkem, která se před jejíma očima promění v člověka. Je to kouzelný pan Tau, který nemá rád smutné děti a snaží se pomoci i Claudii. Dívenka si přeje, aby se vrátila rytířská doba, a když se druhý den probudí, je všechno na zámku jako za starých časů: nábytek, oblečení, místo aut kočár s koňskými spřežením. Viola si myslí, že je to dílem nekalé konkurence, zatímco novináři jeho historické oblečení pokládají za reklamní trik. Největší překvapení čeká všechny, když Viola na tiskové konferenci vytáhne z pouzdra místo očekávaného minitelevizoru krásný hrací strojek. Kupodivu je o něj na trhu velký zájem. Viola spěchá za Claudií, která telefonicky prosí maminku, aby pro ni přijela. Když však spatří dědečka v historickém oděvu, zůstane a vydá se s ním do parku, kde spolu dovádějí. Pan Tau je spokojen, že Claudie je šťastná. Zatočí buřinkou a kouzlo zmizí, dědeček a Claudie jsou v džínsech, místo kočáru opět moderní auto... Pan Tau se úklonou loučí.
Snímek byl do distribuce uveden v pásmu Pan Tau a Claudie spolu s českým animovaným filmem Cirkus (režie Zdeněk Seydl, Ludvík Kadleček) a americkými tituly Lambert aneb Lev nekňuba, Kočičí břichomluvec a Chytat myši zakázáno.
V letech 1969 až 1972 vznikla I. série třinácti středometrážních filmů o panu Tau, které byly uvedeny nejprve v kinech, vesměs v pásmech, složených ze dvou dílů a doplněných animovaným snímkem (1. Pan Tau přichází, 2. Pan tau naděluje, 3. Pan Tau na horách, 4. Pan Tau a neděle, 5. Pan Tau jde do školy, 6. Pan Tau a samá voda, 7. Pan Tau a Claudie, 8. Pan Tau to zařídí, 9. Pan Tau a cesta kolem světa, 10. Pan Tau v cirkusu, 11. Pan Tau a taxikář, 12. Hledá se pan Tau, 13. Pan Tau a tisíc kouzel). V Československé televizi byl seriál poprvé uveden v prosinci 1972. Pro velký úspěch bylo v letech 1973 až 1975 natočeno dalších třináct dílů, tentokrát určených pouze pro televizní uvedení (1. Pan Tau se vrací, 2. Pan Tau a Robinson, 3. Pan Tau a příliš velký balon, 4. Pan Tau a pes kozopes, 5. Pan Tau a rodinná slavnost, 6. Pan Tau jde do práce, 7. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka, 8. Pan Tau a černý deštník, 9. Pan Tau a velký pes, 10. Pan Tau a rosnička, 11. Pan Tau a Aladinova lampa, 12. Pan Tau a zlatý kufr, 13. Pan Tau odchází). III. a poslední (sedmidílná) série vznikla v letech 1977 a 1978 (1. Poplach v oblacích, 2. Lov na slony, 3. Noc v safari, 4. Pan Tau a kouzelnice, 5. Pan Tau na pionýrském táboře, 6. Pan Tau – a která je ta pravá?, 7. Od zítřka nečaruji). V televizi byla tato série uvedena jako seriál v původní podobě a pro filmovou distribuci sestříhaná do dvou celovečerních filmů Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji. Naposledy se populární hrdina v buřince objevil v celovečerním filmu Pan Tau, který byl natočen v německo-československé koprodukci v roce 1988.
pan Tau
bohatý pan Viola
Claudie, Violova vnučka
guvernantka
guvernantka
vedoucí výzkumu
ředitel prodeje
komorník
sluha
muž z koncernu/herec v televizním filmu
muž z koncernu
muž z koncernu
muž z koncernu
muž z koncernu
sekretářka
televizní reportér
reportér
novinářka
novinář
novinářka
komorná
kuchařka
herec v televizním filmu
rváč v televizním filmu
Vilém Kijonka
Jaroslav Tuzar, Vladimír Malík (loutková část)
Stanislava Procházková (loutková část)
Václav Pošta, Jan Petrů, Jiří Žůček
Martin Baroch, Jan Syrový, Karel Prchal
Zorka Chrastinová (klapka)
FISYO (Dirigent František Belfín), Orchestr Karla Vlacha (Dirigent Karel Vlach)
Magda Hrnčířová, sbor
Pan Tau a Claudie
Pan Tau a Claudie
Mr Tau and Claudia
Pan Tau und Claudia im Schloss / Pan Tau und Claudia im Schloss
Kde je Claudie? / Pan Tau 4.
film
hranýdistribuční
dětský
Československo, Německá spolková republika, Rakousko
1970
1970
promítání povoleno 26. 5. 1971
schválení první kopie 15. 12. 1971
premiéra 30. 3. 1972 /přístupný mládeži/ (kino Tatra, Praha)
premiéra 31. 3. 1972 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Sedmý díl hraného seriálu, který je plný zázraků, úsměvů i překvapení.
Tvůrčí skupina Švabík – Hofman (příprava), Ota Hofman (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny a vedoucí dramaturgické skupiny), Erich Švabík (vedoucí výroby tvůrčí skupiny a vedoucí výrobní skupiny), Dramaturgická skupina Oty Hofmana, Výrobní skupina Ericha Švabíka
středometrážní
32 min
915 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české