K zámku pana Violy přijíždí kolona limuzín se členy správní rady firmy. Pouštějí si starožitný hrací strojek s ptáčkem, poslední velice úspěšný výrobek Violova podniku. Má se projednat důležitá otázka zvýšení výroby. Violova vnučka Claudie v indiánském oblečení napadá z balkonu vetřelce šípy a bouchacími kuličkami. Munici jí podávají komorník se sluhou. Viola se správní radou odmítne jednat a raději hraje s Claudií kuličky - mají v parketách vyvrtané důlky. Při pouštění draka v parku Viola vypráví vnučce o svém dětském snu - cestě kolem světa. Napadne ho, že by si vlastně tuto cestu mohl teď dopřát. Objedná u cestovní kanceláře přepychovou cestu lodí i letadlem, dokonce určuje, kolik ledních medvědů má být za polárním kruhem a kolik velbloudů v poušti. Vymiňuje si, že s ním všude pocestuje jeho vlastní postel. Claudii se dědečkův plán nelíbí, raději by se chtěla toulat jen tak, stopovat auta a spát třeba ve stohu. Pan Viola mění tajně objednávku a kancelář má zorganizovat cestu „tuláckou“, podle Claudiiných představ. Objevuje se pan Tau a beze slov slibuje všechno zařídit. Ovšem ráno dědeček s Claudií nenastoupí do vozu připraveného panem Tau, ale do kravského povozu jedoucího náhodně kolem. Dobrodružství začíná.
Do kin byla povídka uvedena v pásmu Pan Tau a cesta kolem světa spolu s povídkami Pan Tau v cirkusu a Pan Tau a cesta kolem světa.
V letech 1969 až 1972 vznikla I. série třinácti středometrážních filmů o panu Tau, které byly uvedeny nejprve v kinech, vesměs v pásmech, složených ze dvou dílů a doplněných animovaným snímkem (1. Pan Tau přichází, 2. Pan tau naděluje, 3. Pan Tau na horách, 4. Pan Tau a neděle, 5. Pan Tau jde do školy, 6. Pan Tau a samá voda, 7. Pan Tau a Claudie, 8. Pan Tau to zařídí, 9. Pan Tau a cesta kolem světa, 10. Pan Tau v cirkusu, 11. Pan Tau a taxikář, 12. Hledá se pan Tau, 13. Pan Tau a tisíc kouzel). V Československé televizi byl seriál poprvé uveden v prosinci 1972. Pro velký úspěch bylo v letech 1973 až 1975 natočeno dalších třináct dílů, tentokrát určených pouze pro televizní uvedení (1. Pan Tau se vrací, 2. Pan Tau a Robinson, 3. Pan Tau a příliš velký balon, 4. Pan Tau a pes kozopes, 5. Pan Tau a rodinná slavnost, 6. Pan Tau jde do práce, 7. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka, 8. Pan Tau a černý deštník, 9. Pan Tau a velký pes, 10. Pan Tau a rosnička, 11. Pan Tau a Aladinova lampa, 12. Pan Tau a zlatý kufr, 13. Pan Tau odchází). III. a poslední (sedmidílná) série vznikla v letech 1977 a 1978 (1. Poplach v oblacích, 2. Lov na slony, 3. Noc v safari, 4. Pan Tau a kouzelnice, 5. Pan Tau na pionýrském táboře, 6. Pan Tau – a která je ta pravá?, 7. Od zítřka nečaruji). V televizi byla tato série uvedena jako seriál v původní podobě a pro filmovou distribuci sestříhaná do dvou celovečerních filmů Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji. Naposledy se populární hrdina v buřince objevil v celovečerním filmu Pan Tau, který byl natočen v německo-československé koprodukci v roce 1988.
pan Tau
bohatý pan Viola
Claudie, Violova vnučka
rada Müller
vedoucí výzkumu
stěhovák
stěhovák
úředník cestovní kanceláře Globus
komorník
sluha James
muž z koncernu
muž z koncernu
muž z koncernu
muž z koncernu
sekretářka
úředník cestovní kanceláře Globus
ředitel prodeje
služebná
děda s vozem
komorná
služebná
řidič mercedesu
osobní řidič
Jiří Potsch, Robert Vacík
Jaroslav Tuzar, Vladimír Malík (loutková část)
Stanislav Látal (loutková část)
Václav Pošta, Jan Petrů, Jiří Žůček
Dana Dudová, Jan Syrový, Martin Baroch
Dagmar Ševčíková (klapka), Josef Vítek (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín), Orchestr Karla Vlacha
Pan Tau to zařídí
Pan Tau to zařídí
Mr Tau will Arrange it
Pan Tau packt die Koffer / Pan Tau packt die Koffer
Pan Tau VI
film
hranýdistribuční
dětský
Československo, Německá spolková republika, Rakousko
1972
1971
začátek natáčení 27. 1. 1971
konec natáčení 13. 10. 1971
promítání povoleno 11. 1. 1972
vyřazení z distribuce 30. 6. 1995
premiéra 14. 4. 1972 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 20. 4. 1972 /přístupný mládeži/ (kino Hvězda, Praha)
Sen o vašem dětství.
Dramaturgická skupina Oty Hofmana, Ota Hofman (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Ericha Švabíka, Erich Švabík (vedoucí výrobní skupiny)
středometrážní
33 min
928 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české