Koprodukční pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku se od doby svého vzniku zařadila mezi špičku naší pohádkové filmové klasiky a objevuje se pravidelně, zejména v době Vánoc, v televizních programech. Scenárista František Pavlíček, jenž v té době nemohl veřejně pracovat a proto jej „pokryla“ Bohumila Zelenková (uvedená v titulcích), vyšel z pohádky Boženy Němcové, avšak pojal titulní postavu odlišně od dalších světových zpracování obecně známé pohádkové látky. Dívka, žijící v ústrkách na statku své macechy, je emancipovaná a aktivní (jezdí na koni, střílí z kuše apod.). Také o prince usiluje agilněji než bylo do té doby zvykem. Pavlíček „aktualizoval“ rovněž vztah prince a jeho rodičů. Jistým posunem je též zvolená roční doba, tedy zima. Tvůrci usilovali o realismus, zároveň ovšem akceptovali určitou stylizaci, např. v kostýmech Theodora Pištěka. Přínosem je i využití humorných situací. Vzhledem k tomu, že šlo o koprodukci s Německou demokratickou republikou, museli se čeští filmaři přizpůsobit a pohádku více „internacionalizovat“. To se projevuje nejen účastí německých herců, ale právě například ve zmíněných kostýmech. Již ve své době byl film koncipován jako rodinný, byl tedy určen dětem i jejich rodičům. – Snímek byl první z neuskutečněného projektu zlatého fondu světových pohádek, jež plánovalo FSB natáčet v koprodukcích. - Z řady dalších adaptací připomínáme alespoň tu nedávnou, Popelka (2015, Cinderella; r. Kenneth Branagh). Postava Popelky se objevuje také ve fantasy muzikálu Čarovný les (2014, Into the Woods; r. Rob Marshall). – Snímek je dalším digitálně restaurovaným titulem z projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví, podpořeného zeměmi Evropského hospodářského prostoru (Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem). Partnery projektu, spolufinancovaného MK ČR, jsou Norská národní knihovna a sdružení CESNET. -tbk-
Jednou z vůbec nejpopulárnějších filmových pohádek je snímek, který v roce 1973 natočil v česko-německé koprodukci režisér Václav Vorlíček. Šlo o první klasicky pojatou pohádku ze tří, které tvůrce populárních fantazijních snímků realizoval v sedmdesátých letech (následovaly snímky Jak se budí princezny /1977/ a Princ a Večernice /1978/). Zásluhu na kvalitách nestárnoucího snímku má i scenárista František Pavlíček, kterému ovšem komunistický režim zakázal působení v kultuře. V titulcích pohádky Princ Bajaja, již v roce 1971 realizoval Antonín Kachlík, se skryl pod jménem kolegyně Evy Košlerové, zatímco ve Třech oříšcích pro Popelku mu stejnou službu prokázala Bohumila Zelenková. Pavlíček ve scénáři citlivě propojil dvě pohádky Boženy Němcové – O Popelce a O třech sestrách. Současně opatřil původní typizované hrdiny složitějšími motivacemi a atraktivnějšími zálibami. Vorlíčkova Popelka v bravurním podání Libuše Šafránkové je sice v honosném domě své macechy pohrdanou a chudou služkou, umí však jezdit na koni, střílet z kuše a lovit. Vedle emancipované hrdinky, jež umí přesvědčivě vystupovat i v mužských šatech, působí princ Pavla Trávníčka jako lehkomyslný mladíček, kterého spíš než ženitba a dvorské povinnosti zajímá zábava s kamarády. Cílevědomá kráska, která se vetře na královský ples, při němž si má vznešený mladík najít nevěstu, ovšem svému vyvolenému poskytne potřebnou lekci samostatnosti a dospělosti... Lehce modernizovaná pohádka je mírně odkouzlená: nadpřirozené prvky zastupují jen hrdinčini zvířecí přátelé a titulní oříšky, ve kterých hrdinka najde šaty potřebné k získání prince. V česko-německém hereckém obsazení se vedle domácích herců (především Šafránkové, Trávníčka a energického Vladimíra Menšíka v roli čeledína Vincka) objevují i Rolf Hoppe jako král, Karin Leschová jako královna a Carola Braunbocková coby Popelčina nepřejícná nevlastní matka. Kultovní status si získala písnička Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, již pro film nazpíval Karel Gott. -ap-
Ve velkém statku se vše chystá na příjezd královské rodiny. Na vše přísně dohlíží zlá a lakotná statkářka, která chce, aby její nehezká a zlostná dcera Dora udělala dojem na mladého prince. Statkářčina nevlastní dcera, hezká, skromná a laskavá Popelka, skončila po otcově smrti mezi služebnictvem. Musí vymetat popel a odtud je i její jméno. Kromě příbuzných ji mají na statku všichni rádi, včetně zvířat a ptáků. – Popelka se zastane kuchtíka, který rozbil mísu, a musí za trest přebírat hrách smíchaný s popelem. Pomohou jí s tím holubi, a tak dívka využije volné chvíle a vyjede si na svém koni Juráškovi. V lese překazí lov princi a jeho dvěma přátelům, Kamilovi a Vítkovi, kteří se vytratili z královského průvodu. – Mladíci ji pronásledují. Považují ji za malou holku. Ona je však překvapí, když zvládne princova obávaného koně. Princ ji kvůli tomu obdivuje. – Při královské návštěvě na statku si macecha s Dorou zajistí pozvání na královský bál. Statkářka vyšle do města čeledína Vincka, aby nakoupil látky a šperky. Popelka si na jeho dotaz přeje, aby jí přivezl to, co mu cestou cvrnkne do nosu. – Na královském dvoře se vše připravuje na ples, na němž by si měl princ vybrat nevěstu. Mladík se však do ženění rozhodně nehrne. Ujede s kamarády znovu do lesa. Narazí na vracejícího se Vincka. Princ sestřelí veverčí hnízdo, z nějž vypadnou na čeledína tři oříšky, dárek pro Popelku. – Ženy nejsou spokojeny s tím, co čeledín přivezl, a vyrazí do města samy. Popelka by si ráda vyjela na Juráškovi, ale ostýchá se: co kdyby ji náhodou princ viděl v jejích nuzných šatech. Vtom jí spadne jeden z oříšků, a když ho dívka otevře, najde v něm lovecký úbor. Vydá se tedy na vyjížďku. Potká se s princem a jeho kamarády. Překoná je ve střelbě na dravce a princ, který ji nepoznal, jí dá prsten nejlepšího střelce. Dívka pak rychle ujede. – Macecha s Dorou odjíždí na slavnost do zámku. Popelka musí přebrat mák smíchaný s prosem. Opět jí pomohou holoubci a ona se v plesových šatech z druhého oříšku rozjede na hostinu. – V zámku se tančí, ale princ si stále nevěstu nevybral. Když se objeví neznámá kráska se závojem, nabídne jí ruku. Kupodivu je odmítnut. Prý do té doby, než uhodne hádanku, kterou mu dívka dá před svým zmizením. Na schodech po ní zůstane jeden střevíček. Princ ji pronásleduje na koni až ke statku. Marně jej dá celý prohledat. Pak si všechny ženy musejí zkusit střevíček. Žádné z nich, včetně urputné Dory, nepadne. Nakonec si Vincek vzpomene na Popelku, kterou macecha s dcerou zavřely do komůrky. Obě ženy se pokusí se střevíčkem ujet, ale jejich kočár se převrátí do rybníka. Princ dál hledá. Mezitím se Popelka osvobodí a z třetího oříšku získá svatební šaty. V těch se ukáže princi, sama mu napoví rozluštění hádanky a stane se jeho ženou.
Bohumila Zelenková, uvedená v úvodních titulcích filmu, propůjčila své jméno scenáristovi Františku Pavlíčkovi, který v té době nemohl být z politických důvodů jako autor uváděn. Tento námět byl již v českém filmu zpracován pod názvem Popelka (1929; režie Josef Kokeisl).
Film byl v roce 2015 digitálně restaurován.
Popelka
Mluví Petr Svojtka
princ
Mluví Jaroslava Adamová
statkářka, Popelčina nevlastní matka
Mluví Otto Šimánek
král
Mluví Květa Fialová
královna
Dora, Popelčina nevlastní sestra
preceptor
pobočník Kamil
pobočník Vítek
čeledín Vincek
hospodyně Rozi
tlustá nápadnice Droběna z Ouklova
Mluví Mirko Musil
šafář
lovčí
kuchtík
trpaslík
Barborka
baronka Adelajda z Kratihájů
hodnostář
hodnostář
hodnostář
Mluví Miloš Vavruška
ceremoniář
hraběnka ze Žemlova
žena ministra
žena ministra
služka
šlechtic
šlechtična
lovec
pekař/čeledín
pekař/čeledín
řemeslník
čeledín s pečení
čeledín s pochodní
děvečka s dížemi
dívka s kuřaty
dubl za Carolu Braunbockovou
hlas čeledína
Jaroslav Pour, Michael Englberger
Petr Špás, Peter Bohnenstengel, Jiřina Vaňková
František Pavlíček (pod jménem Bohumily Zelenkové)
Božena Němcová (O Popelce – pohádka)
František Pavlíček (pod jménem Bohumily Zelenkové), Václav Vorlíček
Antonín Šimral
František Straka, Bedřich Čermák, Herbert Rother
Renée Lavecká, Josef Mojžíš, Harald Andreas, Věra Winkelhöferová
Vlasta Mathauserová
František Michálek (jezdectví)
Olga Hrčková (klapka), Jaromír Komárek (fotograf)
FISYO (Dirigent Štěpán Koníček), Orchestr Ladislava Štaidla (Dirigent Ladislav Štaidl)
Hudba k písni Karel Svoboda
Text písně Jiří Štaidl
Zpívá Karel GottVokální soubor Lubomíra Pánka
Hudba k písni Karel Svoboda
Zpívá Libuše Šafránková [dab]Jitka Molavcová
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku
Three Nuts for Cinderella
Drei Haselnüsse für Aschenbrödel
film
hranýdistribuční
pohádka
Československo, Německá demokratická republika
1973
1973
schválení literárního scénáře 9. 6. 1972
schválení technického scénáře 14. 11. 1972
začátek natáčení 11. 12. 1972
konec natáčení 29. 3. 1973
schválení první kopie 30. 5. 1973
promítání povoleno 14. 6. 1973
konec natáčení 19. 6. 1973
vyřazení z distribuce 30. 6. 1995
slavnostní premiéra 26. 10. 1973 (kino Sevastopol, Praha)
premiéra 16. 11. 1973 /přístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 20. 12. 1973 /přístupný mládeži/ (kino Sevastopol, Praha)
obnovená premiéra 17. 12. 2015 /přístupné bez omezení/
Koprodukční film ČSSR–NDR. Filmová adaptace pohádky Boženy Němcové. V hlavní roli Libuše Šafránková. (1973) / Zpět v kinech v digitálně restaurované verzi. (2015)
Ústřední půjčovna filmů (původní 1973), Národní filmový archiv (obnovená 2015)
Dramaturgická skupina Oty Hofmana, Ota Hofman (vedoucí dramaturgické skupiny), Zakázková skupina, Václav Cajthaml (vedoucí Zakázkové skupiny), Berlin (DEFA)
dlouhometrážní
85 min
2 370 metrů
16mm, 35mm , DCP 2-D, BRD
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 40. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín
2000
Zlín / Česká republika
Pohádka století – Zlaté jablko
Václav Vorlíček
cena udělena 2. 6. 2000 vítězi na základě hlasování dětí z celé země v dětské anketě o nejlepší pohádku století
Festival: 30. dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana Ostrov
1998
Ostrov nad Ohří / Česká republika
2. místo v anketě o nejúspěšnější film třicetiletí podle výsledku hlasování rodičů a sourozenců starších 15 let
Akce: Televizní anketa diváků o nejpopulárnější českou filmovou komedii století – anketa České televize a Týdeníku Televize Volíme veselohru století
1998
Praha / Česká republika
3. místo
udělené v pražském kině Lucerna 7. 11. 1998
Festival: 2. mezinárodní filmový festival Manila
1983
Manila / Filipíny
Zvláštní cena za film
Filmové studio Barrandov
Festival: 15. mezinárodní filmový festival Panama
1977
Panama / Panama
Cena za hudbu
Karel Svoboda
Festival: 12. festival českých a slovenských filmů Nitra
1974
Nitra / Československo
Zvláštní cena poroty
Festival: 14. festival filmů pro děti Gottwaldov
1974
Zlín / Československo
Čestné uznání dětské poroty
Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Křišťálový pohár – cena dětského diváka
Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek – cena za nejlepší chlapecký herecký výkon
Pavel Trávníček
Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek – cena za nejlepší dívčí herecký výkon
Libuše Šafránková
Filmovou pohádku Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku, která si odbyla obnovenou premiéru 17. prosince 2015, nyní dop...
Monografii Tři oříšky pro Popelku, věnovanou fenoménu této světově úspěšné pohádky režiséra Václava Vorlíčka, připravuje...
Stručnými slovy „barevný film, který bude mít úspěch nejen u dětských diváků“ byly v dobovém distribučním listu prezento...