Titulní protagonistkou populárního dětského snímku je šestiletá holčička, která se po prázdninách chystá poprvé do školy. Předtím se však musí utkat s partou starších dětí vedených zlomyslným sousedovic synkem Osvaldem. Ten naivní dívenku přesvědčí, že ji vezmou do party, jen když něco ukradne v obchodním domě. Místo krádeže plastelíny značky Ferda & Ferda však dojde k Luciinu seznámení s formeláky – oživlými plastelínovými panáčky, kteří umějí kouzlit. Rázem se tak stane žádanou kamarádkou pro všechny děti z okolí. Osvald, zbavený vůdcovství, se však rozhodne k pomstě. Ta je tématem následujícího filmu nazvaného …a zase ta Lucie! (1984), který opět natočil režisér Jindřich Polák ve spolupráci se scenáristou Otou Hofmanem. Oba autoři jsou známí i příběhy o mlčenlivém muži s kouzelnou buřinkou, panu Tau, a veselým vyprávěním o Chobotnicích z II. patra (1986). Dvě populární filmové komedie o dívence Lucii vznikly sestřihem šesti půlhodinových televizních příběhů, které Polák s Hofmanem pod názvem Luzie, der Schrecken der Straße (1980) realizovali na zakázku pro západoněmeckou televizi. Seriál tehdejší Česká televize neuvedla, ale k divákům se dostal o čtyři roky později v podobě jeho sestřihu do formátu dvou celovečerních filmů… Pozornost se v populárním dětském snímku soustřeďuje na animované formeláky, kterým propůjčili své hlasy Jiřina Bohdalová a Josef Dvořák. Role Lucie se ujala často obsazovaná Žaneta Fuchsová, která patřila k Polákovým oblíbeným dětským herečkám (vybral si ji i do zmíněných Chobotnic a do filmu Pan Tau). Part zlovolného kluka Osvalda připadl Michaelu Hofbauerovi, kterého si režisér už předtím otestoval ve snímcích o Panu Tau. Na nejpopulárnější Polákovu postavu upozorňuje obsazení Otty Šimánka, který si ovšem ve snímku Lucie, postrach ulice zahrál detektiva z obchodního domu.
Šestiletá Lucie se vrátila z báječných prázdnin u dědečka. Půjde poprvé do školy a má hned tři aktovky - od maminky, tatínka i dědečka. Kamarádky nejsou doma a parta starších dětí, vedená sousedovic klukem Osvaldem, ji nechce vzít mezi sebe. Důvěřivé holčičce provádějí různá alotria a promlsají i peníze utržené za prodej dvou aktovek. Nakonec ji zlomyslný Osvald pošle ukrást něco do obchodního domu, jako zkoušku před přijetím do party. Lucie se pokusí vzít formelu značky Ferda & Ferda a chytí ji detektiv. Jenže z krabičky utečou dva formeloví panáčci a změní se v bambuli na Luciině čepici. Ředitel obchodního domu pak domnělou zlodějku s omluvou a bonboniérou propustí. Zelený a oranžový panáček ovládají různá kouzla. Lucie se dívá na oblíbený seriál o vládkyni všech moří, kterou by se tak ráda stala. Obývák je zásluhou Ferdů rázem plný mořské vody, která teče i do bytu k Osvaldovi a z televize vypluje koráb s plachtami. Před návratem rodičů ale stihnou Ferdové pohromu napravit. Díky svým kouzelným formelákům je Lucie pro ostatní děti atraktivní. Osvald ji pronásleduje, ale holčička uteče k mamince - zubařce do ordinace. Ferdové se tu změní na malé dovádějící tuleně a přilákají na zubní oddělení spousty dětí. Osvald zůstane sám a Lucie se stává vládkyní dětské party.
Filmy Lucie, postrach ulice a jeho pokračování ...a zase ta Lucie byly pro uvedení v kinech sestříhány z původně šestidílného seriálu, který natočilo Filmové studio Barrandov pro západoněmeckou televizi. Pod názvem Luzie der Schrecken der Strasse seriál v říjnu 1980 poprvé uvedla Westdeutscher Rundfunk. Jednotlivé díly uvádějí německé zdroje pod názvy: 1. Luzie der Schrecken der Strasse, 2. Luzie kommt zur Schule, 3. Luzie und der Sommerschnee, 4. Luzie geht durch die Stadt, 5. Luzie und die schönen Zahnschmerzen, 6. Luzie und Friedrich & Friedrich.
Lucie Krausová
Luciina maminka, zubařka
Rudolf Kraus, Luciin tatínek
MUDr. Kraus, Luciin dědeček
Osvald Richter
Krista Richterová, Osvaldova maminka
Mluví Michaela Kudláčková
Lída
Mluví Jitka Zelenohorská
prodavačka
ředitel obchodního domu
detektiv obchodního domu
Maruška
kluk
kluk
kluk u zubaře
zubař
mladík z dvojice s párky
dívka z dvojice s párky
recepční v nemocnici
muž u jezírka
představitelka Vládkyně moří v seriálu
Mluví Miroslav Moravec
Fantomas ve filmu
zmrzlinář
Mluví Milan Mach
profesor Maruška v televizi
mim – údržbář na ulici
mim – údržbář na ulici
kluk u zubaře
kluk u nemocnice
hlas zeleného formeláka Ferdy
hlas oranžového formeláka Ferdy
Josef Vaniš, Jiří Vojta (animovaná část)
Miloslav Dvořák, Matthari Bettina /loutky/
Seishi Katto, Vladimír Plicka, Otmar Gutmann
Jarmila Benešová (2), Jaroslav Bouček, Miloslav Doležal, Zuzana Kovaříková
Josef Vítek (fotograf)
Ludwig van Beethoven (Pro Elišku /Für Elise/ – klavírní skladba a moll)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Lucie, postrach ulice
Lucie, postrach ulice
Lucy, Terror of the Street
Luzie, der Schrecken der Strasse
film
hranýdistribuční
dětský, komedie
Československo, Německá spolková republika
1983
1979—1980, 1983
schválení technického scénáře 1982
začátek natáčení 1. 8. 1983 (sestřih do podoby filmu)
konec natáčení 25. 11. 1983 (sestřih do podoby filmu)
promítání povoleno 6. 1. 1984
vyřazení z distribuce 31. 12. 1994
premiéra 1. 10. 1984 /přístupný mládeži/
Český film. Pohádková komedie o „loupeži století“.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Stanislav Rudolf (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
74 min
2 109 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 46. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, soutěžný přehlídka hraných a animovaných filmů Zlín
2006
Zlín / Česká republika
Ocenění ve tvaru hvězdy na prvním chodníku slávy dětských filmových hvězd
Žaneta Fuchsová
uděleno 31. 5. 2006 za herecký výkon ve filmu v rámci 46. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín