Režisér Jindřich Polák a scenárista Ota Hofman často spolupracovali na televizních a filmových sériích pro děti. Vedle příběhů o panu Tau či o Chobotnicích ze II. patra realizovali i dvě filmové komedie o dívence Lucii. Těm ovšem předcházel televizní seriál Luzie, der Schrecken der Straße, který vznikl v roce 1980 na zakázku pro západoněmeckou televizi. Šestice půlhodinových příběhů, které tehdejší Česká televize neuváděla, se u nás hrála až v roce 1984, sestříhaná do podoby dvou celovečerních filmů – Lucie, postrach ulice a ...a zase ta Lucie. Šestiletá hrdinka prožívá ve druhém zmíněném filmu další příhody s panáčky z plastelíny, kteří se jmenují Ferda a Ferda. V předchozím dílu se dívenka, jež má nastoupit po prázdninách do první třídy, v obchodním domě seznámila se dvěma formeláky. Připravila pak o vůdcovství dětské party protivného staršího kluka ze sousedství Osvalda, který se nyní rozhodl k pomstě. Když se ovšem lstivý Osvald zmocní kouzelných formeláků, jenom si tím zkomplikuje život. Panáčci však v lumpárnách pokračují i poté, co se vrátí zpátky k Lucii... Vedle animovaných formeláků, kteří jsou hlavní atrakcí populárního dětského snímku, zaujme v titulní roli Žaneta Fuchsová. Ta byla v té době už zkušenou filmovou herečkou, která se s Jindřichem Polákem znovu sešla i při natáčení zmíněných Chobotnic a filmu Pan Tau (1988). Partu Osvalda se ujal Michael Hofbauer, kterého si režisér už předtím otestoval právě ve filmech o kouzelném muži s buřinkou. Populární představitel pana Tau, Otto Šimánek, se ve filmu objevuje v roličce detektiva z obchodního domu. V jedné z menších dětských rolí zazáří i malá Mahulena Bočanová. Formeláky nadabovali Jiřina Bohdalová a Josef Dvořák a rolí hrdinčiných rodičů se ujali Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík.
Šestiletá Lucie si díky formelovým panáčkům může hrát s partou starších dětí v ulici. Oranžový Ferda a zelený Ferda disponují kouzelnou mocí, díky které proměňují svět kolem holčičky a také ji chrání před jejím sousedem – klukem Osvaldem. Ten nemůže Lucii odpustit, že už není vůdcem dětské party, a panáčky jí lstí ukradne. Formeláci mu ale zavaří. Poničí dobroty připravené na rodinnou oslavu a úplně znemožní Osvaldovu klavírní produkci. Mlsní Ferdové pak pokračují v lumpárnách, i když se vrátí k Lucii, která je na konci prázdnin doma sama. Šokovaný opravář lednice kvůli nim zničí přívod elektřiny, a tak se v bytě vystřídají postupně elektrikář, televizní opravář, sklenář, instalatér i tapetář. Lucie přemluví dědečka, jenž ji přijel hlídat, aby vrátili do obchodního domu ukradenou krabičku formely, ze které pocházejí Ferda&Ferda. Ale vzápětí ji musejí koupit, aby Lucie o panáčky nepřišla. Přes mírný trapas se akce povede. Nastal první den školy. Rodiče a dědeček zaspali, a tak se odvážná a samostatná Lucie vydá na cestu sama. Na poslední chvíli dorazí před školu dojatí dospělí. Protože špatně zaparkovali, přiměje je policista vystoupit z auta. Tak se prozradí, že rodiče i dědeček zůstali částečně v pyžamech. Ferda&Ferda Lucii doprovodí v podobě jablíček, na něž se pohotově změnili.
Filmy Lucie, postrach ulice a jeho pokračování ...a zase ta Lucie byly pro uvedení v kinech sestříhány z původně šestidílného seriálu, který natočilo Filmové studio Barrandov pro západoněmeckou televizi. Pod názvem Luzie der Schrecken der Strasse seriál v říjnu 1980 poprvé uvedla Westdeutscher Rundfunk. Jednotlivé díly uvádějí německé zdroje pod názvy: 1. Luzie der Schrecken der Strasse, 2. Luzie kommt zur Schule, 3. Luzie und der Sommerschnee, 4. Luzie geht durch die Stadt, 5. Luzie und die schönen Zahnschmerzen, 6. Luzie und Friedrich & Friedrich.
Lucie Krausová
Luciina maminka, zubařka
Rudolf Kraus, Luciin tatínek
MUDr. Kraus, Luciin dědeček
Osvald Richter
Krista Richterová, Osvaldova maminka
prodavač zeleniny
Mluví Roman Skamene
profesor hudby Hartmann
prodavač Party James
Mluví Ivo Niederle
televizní opravář
kadeřník
opravář lednic Šmíd
elektrikář
elektrikář
dopravní policista
Mluví Michaela Kudláčková
Lída
Maruška
kluk
kluk
kluk
Richter, Oskarův otec
detektiv obchodního domu
ředitel obchodního domu
zákazník s tapetami
pumpař
sklenář
sklenář
prodavačka
prodavačka
Mluví Jitka Zelenohorská
dispečerka firmy Arnold
zákazník Kos
Mluví Petr Pospíchal
vedoucí dispečinku Novák
instalatér
dívka v obchodním domě
Mluví Milan Neděla
gangster v televizi
tapetář
starší muž v obchodním domě
starší žena v obchodním domě
Mluví Milan Mach
profesor Maruška v televizi
hlas zeleného formeláka Ferdy
hlas oranžového formeláka Ferdy
Josef Vaniš, Jiří Vojta (animovaná část)
Miloslav Dvořák, Matthaei Bettina /loutky/
Seishi Katto, Vladimír Plicka, Otmar Gutmann
Miloslav Doležal, Jarmila Benešová (2), Jaroslav Bouček, Zuzana Kovaříková
Josef Vítek (fotograf)
Ludwig van Beethoven (Klavírní skladba a moll Pro Elišku /Für Elise/)
FISYO (Dirigent František Belfín)
...a zase ta Lucie!
...a zase ta Lucie!
Lucy Again
Luzie, der Schrecken der Strasse
film
hranýdistribuční
dětský, komedie
Československo, Německá spolková republika
1983
1979—1980, 1983
schválení technického scénáře 1982
začátek natáčení 1. 8. 1983 (sestřih do podoby filmu)
konec natáčení 25. 11. 1983 (sestřih do podoby filmu)
promítání povoleno 6. 1. 1984
vyřazení z distribuce 31. 12. 1994
premiéra 1. 12. 1984 /přístupný mládeži/
Český film. Postrach ulice v dalších pohádkových dobrodružstvích.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Stanislav Rudolf (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
82 min
2 358 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Přehlídka: 16. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1984
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek za nejlepší chlapecký herecký výkon
Michael Hofbauer
Přehlídka: 16. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1984
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek za nejlepší dívčí herecký výkon
Žaneta Fuchsová