V osmdesátých letech se režisér Hynek Bočan věnoval především televizní tvorbě, jednu z výjimek však tvoří melancholická tragikomedie o stárnoucím venkovanovi, který se dostává neustále do problémů kvůli své dobrosrdečné naivitě. Joska Platejz, který žije sám v podkrkonošské chalupě vylepšené nesčetnými vynálezy, si svůj poklidný život zkomplikuje návštěvou Prahy. Syn ani dcera ovšem o otce nemají zájem a stojí jen o jeho peníze. I navenek sympatická Helena, do níž se Joska po návratu domů zamiluje, představuje pro důvěřivého muže zklamání… V hlavní roli snímku, který vznikl v roce 1986, exceluje Vlastimil Brodský. Partu podvodné Heleny se šaramantně zhostila Jiřina Bohdalová. Josef Kemr a Petr Čepek si zahráli hrdinovy kamarády. Kvality nenápadného snímku zvyšuje kamera Ivana Šlapety, která se láskyplně kochá krkonošskými exteriéry.
V podkrkonošské chalupě žije svérázný šedesátník, všeuměl Joska Platejz. Zvenčí běžné stavení je uvnitř plné vynálezů. Světnicí protéká potok a v nádrži plavou pstruzi. Spotřebiče pohání větrná elektrárna. Proti hostům se zdvihá po otevření dveří figurína zvaná Albert. Platejz bydlí sám, ale není osamělý. Pravidelně vaří hajnému Fandovi a partě dřevařů obědy. Joska s Fandou unesou s pomocí bagru oknem řídícího učitele Kroupu, nemocného kamaráda, kterého nechce manželka nikam pouštět. Platejz odmítne ubytovat u sebe dřevaře Jardu, nováčka, který prošel pasťákem. Chalupu opatruje Joska pro syna a dceru, žijící v Praze, ale ti za tátou nejezdí. V krabicích viržinek Joska nachází kontrolní útržky se jmény žen, které cigára balí. Jeho nejoblíbenější je Borodyová. Platejz se vydá do Prahy. Dcera Jana po něm chce peníze na zaplacení manželovy zpronevěry. Chalupu kvůli tomu Joska odmítne prodat. Syn na něj nemá čas a snacha se chová cize. Kamarádům Joska pak lže o láskyplném přijetí u dětí. Kroupa se s Joskou dohadují o podobě mytické Borodyové. Učitel ji vidí jako blondýnu, pro Josku je ohnivou brunetou. Fanda pošle Jardu pro výplaty, ten obstojí a navíc si předplatí obědy. Jako projev důvěry před ním Platejz uloží bankovky do skrýše pod schody. Fanda se ožení se Zdenou, vdovou a matkou tří synů. Nenadále přijede Jana s rodinou a nadšený Joska zeti Lojzovi půjčí třicet pět tisíc korun. Kroupa se cítí špatně a předá Joskovi zápisky o svých tajných snech. Platejze v chalupě přepadnou dva maskovaní zloději a hrubě vymáhají peníze. Naštěstí ale přijde Jarda a lupiče zneškodní. Jedním z nich je zeť Lojza a Joska proto loupež neohlásí. Na poraněnou nohu dostane sádru. Na nádraží se seznámí se sympatickou Helenou Šmídovou. Pozve ji k sobě, žena přijede a u Josky, který se do ní zamiloval, zůstane několik dní. Učitel Kroupa zemře a Joska spálí bez čtení jeho deník. Když Helena odjíždí, dá jí Joska peníze na koupi auta. Místo ní však přijede Bezpečnost se zprávou, Šmídová je ve skutečnosti tři roky hledaná podvodnice Anna Housková. Joska nevěří a při návštěvě ve vězení nabídne „Heleně“ sňatek. Ona ho však úmyslně cynicky odmítne. Joska se rozjede na Slovensko za Borodyovou. I v tom ho zklamal jeho „radarový nos“, neboť je to mladá blondýnka. Po návratu Joska dřevařům navaří a Jardovi nabídne ubytování.
Jako poslední se natáčela scéna s Josefem Kemrem, stojícím na pohybující se lžíci bagru. Herec si přál velebně kynout a stoupl si pro větší efekt na sáňky. Poté, co ztratil rovnováhu a spadl, zranil si těžce patu. Část scény, kterou se podařilo natočit, je v úvodu filmu.
Joska Platejz
učitel Kroupa
hajný Fanda
Helena Šmídová vlastním jménem Anna Housková
poštmistrová Madlenka
Zdena Bumbálková, nevěsta hajného
lesní dělník Jarda
lesní dělník Mirek
lesní dělník Láďa
Jenda, Platejzův syn
Dana, Platejzova snacha
Lojza Brousek, Platejzův zeť
Jana Brousková, Platejzova dcera
Sylvie, Danina přítelkyně
Mluví Jiří Kvasnička
Lojzův kumpán
podporučík VB Vašek
poručík VB
Martička, Kroupova žena
vnučka Hanička
Hugo
balička viržinek Erika Borodyová
vězeňkyně
dozorkyně
vrchní
pacientka Beranová
figurína Albert
lesní dělník Ríša
lesní dělník
lesní dělník
Jiří Růžička st., Josef Sandr
Renata Čihulková, Pavel Brunclík
Petr Wawrosz, Vratislav Novotný
Bedřich Čermák, Rudolf Beneš, Jaroslav Lehman, Jan Petrů
Daniela Jenčíková, Hana Štefanová
Karel Hrdý
František Michálek (jezdectví)
Dana Šomková (klapka), Antonín Heřman (vrchní osvětlovač), Miroslav Jirsa (fotograf), J. Botková
Hudba k písni Ivo Tijardović
Text písně Jiří Voldán
Zpívá Vlastimil Brodský
Hudba k písni lidová píseň
Zpívá sbor
Hudba k písni Vilém Blodek
Text písně Karel Sabina
Zpívá Petr Čepek
Hudba k písni Stevie B
Text písně Pavel Žák
Zpívá Hana Zagorová
Smích se lepí na paty
Smích se lepí na paty
Dogged by Laughter
film
hranýdistribuční
komedie, smutná komedie
Československo
1986
1985—1986
schválení literárního scénáře 4. 7. 1985
začátek natáčení 11. 11. 1985
schválení technického scénáře 19. 12. 1985
konec natáčení 28. 7. 1986
promítání povoleno 30. 9. 1986
vyřazení z distribuce 30. 6. 1991
premiéra 1. 6. 1987 /přístupný mládeži/
Český film. Příběh o mládí „pošetilého“ starce.
1. dramaturgicko-výrobní skupina, Jiří Blažek (vedoucí 1. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
92 min
2 617 metrů
35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky, slovensky
bez titulků
české
Nenápadná komedie s Vlastimilem Brodským v hlavní roli patří – spolu s pohádkou S čerty nejsou žerty (1984) a televizní ...