Romské problematice se československý film nikdy příliš nevěnoval. Výjimku tvoří v osmdesátých letech i dva snímky režiséra Dušana Kleina – krimi Radikální řez (1983) a drama Kdo se bojí, utíká (1986), inspirované knihou Josefa Pohla Na cikánské stezce. Do příběhu mladého učitele Dudka, který se po válce v zapadlé vesničce Růžové pole pokouší učit romské děti, okrajově zasahuje kriminální zápletka. Režisérova pozornost se soustřeďuje především na vztahy idealistického pedagoga, jeho žáků a jejich rodičů, které si Dudek postupně získává na svou stranu. Hlavní problém je s nečestným správcem, který nutí romské děti ke krádežím a sám okrádá jejich rodiče… Přestože se snímek vinou nedostatečné znalosti reálií ocitá na hranici etnografické mystifikace, pokouší se vypořádat se stereotypními představami o romském etniku. Zatímco v Radikálním řezu Klein pracoval s romskými herci, ve svém druhém „cikánském“ filmu se spolehl na profesionální kvality Petra Čepka a Yvetty Blanarovičové. Učitele Dudka hraje Pavel Kříž, hvězda Kleinovy série o Básnících (v době natáčení filmu měl ovšem za sebou jen dva její díly).
Pár let po válce přijede do pohraniční vsi Růžové Pole mladý učitel Miroslav Dudek. Žijí tu různí lidé. Železničář Beran a jeho dcera Jitka, několik cikánských rodin, žijících a pracujících na statku i nepoctivý účetní státního statku Trabach, zneužívající negramotnost dělníků. Dudek zdevastovanou školu vymaluje, aby mohl zahájit vyučování. Zdá se, že nebude koho učit. V místě jsou jen romské děti a jejich rodiče je nepovažují za nutné do školy posílat. Spolu s kamarádkou Margitkou přijde jen sirotek Jurka, jehož rodiče zahynuli v koncentračním táboře a kterého vajda Mižikár nutí krást alkohol v obchodě. Večer zajde učitel do statku, kde cikánští nájemníci u ohně pijí, tančí a zpívají. Důrazně upozorní Mižikára na zákon o školní povinnosti dětí. Pomalu a obtížně si získává Dudek autoritu. Jediný Kotlár se věčně opilému Mižikárovi postaví a své potomky do školy posílá. Časem se připojí další. Ovčák Bihary si stěžuje na špatné platby za sýr. Učitelova hra na staré harmonium přiláká do školy krásnou cikánskou zpěvačku Ilonu. Její ženich Imre učitele ze žárlivosti zbije. Znechucený Dudek se rozhodne odjet ale nakonec zůstane. Imre se mu omluví a s Ilonou se rozhodnou získat základní vzdělání. Zanedlouho slaví mladí lidé svatbu. Dudek přinutí Trabacha zaplatit Biharimu správnou cenu. Plný nenávisti Trabach navádí Mižikára, aby podpálil školu. Malý Jurka ukradne účetnímu klíče, aby mohl učitel získat důkaz o jeho podvodech. Trabach Dudka v kanceláři přistihne ale pistolí nešťastně postřelí chlapce. Je zatčen a účetní se stane Jitka. Děti zazpívají Jurkovi pod okny nemocnice. Je jaro. Pět cikánských rodin odjede s Mižikárem, čtyři rodiny zůstávají. Není to ale prohra. Gramaticky správný nápis vyrytý do lavice učiteli dokáže, že jeho práce není marná.
Román Jarní den upravil Josef Pohl pro mládež a nová verze vyšla pod názvem Na cikánské stezce. Většinu cikánských postav hráli členové romských souborů Khamoro a Lače Roma.
učitel Miroslav Dudek
vajda Mižikár
Mluví Zlata Adamovská
prodavačka Jitka Beranová
účetní Trabach
správce statku Smrček
Mižikárova žena
Ilona, dcera Mižikárových
cikán Kotlár
Imre Kotlář, Ilonin milý
ovčák Rinaldo Bihary
děda Kotlár
Jurka
strážmistr SNB Bartoš
hajný Fores
otec Čureja
železničář Beran, Jitčin otec
Margit, Čurejova dcera
Mluví Mirko Musil
tlustý cikán
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánské dítě
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikánka
cikán
cikán
cikán
cikán
cikán
prodavač
tajemník OV
lékař v nemocnici
Helena Rohanová
Josef Pohl (Na cikánské stezce – kniha)
Karel Kočí, Petr Průša
Ladislav Goral, Dr. Jiří Vyšín
Lenka Křivánková (klapka), Josef Řezáč (fotograf)
Kdo se bojí, utíká
Kdo se bojí, utíká
Who Is Afraid, Flees
Když táhly husy
film
hranýdistribuční
drama
Československo
1986
1985—1986
schválení literárního scénáře 29. 5. 1985
začátek natáčení 5. 8. 1985
schválení technického scénáře 10. 10. 1985
konec natáčení 28. 4. 1986
promítání povoleno 3. 6. 1986
vyřazení z distribuce 30. 6. 1991
premiéra 1. 5. 1987 /přístupný mládeži/
Český film. ...aneb Jak učitelé nepřicházejí o iluze. Podle knihy Josefa Pohla Na cikánské stezce.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Marcela Pittermannová (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
94 min
2 692 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov
1987
Zlín / Československo
Čestné uznání za kameru
Jaroslav Brabec
Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov
1987
Zlín / Československo
Zvláštní cena poroty
Přehlídka: 18. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1986
Ostrov nad Ohří / Československo
Hlavní cena Křišťálová váza