Režisér Juraj Herz si v osmdesátých letech vyzkoušel nejrůznější žánry, počínaje andersenovskou pohádkou Přezůvky štěstí (1986) přes komedii Sladké starosti (1984), mafiánskou parodii Buldoci a třešně (1981) a drama Zastihla mě noc (1985) až ke sci-fi hororu Upír z Feratu (1981). V rámci desetiletí, vrcholícího režisérovou emigrací do západního Německa (1987), ovšem nejneobvyklejší titul ze všech představuje Straka v hrsti (1988). Publicista, teatrolog a scenárista Antonín Přidal pro Herzovy potřeby modernizoval a aktualizoval středověkou hru Mastičkář, přičemž zachoval její masopustní teatralitu. I když se vyprávění odehrává ve zdánlivém bezčasí, vznikla zašifrovaná „hra o lásce a nenávisti“ satirizující soudobé společensko-politické praktiky. Prostor středověkého tržiště sousedí s moderní skládkou a aktéři jsou stejně tak herci, středověkými postavami i nadčasovými figurkami ztělesňujícími lidské vlastnosti. Mladík Rubín (Jan Hrušínský) zamilovaný do zlodějské tulačky Straky (Györgyi Tarjánová), nevěrná měšťka Anděla (Zdeňka Sajfertová) a vychytralý mastičkář Severín (Boris Rösner) se pokoušejí získat vzácnou perlu ukradenou starému lichváři (Leoš Suchařípa). Ta však svým majitelům přináší neštěstí a zmar. Parta loupežníků na motorkách, královští zbrojnoši a skupina kočovných herců – ti všichni dotvářejí kolorit „věčné“ society, která se svými touhami, láskami i nenávistmi kráčí dějinami, přestože kostýmy a okolní kulisy se mění... Průhledně útočná, politizující koláž, mísící v karnevalovém rytmu minulost a přítomnost, se setkala s problémy už během natáčení. K těm přispělo i angažmá tehdy zakázané skupiny Pražský výběr (podle jejíž skladby je snímek pojmenován). Výroba filmu byla pozastavena kvůli udání z obscénnosti. Straka v hrsti skončila v cenzorském trezoru a premiéry v kinech se nedočkala. K divákům se po roce 1989 dostala především na videokazetách.
Mladí tanečníci se převlékají do svršků poházených na zemi a rázem se ocitnou na bizarním středověkém tržišti. V drsném prostředí bojují o přežití kapsářka a tulačka Straka, mladík Rubín, zamilovaný do Straky, prohnaný mastičkář Severín a vnadná měšťka Anděla, kterou zapudil její manžel, starý lichvář. Všichni se pachtí za vzácnou perlou, kterou lichváři sebrala Straka. Té ji uzme Rubín, ale záhy se jí zmocní Severín a uteče. Anděla, Straka a Rubín se vydají za ním. V opuštěném lomu objeví podříznutého Studenta, setkají se s putujícími herci a tlupou banditů na motorkách, jejichž vůdcem je loupežník Zima. Parta zachrání Severína z lapací jámy a uvěří mu, že perlu rozdrtil a udělal z ní zázračnou mast. Tu pak prodávají na trzích. Při dalším putování dorazí na místo krvavé bitky královských zbrojnošů a Zimovy bandy. Najdou útočiště v dvorci, kde se střetnou s herci, kteří jim konkurují na trzích. Brzy však do dvorce vtrhne Zimova banda, která jej vydrancuje a později vesničany postřílí kulometem. Zimu bolí zub, ale „zázračná perlová“ mast nepomůže. Za trest nechá Zima čtveřici přivázat ke kůlům. Všichni se postupně z pout vymaní, před Zimou, který hledá Straku kvůli perlám, je ukryjí mezi sebou herci. Potom pokračují v cestě. Kolem nich se začnou míhat světla aut. Skupina jde po travnatém pruhu dálnice.
Film se natáčel v roce 1982, postsynchrony byly dokončeny 26. 11. 1982, úpravy a míchačky až 30. 12. 1983. Dokončen byl po dalších úpravách v prosinci 1987. Distribuován byl nejprve od roku 1988 na videokazetách Ústřední půjčovny filmů pod číslem 4/8834. Do běžné kinodistribuce byl film nasazen v únoru 1991.
Mluví Dana Bartůňková
kapsářka zvaná Straka
měštka Anděla
lichvář, muž Anděly
Rubín, lichvářův sluha
mastičkář Severín
student
Zjizvenec, kumpán Straky
Nosatec, kumpán Straky
herec syn
Mluví Jiří Prager
herec vnuk
Mluví Dalimil Klapka
herec děd
loupežný rytíř Zima
mysterium – anděl
mysterium – dívka
mysterium – smrt
mysterium – jeptiška
mysterium – lehká žena
mysterium – šašek
mysterium – ďábel
mysterium – kat/dědic
mysterium – král
mysterium – blázen
mysterium – mnich
krčmářka
čeledín
bubeník
klenotník
děvečka/lehká žena
dlužník
student
dědic
mládenec
nahá žena/měšťanka/trhovkyně
nahá žena
nahá žena
nahá žena/lehká žena
nahá žena/měšťanka/lehká žena
nahá žena
nahý muž
nahý muž
nahý muž
nahý muž/trhovec
nahý muž
nahý muž
nahý muž
nahý muž
nahý muž/měšťan
nahý muž
nahý muž
nahý muž/měšťan
měšťan
měšťan
měšťan
měšťanka
měšťanka
měšťanka
měšťanka
měšťanka
měšťan
měšťan
měšťan
měšťanka
měšťanka
měšťan
měšťan
měšťan
měšťanka
měšťanka
měšťanka
měšťan
měšťan
měšťan
ošklivec
Mluví Miloslav Štibich
kněz
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
lehká žena
trhovkyně
trhovkyně
trhovkyně
trhovec
trhovkyně
trhovkyně
trhovec
trhovec
odsouzenec
kat
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
skupina historického šermu
Petr Matouš, Jiří Matějka, Yvetta Kornová, Eva Slívová
Antonín Hausknecht, Miroslav Jíra, Pavel Myslík, Oldřich Semerák
Vladimíra Kopecká, Vlasta Synkulová
Magdalena Mikešová
Jitka Stehlíková (klapka), Jiří Kučera (fotograf)
Michael Kocáb, Michal Pavlíček (použité motivy hudby)
Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Jiří Hrubeš, Vilém Čok, FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Hudba k písni Michael KocábMichal Pavlíček
Text písně Michael Kocáb
Zpívá Jana Kratochvílová
Hudba k písni Michael KocábMichal Pavlíček
Text písně Michael Kocáb
Zpívá Boris Rösner
Hudba k písni Michael KocábMichal Pavlíček
Text písně Michael Kocáb
Zpívá Ivan Podobský [dab]Vilém Čok
Straka v hrsti
Straka v hrsti
A Magpie in the Hand
film
hranýdistribuční
podobenství
Československo
1987
1982—1983, 1987
schválení literárního scénáře 12. 3. 1979
schválení technického scénáře 18. 6. 1982
začátek natáčení 4. 8. 1982
konec natáčení 7. 10. 1982
schválení první kopie 30. 12. 1983
promítání povoleno 11. 2. 1988
vyřazení z distribuce 1. 10. 1993
premiéra 1. 2. 1991 /nepřístupný mládeži/
Český film. Hra o lásce a nenávisti. Hra o lásce a krutosti.
3. dramaturgicko-výrobní skupina (1982–1983), Václav Erben (vedoucí 3. dramaturgicko-výrobní skupiny), Tvůrčí skupina Profil (1987), Karel Czaban (vedoucí tvůrčí skupiny Profil)
dlouhometrážní
96 min
2 686 metrů
35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Zdaleka ne všechny osobnosti československé nové vlny mohly za normalizace bez delší pauzy pokračovat ve filmové režii. ...