Během invaze sovětských vojsk a vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 dokumentovalo dění napříč Prahou i několik profesionálních kameramanů. Z jejich materiálu sestříhal Evald Schorm na přelomu let 1968 a 1969 film s pracovním názvem Zmatek. Pod stejným titulem byl nakonec veřejně promítán až v roce 1990. Autentické záběry z ulic obsazených tanky, nemocnic a pietních shromáždění v rychlém sledu ukazují vzdor i naději, ale také oběti, které si srpnové události vyžádaly. Část záběrů pochází z mimořádného sjezdu strany, který byl v reakci na okupaci svolán do vysočanské ČKD. Právě zvukový záznam z komunistického sjezdu a hudba Petra Iljiče Čajkovského prochází celým filmem.
Srpnové události roku 1968. V nemocnici leží ranění. Ulicemi projíždějí tanky a transportéry okupačních vojsk. Lidé v ulicích vylepují množství protiokupačních nápisů v češtině i ruštině a hesla na podporu československých politiků v čele s Ludvíkem Svobodou a Alexandrem Dubčekem. Shromáždí se u pomníků, snaží se komunikovat s okupanty. Před budovou Československého rozhlasu na Vinohradské třídě probíhá boj o tuto instituci. Socha sv. Václava na Václavském náměstí je ověšená transparenty s hesly. Obsazené sovětskými tanky jsou i Jeruzalémská ulice, Staroměstské náměstí s pomníkem Mistra Jana Husa a Jungmannovo náměstí se sochou Josefa Jungmanna, stejně tak náměstí Senovážné i Republiky. Zabarikádované je též Hradčanské náměstí. Další srocení občanů nastalo před rakouskou ambasádou na Smíchově. Divadlo na Vinohradech je ověnčeno transparenty a vlajkami. V rozbouřené atmosféře probíhá mimořádný XIV. sjezd KSČ v hale ČKD ve Vysočanech. Účastníci sjezdu zaplní sál, jednají až do tmy. Okupace má v Praze také několik hrdinných obětí – občané v ulicích uctívají jejich památku. Dav před kanceláří Národního shromáždění bouřlivě vítá Josefa Smrkovského...
Snímek byl rozpracovaný na přelomu let 1968 a 1969. Po dvacetiletém ukrývání byl dokončen v roce 1990. V Národním filmovém archivu je rovněž uložen další nesestavený filmový materiál.
Vlastimil Harnach (podíl na vzniku filmu – zajištění kamery, materiálu a laboratoří), Vlasta Chramostová, Alena Šulová
archivní
Zmatek
Zmatek
Confusion
film
dokumentárnínedistribuční
reportáž
Československo
1969
1968—1969, 1990
nedistribuční premiéra 27. 8. 1990 (televizní uvedení ČST 1)
Jaromír Kallista, Filmové studio Barrandov (spolupráce)
středometrážní
35 min
999 metrů
35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české