Ideálem poválečné výstavby se stala průmyslová výroba typizovaných dílů, které bylo možné na staveništi jednoduše sestavit v novou stavbu nebo dokonce továrnu či sídliště. Film Fedora Kauckého a Vladimíra Síse Nový průmysl na příkladu několika dílen ukazuje, jak byla práce na prefabrikátech postupně zdokonalována za pomoci tehdejší moderní techniky a vědeckých poznatků, a přispívala tak k rychlejšímu rozrůstání československých měst.
Zatímco v dobách první republiky se při výstavbě města hledělo na originální vzhled jednotlivých staveb, mottem poválečného budování se stala typizace. Jejím cílem je přesunout většinu práce ze staveniště do dílen, kde je možné po celý rok bez ohledu na počasí vyrábět ve velkém prefabrikované díly. Ty se pak na staveništi jednoduše složily. Ve svých počátcích byla výroba prefabrikátů ještě z velké části závislá na manuální práci. K větší efektivitě přispěla mechanizace dílen a také zavedení proudové metody, tedy rozdělení dělníků do skupin, jež bez časových prodlev obstarávaly navazující procesy při zpracování betonového prefabrikátu, například skořepin pro střechy továren. Zatímco nahazovači betonu postupovali podél formy, další skupina za nimi začala beton zdusávat. První skupina se po skončení nahazování vrátila na začátek a za použití techniky urovnala povrch skořepiny. Další krok vpřed představoval možnost zpracovat více prefabrikátů zároveň pomocí takzvané baterie, tedy hromadné formy. Problémem byla dále efektivita zpracování betonářské oceli. I v této oblasti technikové dosáhli některých úsporných řešení, jako je nahrazení ocelových prutů tenkými, s vysokou přesností zpracovanými dráty. Při jejich napínání se využívalo vysokotlakého hydraulického zařízení. Plnění forem kolem drátů však probíhalo manuálně. Nejlépe byly výsledky průmyslové výroby stavebních prefabrikátů viditelné na samotných stavbách. V československých městech vyrůstala moderní typizovaná sídliště.
Film měl původně režírovat František Vláčil, po jeho povolání na mimořádné vojenské cvičení v březnu 1951 projekt převzali kolegové Fedor Kaucký a Vladimír Sís.
Ing. Josef Říha
archivní
Nový průmysl
Nový průmysl
The New Industry
Prefabrikáty
film
dokumentárnídistribuční
instrukční, populárně-vědecký
Československo
1951
1951
datum cenzury 10. 4. 1952 (konec povolení k promítání 10. 4. 1957)
premiéra 1953 /přístupný mládeži/
Krátký film o výrobě prefabrikátů.
krátkometrážní
11 min
310 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky, komentář
bez titulků
české