Režisér Jaroslav Mach realizoval v roce 1966 komediální detektivku odehrávající se v atraktivním prostředí. Státní zámek Ronov se stává středobodem zájmu kriminalistů poté, co v něm dojde k vraždě správkyně uměleckých sbírek Jůzové. Ukáže se, že žena rozhodně nebyla jen nevinnou obětí zlovolného činu: prodávala do ciziny padělky vzácných uměleckých děl, které jí pomáhali tvořit a legalizovat její komplici. Do emigrace si s sebou navíc chtěla vzít vzácný Fragonardův originál Nahá pastýřka. Kapitán Tronda v podání zkušeného Vladimíra Menšíka musí přezkoumat alibi i motivy řady podezřelých, než odhalí složitý padělatelský komplot a dopracuje se k pachateli vražedného činu… V roce 1968 natočil Mach volné pokračování své oddechové detektivky pod názvem „Rakev ve snu viděti…“. V obou pokračováních úlohu podvodníčka Pacínka vytvořil Bohumil Šmída.
Archivář profesor Nykl pátrá na zámku Ronov po zmizelém plátně Nahá pastýřka, jehož autorem je slavný malíř Fragonard. Nykl se chystá rozebrat krbové obložení v rytířském sále v přesvědčení, že někde tam musí být obraz ukrytý. Jeho úsilí se nelíbí správkyni zámku Anně Jůzové, která dobře ví, kde se Nahá pastýřka nachází. Chce se však obrazu zmocnit sama a odvézt ho s sebou do emigrace. Anna prodává do ciziny falzifikáty děl významných malířů. Maluje je pro ni malíř a restaurátor Maudr, dobrozdání o pravosti vydává Annin společník - expert dr. Laburda. Jednoho dne je Anna nalezena zavražděná před krbem. Vyšetřování se rozbíhá více směry, podezřelých je hned několik: bratr Jůzové, průvodce na zámku Zounar, milenec Jůzové, obstaravatel pohřbů Pacínek, který se už kdysi dostal do rozporu se zákonem, a malíř Maudr. Při balení obrazů na výstavu do Vídně objeví vyšetřovatelé, že pod nánosem malby moderního obrazu z majetku dr. Laburdy je hledaný Fragonard. Krátce nato je spáchána další vražda - v zámeckém rybníku je nalezena Maudrova mrtvola. Svérázný kapitán Tronda, vášnivý divadelní ochotník, provede rekonstrukci událostí. Zprvu vše ukazuje, že pachatelem je Zounar, ale Tronda nakonec dokáže, že vrahem byl dr. Laburda, který se chtěl zbavit nepohodlných společníků
expert na umělecká díla PhDr. Laburda
správkyně zámku Anna Jůzová
obstaravatel pohřbů Felix Pacínek
kapitán VB Josef Tronda
kriminalista major Jaroslav Bergl
kriminalista kapitán Roj
kriminalista nadporučík Patras
malíř Oskar Maudr
Karel Šíp zvaný Kódl, bratr Jůzové
Mluví Gabriela Vránová
Judita, Maudrova neteř
výčepní Květuška
průvodce na zámku Rudolf Zounar
servírka
kuchař
archivář profesor Nykl
příslušník VB
cizinec
stará žena
zahraniční návštěvnice
číšník
manžel
Božka
muž z Vídně
Miloš Osvald, Jiří Rulík
PhDr. František Dvořák, mjr. Miloš Vlasák
Hudba k písni Ivan Kotrč
Text písně Zbyněk Vavřín
Zpívá Karel Gott
Nahá pastýřka
Nahá pastýřka
The Naked Shepherdess
Případ Anny II.
film
hranýdistribuční
detektivní
Československo
1966
1966
schválení literárního scénáře 3. 12. 1965
schválení technického scénáře 11. 3. 1966
začátek natáčení 31. 3. 1966
konec natáčení 22. 6. 1966
promítání povoleno 16. 9. 1966
vyřazení z distribuce 1. 9. 1974
premiéra 23. 12. 1966 /přístupný mládeži/ (kina Sevastopol /2 týdny/, Jalta /3 týdny od 6. 1. 1967/ a Flora /1 týden od 13. 1. 1967/, Praha)
premiéra 30. 12. 1966 /přístupný mládeži/ (celostátní)
Zcela mimořádný případ kapitána Trondy.
Tvůrčí skupina Šmída – Fikar, Ladislav Fikar (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Bohumil Šmída (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
91 min
2 578 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české