Juraj Herz dlouhodobě inklinoval k hororu, prvky filmu hrůzy však většinou zapojoval do jiných žánrů. Jako příklad může posloužit drama Spalovač mrtvol (1968), romance Morgiana (1970), pohádky Deváté srdce a Panna a netvor (obě 1978) či drama Pasáž (1996). Také Upír z Feratu (1981) je spíš sci-fi než strašidelným vyprávěním založeným na iracionálním prvku: děj se totiž rozehrává kolem závodního vozu firmy Ferat, jezdícího na lidskou krev. Podle povídky Upír po dvaceti letech spisovatele Josefa Nesvadby, který českému filmu dodal řadu atraktivních námětů, rozehrávají Herz a scenárista Jan Fleischer klasické drama o sebedestruktivní lidské posedlosti. Ta Herze přitahuje už od jeho krátkometrážního debutu Sběrné surovosti (1965). Hrdinkou příběhu je Mima Veberová, která si svou zálibu v rychlé jízdě kompenzuje za volantem sanitky, v níž s doktorem Markem spěchá ke kritickým případům. V závodnici rallye, najatou zahraniční firmou Ferat, Mimu změní setkání s dávným známým, trenérem Křížem, a dosavadní závodnicí firmy Luisou. Zatímco Mima podléhá okouzlení upírským vozem, doktor Marek se pokouší ji zachránit a odhalit nekalé čachry společnosti Ferat… Hororovou atmosféru ve stylizovaném snímku pomáhají udržet kameraman Richard Valenta a hudební skladatel Petr Hapka, kteří v dramatické souhře fungují ve scénách rychlých jízd i Markových děsivých nočních můr. Hlavní role ve filmu autor svěřil Jiřímu Menzelovi (Marek) a Dagmar Veškrnové (Mima), kterou obsadil už do filmů Holky z porcelánu (1974) a Holka na zabití (1975). V roli trenéra Kříže se objevuje Petr Čepek, jenž svým expresivním herectvím nadchl už v Herzových Petrolejových lampách (1971). Sám režisér si zahrál roličku vampýra z filmu, který připomíná, že název firmy – Ferat – má evokovat hororovou klasiku Upír Nosferatu. Středobodem snímku je však titulní vůz, jehož design (stejně jako kostýmy a titulky) na základě prototypu nikdy nevyráběného vozu Škoda Supersport 724 navrhl Theodor Pištěk.
Řidička sanitky Mima jezdí velmi svižně. Když však jede s mladým doktorem Markem k případu, bezohledně je předjede černý sportovnívůz. Adresa, kde měl být pacient, neexistuje, takže se sanitka vrací. Zastaví je atraktivní řidička sporťáku, závodnice Luisa Tomášová a požádá Marka o konzultaci. Zatímco jí lékař prohlíží pohmožděné chodidlo, Mima usedne do jejího vozu a zarazí jí podivný tvar plynového pedálu. Luisa trénuje se zahraničním vozem značky Ferat na tuzemskou rallye. Při zpáteční cestě Luisa havaruje a odumírající ženy odežene Marka štáb firmy Ferat s vlastní sanitkou.Mima se potká s dávným známým, bývalým závodníkem a nyní trenéremKřížem. V nemocnici Marek zjistí, že Luisa zemřela, ale na patologii její tělo není. Lékaře kontaktuje potrhlý přírodvědec Kaplan a sdělí mu, že automobil Ferat obsahuje biologický motor jezdící na lidskou krev. Marek potká v márnici Kláru, údajně sestru mrtvé Luisy. Mimu angažuje majitelka firmy, mondéní chladná madam Ferat jako závodnici. Marek má živé sny plné krve a požírajících strojů. Snaží se Mimu, kterou platonicky miluje, zachránit a proti firmě neustále protestuje. Netuší, že ho natáčí skrytá kamera a výstupy využívá firma pro bezohlednou reklamní kampaň. Odbyt Feratu se zvýší pomocí skandálů i podvodného vítězství na ralley. Firma se ze země odchází. Propustí Mimu, která zastoupila zdánlivě mrtvou, ve skutečnosti jen vysílenou Luisu-Kláru. Práci ztratil i Kříž a ten Markovi prozradí jeho úlohu v negativní ale účinné reklamě. Ale Mimina touha po závodění je taková, že odjede tajně s vozem a po rychlé jízdě vyčerpaná zkolabuje za volantem.
V Kvasinách postavili v dubnu 1971 sportovní kupé Škoda Supersport 724 se sklolaminátovou karoserií, nosnou podlahou, pomocným rámem a motorem ze soutěžní Škody 110. Auto mělo šest výklopných světlometů, kola z lehkých slitin, odklápěcí přední sklo, střechu i dveře. Prototyp jel rychlostí až 205 km/hod. Vzbudil pozornost na Bruselském autosalonu v roce 1972, ale vyrábět se nezačal. Přelakovaný na černo a s obřím křídlem si zahrál alespoň hlavní roli v tomto filmu.
MUDr. Marek
řidička Mima Veberová
závodnice Luisa Tomášová/Klára
trenér Antonín Kříž
RNDr. Kaplan, CSc.
madam Ferat
babička
tajemník Feratu
docent z pitevny
doktor z pitevny
baculatá zdravotní sestra
MUDr. Radek
televizní reportér
taxikář
zdravotní sestra na ARO
babka
dívka se psem
Mluví Míla Myslíková
žena v okně
společnice madam Ferat
upír z filmu
dívka z filmu
žena z filmu
činovník
psychiatr
technik
střihač z televize
kameraman
důležitý muž
pořadatel
mechanik
mechanik
mechanik
mechanik
řidič sanitky
loutkoherec
loutkoherečka
loutkoherec
muž
muž
muž
řidič
dubl za Janu Břežkovou
Josef Nesvadba (Upír LTD a Upír po dvaceti letech – povídky)
Theodor Pištěk ml. (design automobilů), Jan Švankmajer (vnitřek automobilu)
Zdeněk Jeřábek, Stanislav Krejča, Rudolf Kinský
Jiří Kalenský, Jaroslav Klenot, Antonín Hausknecht, Pavel Myslík, Jaroslav Tomsa, Jan Petrák
Tomáš Baloun, Vlasta Synkulová
Miloš Zajdl
Ing. Vojtěch Rieger, Stanislav Cinkl, Leoš Hnatevič, MUDr. František Ždichynec, Antonín Mocek
Jiří Kučera (fotograf), AZNP Mladá Boleslav, Organizační výbor VIII. mezinárodní automobilové rallye Škoda 81
Upír z Feratu
Upír z Feratu
The Vampire of Ferato
Sssání
film
hranýdistribuční
horor, sci-fi
Československo
1981
1981
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 28. 5. 1982 /nepřístupný mládeži/
Horor. Český film na motivy povídky Josefa Nesvadby Upír po dvaceti letech.
Dramaturgická skupina Drahoslava Makovičky, Drahoslav Makovička (vedoucí dramaturgické skupiny)
dlouhometrážní
91 min
2 595 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Akce: 12. ročník čtenářské ankety týdeníku Květy ve spolupráci s Československou televizí a Ústřední půjčovnou filmů
1983
Praha / Československo
3. místo v anketě Zlatý květ 1982 za roli ve filmu
Dagmar Veškrnová-Havlová
Groteskní horor, parodie klasických hororů, kreslený horor, psychologický horor, loutkový horor, pokus o poetický horor,...