Populární postava mlčenlivého elegána s kouzelnou buřinkou, kterého v sedmdesátých letech uvedli do života scenárista Ota Hofman a režisér Jindřich Polák, se naposled objevila na filmovém plátně v roce 1988. Protagonistou pohádkově laděného vyprávění je zapomenutý herec Rudolf Karásek, který před lety oblíbenou postavu pana Tau představoval. Deprimovaný, stárnoucí profesionál utápí úzkost v alkoholu a vede neutěšený rodinný život. Když Karásek začne usilovat o comeback, zjistí, že na svou dávnou roli už nestačí. Filmaři tedy všechny fyzicky náročnější scény svěří jistému panu Novákovi, naturščikovi, který je neschopnému hereckému veteránovi k nerozeznání podobný. Karásek na dvojníka během natáčení žárlí, a protože se mu touží vyrovnat, začne se měnit. Posléze získá zpět ztracenou jistotu a vrátí se k „vážné“ herecké práci. Pan Novák tajemně zmizí – a zůstává otázkou, o koho vlastně šlo… Dvojnický motiv už Ota Hofman s Jindřichem Polákem využili v jiných příbězích o panu Tau, hra s hercem-dublem v posledním příběhu o muži s čarovnou buřinkou však nese zjevné rysy nostalgie. Ta je vzdálená původnímu komediálnímu konceptu, už proto, že film má ambice oslovit spíš pamětníky než nové publikum. V hlavní roli snímku, který vznikl v česko-německé koprodukci, se opět objevuje Otto Šimánek. Navzdory pohádkovému finále však ani Novák, ani Karásek nejsou původním, „čistokrevným“ panem Tau, který herce proslavil. Film ovšem představuje comeback samotného Šimánka, kterému Jindřich Polák v průběhu osmdesátých let pravidelně poskytoval menší i větší role. Vzpomínkovou atmosféru filmu pomáhá udržet i obsazení bývalé dětské herečky Dany Vávrové do role uhoněné asistentky režie Aleny. Partu herečky Barborky se ujala Žaneta Fuchsová, která si zahrála v Polákových příbězích o nezvedené dívence Lucii.
Nezvládnutý výbuch poškodí dekoraci ve filmovém ateliéru. Architekta napadlo, že by škodu mohlo vynahradit natočení levného filmu s panem Tau, který byl před lety oblíbený. Jenže jeho představitel Rudolf Karásek se velmi změnil. Příliš popíjí, handrkuje se s dcerou, od níž utekl manžel, a na dva malé vnuky spíš vrčí než by se jim věnoval. Scénář nového filmu ho nadchne, ale zestárlý muž nezvládá při natáčení lehké piruety na střešní lávce. Uštvaná asistentka režie Alena sežene v hospůdce na Malé Straně Karáskova dvojníka. Věčně dobře naložený pan Novák chodí se svým velkým psem Človíčkem, sběrem papíru si vydělává na své skrovné potřeby a filmovat nechce. Jde ale o film pro děti, a tak se nechá přemluvit. Po nalíčení je Karáskovi podobný téměř k nerozeznání, avšak na rozdíl od něho si jej lidé ze štábu i dětští herci rychle oblíbí. Karásek žárlí a dokonce uteče z exteriérů. Dobrosrdečný Novák ho najde na nádraží, odkud už nic ten večer nejede, a stopem s ním odjede do Prahy. Způsobí, že se Karáskovy vztahy s vnuky i dcerou podstatně zlepší. Pak odjedou i s kluky natáčet do Tater. Když si Novák poraní nohu, dokáže herec sám zvládnout náročné scény i bez dubla a znovu si začne věřit. Po skončení filmování a úspěšné premiéře hledá Alena pana Nováka, ale ten jako by nikdy neexistoval. Nepozorován se na střeše kina za neónem objeví štíhlá postava muže s buřinkou – Pana Tau.
V letech 1969 až 1972 vznikla I. série třinácti středometrážních filmů o panu Tau, které byly uvedeny nejprve v kinech, vesměs v pásmech, složených ze dvou dílů a doplněných animovaným snímkem (1. Pan Tau přichází, 2. Pan tau naděluje, 3. Pan Tau na horách, 4. Pan Tau a neděle, 5. Pan Tau jde do školy, 6. Pan Tau a samá voda, 7. Pan Tau a Claudie, 8. Pan Tau to zařídí, 9. Pan Tau a cesta kolem světa, 10. Pan Tau v cirkusu, 11. Pan Tau a taxikář, 12. Hledá se pan Tau, 13. Pan Tau a tisíc kouzel). V Československé televizi byl seriál poprvé uveden v prosinci 1972. Pro velký úspěch bylo v letech 1973 až 1975 natočeno dalších třináct dílů, tentokrát určených pouze pro televizní uvedení (1. Pan Tau se vrací, 2. Pan Tau a Robinson, 3. Pan Tau a příliš velký balon, 4. Pan Tau a pes kozopes, 5. Pan Tau a rodinná slavnost, 6. Pan Tau jde do práce, 7. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka, 8. Pan Tau a černý deštník, 9. Pan Tau a velký pes, 10. Pan Tau a rosnička, 11. Pan Tau a Aladinova lampa, 12. Pan Tau a zlatý kufr, 13. Pan Tau odchází). III. a poslední (sedmidílná) série vznikla v letech 1977 a 1978 (1. Poplach v oblacích, 2. Lov na slony, 3. Noc v safari, 4. Pan Tau a kouzelnice, 5. Pan Tau na pionýrském táboře, 6. Pan Tau – a která je ta pravá?, 7. Od zítřka nečaruji). V televizi byla tato série uvedena jako seriál v původní podobě a pro filmovou distribuci sestříhaná do dvou celovečerních filmů Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji. Naposledy se populární hrdina v buřince objevil v celovečerním filmu Pan Tau, který byl natočen v německo-československé koprodukci v roce 1988.
herec Rudolf Karásek/Josef Novák
asistentka režiséra Alena
Mluví Jana Švandová
Hanka, dcera herce Karáska
pyrotechnik zvaný Ohnivák/inženýr
režisér Dufek
dětský herec Martínek
Jirka, vnuk herce Karáska
Honzík, vnuk herce Karáska
produkční Šíma
maskér Peták
kameraman
sousedka Šulcová
choreograf Kavka
herec Martin Kubát
Pavel, přítel Aleny
ředitel divadla
ředitel studia Vágner
Katka
filmový architekt Skála
Mluví Bronislav Poloczek
řidič Zrůbek
Mluví František Husák
Josef Novák /v záběrech celků a polocelků
Dana
fanynka Simona v metru
herečka Barborka
ufonka
ufonka
ufonka
stavěč Micka
trikový výtvarník
prodavač v bufetu
inženýr Málek
Ríša
Pepa
asistent režie
Mluví Miriam Kantorková
správcová
švenkr
dramaturg dr. Hába
soused důchodce
číšník
Mluví Simona Stašová
uklízečka v pivnici
šatnářka kina
fotograf
skriptka
žena v metru
kostymérka
zvukař
střihač Pešík
dramaturg Mašek
maminka v metru
řezník
novinář
řidič tramvaje
vrchní z baru
výpravčí
rozespalý muž
herečka hrající v divadle maminku
rekvizitář
rekvizitář
Evička
divadelní technik
technik
klapka
Mluví Michal Pavlata
režisér Vaněk/dubl – potápěč
trikový technik/dubl – potápěč
trikový technik
trikový technik
trikový technik
tančící náměsíčník
kluk
kluk
kluk
tanečnice
tanečnice
tanečnice
tanečnice
tanečnice
tanečnice
tanečnice
tanečnice
pilot balónu Šámal
mladá maskérka
loutkoherečka
ostřič
sexy sousedka
pečovatelka
dubl – tanečnice
dubl – tanečnice
dubl – tanečnice
dubl – tanečnice
dubl – tanečník
dubl – tanečnice
dubl – tanečnice
dubl za Otto Šimánka v roli Josefa Karáska
dubl – tanečník
herec ve filmové ukázce
herec ve filmové ukázce
člen štábu
Jaroslav Hykl, Edita Seidlová
Rudolf Beneš, Bedřich Čermák, Jaroslav Lehman
Michael Poledník, Boris Masník, Jiří Milfait, Milan Knap, Emil Sirotek
Martina Krýslová, Jan Peterka
Michaela Kopřivová (klapka), Jan Kuděla (fotograf)
Pan Tau
Pan Tau
Tau
Tau
Tau
film
hranýdistribuční
dětský, komedie
Československo, Německá spolková republika
1988
1987—1988
schválení literárního scénáře 7. 5. 1987
schválení technického scénáře 5. 8. 1987
začátek natáčení 1. 9. 1987
konec natáčení 20. 1. 1988
schválení první kopie 9. 4. 1988
promítání povoleno 2. 5. 1988
vyřazení z distribuce 1. 7. 1993
premiéra 1. 1. 1989 /přístupný mládeži/
Český film. Pan Tau tentokrát úplně jinak.
4. dramaturgicko-výrobní skupina, Marcela Pittermannová (vedoucí 4. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
90 min
2 650 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Festival: 29. festival filmů pro děti Gottwaldov
1989
Zlín / Československo
Cena České mírové rady
Otto Šimánek
za roli Pana Tau v sérii filmů
Přehlídka: 20. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov
1988
Ostrov nad Ohří / Československo
Cena pro nejsympatičtějšího dospělého herce
Otto Šimánek