Tragikomedie Otakara Vávry (1911–2011) Srpnová neděle je filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry Františka Hrubína. Tématem je vypořádávání se s plynutím času vedoucí taktéž k pojednání o stárnutí, konečnosti, životu a smrti. – Děj se odehrává jednu srpnovou neděli, během které sledujeme rekreanty trávící svou letní dovolenou u jihočeského obecního rybníka. Vrcholem dne má být večerní slavnost, kterou nadšeně chystá altruistický a navzdory svému věku mladickým naturelem oplývající poštmistr společně s mladistvými. Optimistická vidina krásně stráveného večera je ovšem v ostrém kontrastu s aktuálně probíhajícím děním. Téměř každá konverzace vede k zášti, hádce nebo provokaci. Někdo je pro někoho moc starý, nebo zas mladý, úzkoprsý, či naopak oplzlý. Ústředním motivem se tak stává hranice mezi mladou a starší generací. Problematiku hradby a nepochopení ale Vávra s Hrubínem přenášejí dále i do běžných vztahů kamarádských, manželských či milostných. Odcizení lidí trávících společně svůj čas u rybníka je patrné jak mezi nimi, tak ve vztahu k sobě samému. – Srpnová neděle byla vůbec první divadelní hra Františka Hrubína. Svou premiéru měla v roce 1958 na scéně Národního divadla. Hlavní herecké obsazení je až na roli Zuzky (Miriam Hynková) a poštmistra (Miloš Nedbal) stejné jako v původní hře. Scénář napsal Otakar Vávra s Františkem Hrubínem a Otomarem Krejčou. Kromě filmové adaptace se Srpnová neděle dočkala i stejnojmenného rozhlasového zpracování.
V malé obci u jihočeského rybníka tráví letní hosté poslední prázdninové dny. Je zde elegantní stárnoucí Věra Mixová, její neteř Zuzka, staří maloměšťáčtí manželé Vachovi. Na plovárně, u táboráku i v hotelu se setkávají s místními obyvateli. S postarším poštmistrem, neochvějně přesvědčeným o nutnosti nesobecké práce pro lidi, smutně a beznadějně zamilovaným do Věry. A také s partou mladých, vedených poněkud lehkomyslným sklářským tavičem Jirkou. Věra se ke své neteři chová stroze, neboť žárlí na její mládí. Flirtuje s Jirkou, ale není spokojená se svým životem. Spásu očekává od svého milence - redaktora a bývalého básníka Moráka. Slabošský muž však dávno ztratil veškeré životní ideály a Věru už nemiluje. Přijede za Věrou na letní byt a oznámí jí, že se bude ženit se svou bytnou, s níž čeká dítě. Znechucená Věra se vrhne do rybníka. Jirka za ní skočí v domnění, že je to Zuzka. Přestože zjistí svůj omyl, pomůže Mixové na břeh. Potom spěchá za Zuzkou, aby jí řekl, že ji má rád.
Věra Mixová
redaktor Alfréd Morák
Eduard Vach
Marie, Vachova žena
poštmistr
Zuzana, neteř Mixové
sklář Jirka
Ing. Václav Mixa, Věřin muž
vesnický muzikant
vesnický muzikant
sklář Tomáš
dívka Míla
dívka Hanka
žena v červených plavkách
dívka
mladík
dívka
mladík
dívka
mladík
mladík
dívka
dívka
dívka
mladík
muž v plavkách a s fotoaparátem
František Hrubín (Srpnová neděle – divadelní hra)
Otakar Vávra, Otomar Krejča, František Hrubín (dialogy)
Eva Slívová
Jaroslav Merunka, Ludmila Venclíková
Jindřich Panáček (fotograf)
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Václav Trojan
Text písně František Hrubín
Zpívá sbor
Hudba k písni Václav Trojan
Text písně František Hrubín
Zpívá sbor
Hudba k písni Václav Trojan
Text písně František Hrubín
Zpívá sbor
Hudba k písni Johan B. Blobner
Text písně Karel Šimůnek
Zpívá Jiřina Šejbalová
Srpnová neděle
Srpnová neděle
August Sunday
film
hranýdistribuční
komedie
Československo
1960
1959—1960
schválení literárního scénáře 22. 7. 1959
schválení technického scénáře 12. 8. 1959
začátek natáčení 21. 8. 1959
konec natáčení 2. 11. 1960
promítání povoleno 30. 12. 1960
vyřazení z distribuce 31. 12. 1990
premiéra 12. 5. 1961 /nepřístupný mládeži/ (celostátní)
premiéra 26. 5. 1961 /nepřístupný mládeži/ (kino Blaník /3 týdny/, Praha)
Lyrická komedie podle divadelní hry Františka Hrubína.
Tvůrčí skupina Šmída – Fikar, Ladislav Fikar (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Bohumil Šmída (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
81 min
2 297 metrů
16mm, 35mm
1:1,66, 1:2,35
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české